2966
Хто постраждав від кризи найбільше
78% українських компаній уже відчули на собі вплив світової фінансової кризи. Такі результати опитування, проведеного аудиторською компанією Ernst & Young серед керівників найбільших вітчизняних компаній.
Топ-менеджери 143 підприємств визначили галузі, які найбільше постраждали від економічного спаду. На перше місце респонденти винесли ринок фінансових послуг. Другі за втратами - будівельники. У трійку найбільш постраждалих потрапили металургія і вуглевидобувна промисловість. При цьому в наступному році список найбільш проблемних бізнесів, на думку провідних керівників, декщо зміниться. До погіршення варто готуватися будівельним компаніям і ріелторам, а також продавцям і виробникам автомобілів і роздрібним мережам.
За даними дослідження "Вплив економічної кризи на українські компанії", проведеного компанією Ernst & Young, найбільш проблемним у наступному році стане сектор нерухомості. На сьогоднішній день тільки в столиці заморожено близько 60% будмайданчиків.
Аналітики прогнозують, що їх кількість у найближчим часом тільки зростатиме. "До сектора нерухомості зараз всі інвестори ставляться як до зони, підданої ризикам, кредит на великі суми можна одержати тільки з дуже високими відсотками, що, природно, знижує рентабельність проекту, або одержати відмову через відсутність таких коштів в інвесторів", - пояснює керівник аналітичного відділу інвестгрупи "Сократ" Костянтин Степанов.
Найбільш ризикові
Проблемною залишиться ситуація і в металургійній галузі, яка постраждала від різкого зниження вартості металу в серпні-вересні 2008 року. Але тут більш оптимістичні прогнози в аналітиків. "Ми допускаємо варіант, що ситуація на ринку почне змінюватися навесні після укладання нових контрактів, коли, імовірно, відбудеться перегляд вартості металу убік підвищення, - вважає Степанов. - Звичайно не до рівня пікових цін в 2008 році, однак буде".
За даними дослідження, трохи нормалізується ситуація у фінансовому секторі. "Криза торкнулася фінансової системи перш за все, тому й оздоровлення почнеться з неї", - підтверджує заступник голови Ощадбанку Валентин Кравець.
А от ризики в автомобільному секторі, навпаки, зростуть - з 32 до 48%. Учасники ринку пов'язують таку ситуацію зі світовим падінням виробництва, але не втрачають оптимізму. "За нашими прогнозами, в І і ІІ кварталах 2009 року буде спостерігатися падіння ринку, - говорить гендиректор холдингу "Атлант-М" в Україні Сергій Савицький. - Але ми розраховуємо, що навесні ринок відновить динаміку і до кінця 2009 року повернеться на нинішні позиції". На динаміку продажів автомобілів у наступному році вплине і зниження обсягів кредитування. Крім того, за словами експертів, існують проблеми з фінансуванням поточної операційної діяльності підприємств через нестабільність на фінансовому ринку.
Як рятуватися
В умовах кризи компанії починають більш ретельно підходити до питання формування бюджету в статті витрати. Зниження витрат стало найпопулярнішим заходом компанії в боротьбі із кризою. За такий вихід із ситуації проголосували 76% всіх опитаних топ-менеджерів. Збираються заощаджувати підприємства і на персоналі. За скорочення персоналу виступило 28% респондентів. А от графа "зменшення зарплати" у числі відповідей учасників опитування відсутня. "Компанії сподіваються, що криза не буде затяжною, і в нових умовах складніше буде повернути довіру на ринку праці", - пояснює керуючий партнер Ernst&Young Олексій Кредисов.
Компанії тим часом уже вживають антикризових заходів у боротьбі з наслідками кризи. Так, у холдингу "Атлант-М" ухвалено рішення про роботу поза планами, регламентами і бюджетами. "Функції ради директорів передані в регіони. Крім того, ми ввели не річне, а помісячне бюджетування, - розповідає Сергій Савицький. - Також було ухвалено рішення про нарощування надлишкової ліквідності, жорстке управління дебіторською заборгованістю".
Вжиті антикризові заходи і на підприємстві "Дніпроенерго". За словами в.о. голови правління компанії Сергія Бедина, зміни стосуються жорсткого скорочення неефективних витрат і використання внутрішніх резервів для зниження собівартості випуску електричної та теплової енергії: "Всі ці зміни дозволять нам усталити своє становище на ринку і мінімізувати наслідки світової економічної кризи.
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною