1476
ДПАУ хоче отримати більш широкі повноваження для боротьби з ухилянням від сплати податків
— Казна та Політика
Державна податкова адміністрація (ДПАУ) запропонувала наділити її більш широкими повноваженнями. Це нібито необхідно їй для більш ефективної боротьби з ухилянням від сплати податків.
Відомство вважає, що повинно мати право заарештовувати майно компаній-мінімізаторів і підприємств-банкрутів, а також одержувати доступ до банківської таємниці без рішення суду. Експерти вважають, що в умовах фінансової кризи пропозиція ДПАУ занадто радикальна.
У середу Державна податкова адміністрація оприлюднила законопроект "Про внесення змін у деякі законодавчі акти, направлені на ліквідацію схем ухиляння від сплати податків", розроблений за підсумками наради в прем'єр-міністра Юлії Тимошенко 17 вересня.
Податківці запропонували внести поправку в 18 законів і паралельно з електронною податковою звітністю ввести реєстр податкових накладних, прописати поняття фіктивного підприємництва, посилити адміністративну відповідальність у сфері виробництва алкогольної і тютюнової продукції, обмежити можливості страховиків з мінімізації сплати податків через договори перестрахування. Впровадження цих норм повинно прискорити реалізацію податкової реформи, тому що прийняття Податкового кодексу відкладається, "скоротити обсяги тіньової економіки і збільшити доходи бюджету".
Найбільш жорсткі поправки пропонується внести в Карно-процесуальний і Цивільний кодекси, а також у закони, що регулюють роботу податкової служби і банківської сфери, сплату боргів підприємствами та процедуру банкрутства. Податківці хочуть одержати право заарештовувати майно тих підприємств, підозрюваних у навмисному ухилянні від сплати податків та відносно яких порушені кримінальні справи. Активи зможуть попадати в податкову заставу вже наступного дня після закінчення терміну сплати. За словами в. о. заступника голови ДПАУ Сергія Власенка, зараз компанії заперечують у судах рішення про порушення справ (кожне десяте скасовується), і бюджет втрачає гроші.
Крім того, податківці вкотре хочуть одержати право доступу до банківської інформації без рішення суду, щоб бачити розрахунки між контрагентами, а не тільки виписки про податкові і валютні платежі. До того ж вони намагаються поширити податкові перевірки на Національний банк, що заборонено ст. 11 закону "Про державну податкову службу".
Повинна ускладнитися і діяльність компаній-банкрутів, створених на кілька місяців для обслуговування схем. Нинішня схема банкрутства не передбачає обов'язкового визначення податкової заборгованості і її включення до реєстру кредиторських вимог, але ДПАУ вимагає обов'язкової наявності такої інформації. "Ми одержимо необхідний інструментарій дій, тому що п'яте доповнення до декларації, що передбачає розшифровку контрагентів, дозволяє нам побачити схеми, але зробити ми нічого не можемо", - резюмував Власенко.
Експерти вважають, що пропонувати такі зміни в період фінансової кризи занадто радикально, адже Нацбанк зобов'язав банки проводити операції протягом трьох днів. На думку генерального директора аудиторської фірми "Сейя" Тетяни Зацерковної, підприємства, активи яких будуть перебувати в податковій заставі, будуть обмежені у своїх операціях. "Допустимо, сьогодні немає грошей, щоб заплатити податки, а завтра вони з'являться. Але щоб вийти із застави, необхідно витратити кілька тижнів - надати довідку про відсутність заборгованості, а потім ще чекати рішення", - говорить вона.
Тому, за словами президента Союзу податкових консультантів України Леоніда Рубаненка, компанії будуть приховувати свої активи шляхом їх перереєстрації на афілійовані підприємства. "Для передачі активів від одного підприємства іншому потрібно 15 хвилин. Тому 'на біло' працювати не будуть, - прогнозує Рубаненко. - Навіщо ж бізнесу показувати активи?" Експерти виступають і проти розкриття банківської таємниці. "Сергій Буряк (голова ДПАУ) - банкір. Йому-то саме це й не потрібно, тому є маса питань", - відзначає президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною