Кризи ще нема. Для України 2009 рік буде найважчим — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кризи ще нема. Для України 2009 рік буде найважчим

Казна та Політика
7559
Наслідки нинішньої фінансової кризи світу доведеться розсьорбувати ще 2-3 роки. При цьому для сировинної української економіки цей період може розтягтися ще на пару зайвих років. Із усього цього реабілітаційного періоду 2009-й рік обіцяє бути найскладнішим.
ВВП
Світові показники валового внутрішнього продукту стрімко падають. При чому спад не щадить навіть учорашніх лідерів промислового зростання на зразок Китаю, де в 2009-му році очікують майже 5%-вий спад. Українській економіці дива чекати не варто. Розумніше буде готуватися до рецесії - спаду економічного зростання. Так, заступник голови Секретаріату президента Олександр Шлапак недавно озвучив свій прогноз, відповідно до якого українську економіку в 2009-му очікує 2%-вий спад (замість 6%-вого зростання, закладеного в проекті бюджету на наступний рік). При цьому фахівці Міжнародного Валютного Фонду пророкують нашій економіці більш серйозне падіння - до 3%.
Олії у вогонь піділлє також безробіття, що найімовірніше охопить нашу країну вже в найближчі місяці. Очікувані масові скорочення в металургійній і хімічній галузях гарантовано приведуть до помітного спаду споживчої активності. Позбавлені зарплат люди будуть менше витрачати - після чого ланцюгова реакція спаду перекинеться на сферу обслуговування, що, не дорахувавшись клієнтів, також почне скорочувати зайвий персонал.
Словом, навіть підйом, що намітився на міжнародних фондових ринках, через які і почалася фінансова криза, навряд чи заспокоїть українську економіку та допоможе уникнути її спаду.
Кредитні ставки
Банки відчули холодний подих фінансової кризи першими. Вони втратили доступ до дешевих зовнішніх запозичень, залишившись наодинці з купою зовнішніх кредитних зобов'язань і портфелем виданих населенню кредитів, які в умовах збільшення безробіття можуть виявитися проблемними.
Намагаючись урятуватися, фінустанови будуть максимально уникати подальших ризиків, пов'язаних, у тому числі, і з неповерненими кредитами. Для простих людей це означає, що про доларовий кредит на покупку авто або квартири з мінімальним вступним внеском, терміном на 20 років, під 11% річних можна надовго забути.
Більшість банкірів уже зараз говорять про те, що в 2009-му році кредит на машину можна буде одержати скоріше в гривнях, при цьому під 17-19% річних і з 50%-вим вступним внеском. При цьому вирішальну роль у питанні видачі кредиту буде відігравати ваша кредитна історія і джерела доходів, які повинні бути гранично надійними.
Несолодко може прийтися громадянам, що вже взяли кредит. Досвід сусідньої Росії показує, що багато банків, опинившись перед загрозою банкрутства, починають наступати на права своїх клієнтів - завищуючи відсотки по вже виданих кредитах, або, того гірше, вимагаючи їх дострокового погашення. При цьому підвищення поточної процентної ставки здається цілком реальним в Україні, де до 90% всіх кредитів видавалися на умовах так званої плаваючої процентної ставки, що банк може змінювати в певних умовах.
Безробіття
Перефразувавши древнє прислів'я, можна сказати, що кризу починають банкіри - а завершують прості люди. У тому розумінні, що останнім доводиться найбільш туго. Фінансовий спад у світі спровокував небачене падіння цін на метал, і українська металургія, на яку ще недавно опиралася вся українська економіка, опинилася на грані банкрутства.
Власники металургійних комбінатів, які за рахунок дешевого газу і завищеного попиту сколотили за останні роки мільярдні капітали, прогнозовано заявили про те, що в умовах кризи вони не збираються займатися соціальною благодійністю та будуть масово звільняти людей.
Згідно із прогнозами Мінпраці показник безробіття в наступному році досягне 7,7%. При цьому за прогнозами генерального директора Федерації роботодавців України Володимира Грищенка вже в найближчі місяці на вулиці можуть опинитися до 500 тисяч людей.
Інфляція
Ще у квітні МВФ обіцяла Україні в 2009-му році більш ніж 20%-ву інфляцію, однак криза внесла свої корективи і тепер ця фінорганізація прогнозує нам у наступному році інфляцію на рівні 18,8%. Українські експерти розходяться у своїх оцінках прогнозів МВФ.
"Такі прогнози виглядають дуже реалістично, - заявляє президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров, - Низьке зростання економіки виглядає реально в контексті нинішнього промислового спаду. При цьому МВФ бере до уваги, що таке зниження зростання викличе падіння купівельної спроможності українських громадян, що істотно знизить темпи інфляції".
В умовах падіння курсу гривні в числі перших подорожчають, звичайно ж, імпортні товари, які купуються за долари. У період особливо різких стрибків курсу гривні супермаркети електроніки змушені були буквально щодня переписувати гривневі цінники на товарах, постійно збільшуючи вартість. Збільшення цін також варто очікувати і в автосалонах, чиї представники неодноразово заявляли, що якщо гривня продовжить своє падіння, вони змушені будуть підвищити ціни на авто.
А от ціни на сільськогосподарську продукцію в 2009-му році, швидше за все, виростуть незначно, багато в чому завдяки податковим пільгам передбаченими в антикризовому пакеті законів від президента, які депутати прийняли минулого тижня.
Нафта і бензин
За останні місяці ціни на нафту опустилися до небачених $60 за барель. У цих умовах країни-експортери нафти (ОПЕК) вирішили знизити квоту видобутку на 1,5 млн. барелів на добу, що категорично не влаштувало країни Заходу.
Виявилося, що розвинені країни не сприймають ні занадто високі, ні занадто низькі ціни на нафту. У ринковій економіці падіння цін на сировину приводить до падіння цін по всьому ланцюжку переробки сировини. Наприклад, при зниженні цін на нафту падає рентабельність нафтопереробки, хімічної промисловості, виробництва пластику і т.д.
Таке рішення експортерів спровокувало падіння цін з $65 до $60 за барель, після чого торги ледве втрималися на черговому річному мінімумі $59,75 за барель. Навіть урядові закупівлі палива в очікуванні холодної зими в США не змогли підняти ціну вище.
Імовірно, що в 2009-му році ціни на нафту будуть коливатися в межах $70-80. Так, голова ОПЕК Шахіб Хеліль заявив, що "ідеальна ціна за барель становить $70-90, і це саме ті цифри, до яких ми будемо прагнути в наступному році".
Знижені ціни на нафту можуть зіграти на руку уряду в справі подолання наслідків кризи. Зрештою, більш дешевий бензин може позитивно вплинути на конкурентноздатність багатьох галузей нашої економіки, що може хоч якось пом'якшити падіння металургії. Імовірно, що в таких жорстких умовах уряд зможе подолати бензинове лобі і домогтися значного здешевлення палива.
Курс гривні
Часи стабільної гривні, коли співвідношення з доларом на рівні 5:1 здавалося непорушним, залишилися позаду. Почавши розхитувати вітчизняну валюту ще влітку шляхом нелогічної ревальвації, Нацбанк завдав останнього удару по її стабільності восени, коли Володимир Стельмах фактично відмовився від курсового коридору і пророчив падіння до "6 гривень і більше" уже до нового року.
Розвиток подій на фінансових ринках у світі також не обіцяє гривні нічого гарного. Світові фінустанови ще довго будуть насторожено ставитися до будь-якого роду позик, тим більше коли мова йде про ненадійну українську економіку. Це означає, що кредитів та інвестицій (читай, ввезення в країну додаткових доларів) чекати не варто не тільки нашим банкам, але й корпоративному сектору в цілому.
При цьому другий валютний донор країни - металургія - продовжить ще якийсь час стояти на колінах, і додаткових валютних коштів у країну також не привнесе. Потрібно ще враховувати, що за останні роки наш корпоративний сектор, так само як й уряд, набрався зовнішніх кредитів на мільярди доларів. І багато із цих кредитів доведеться віддавати саме в 2009-му.
Це означає, що попит на валюту буде дуже високим, а пропозиція буде виходити хіба що від Нацбанку. Так що втримувати курс на рівні 6 гривень за долар попросту не вистачить сил, і він продовжить своє стрімке піке, що на думку експертів, завершиться десь на рівні 8-9 гривень за долар уже до літа 2009-го року.
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас