Крива прибутковості говорить про затяжний економічний спад — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Крива прибутковості говорить про затяжний економічний спад

Казна та Політика
2239
Крива прибутковості, індикатор економічного здоров'я, сигналізує, що відновлення економіки розвинених країн займе багато часу, пише газета The Wall Street Journal.
Інвестори використовують графічну інтерпретацію залежності рівня процентних ставок від фактору часу для прогнозування економічної кон'юнктури і майбутньої поведінки фондового ринку. Так звана крива прибутковості (yield curve) будується в системі координат, де по осі абсцис відкладаються різні терміни погашення, від 3 місяців до 30 років, а по осі ординат - процентні ставки.
Базова крива прибутковості вимірює різницю між прибутковістю по держоблігаціях на два роки і 10 років. У випадку ослаблення економіки цей розрив виростає, оскільки центробанк знижує базову процентну ставку, щоб стимулювати зростання. Прибутковість короткострокових паперів, які більш чутливі до змін кредитно-грошової політики, знижується істотніше, ніж прибутковість довгострокових облігацій. Як тільки економіка піде на поправку (і процентні ставки знову почнуть підніматися), цей спред знову звузиться.
Оскільки останнім часом центральні банки розвинених країн знижують процентні ставки, щоб зупинити рецесію, базова крива прибутковості на провідних ринках державних облігацій показує значну розбіжність. Це лише одна з ознак тих величезних проблем, які зазнає економіка, а також песимістичного настрою інвесторів, стверджується в статті WSJ.
"Пік кривої прибутковості цього разу буде розташований набагато вище, - стверджує голова відділу досліджень паперів з фіксованою прибутковістю HSBC Holdings у Лондоні Стівен Мейджер.
У понеділок базова крива прибутковості по держоблігаціях США дійшла до точки 2,48 процентні пункти (рівень 2003 і початку 2004 року), але потім у вівторок - на тлі виборів у Сполучених Штатах - знизилася до 2,38 процентні пункти. За даними BNP Paribas SA, крива прибутковості вирівнюється протягом місяця після обрання нового президента.
У теорії, крутий вигин кривої прибутковості повинен допомогти банкам та іншим кредитним установам скорегувати баланси, підірвані проблемною заборгованістю і знеціненням інвестицій. Низька вартість короткострокових кредитів дозволяє фінансовим компаніям позичати істотні суми і пропонувати їх своїм клієнтам під більш високий відсоток, фіксуючи прибуток. У довгостроковій перспективі така тенденція звичайно сприяє відновленню банківського сектора та ослабленню напруженості на ринку кредитування.
Однак цього разу все по-іншому. Банки повинні видавати кредити для того, щоб підйом кривої прибутковості сприяв стабілізації економіки. Однак зараз цей процес утруднений, і кредитно-фінансові установи продовжують посилювати стандарти кредитування і не хочуть іти на ризики, згідно з даними Федеральної резервної системи (ФРС).
Однією з ознак небажання банків розставатися з коштами є ставки міжбанківського кредитування. Останнім часом вони знижуються, але усе ще залишаються досить високими, особливо якщо порівнювати їх з аналогічними ставками центробанків.
Спред LIBOR-OIS, тобто різниця між ставками по доларових кредитах на три місяці (береться поточне значення LIBOR) і індексними свопами "овернайт" (OIS), що ФРС використовує для оцінки ставлення до ризику на кредитно-грошовому ринку, скоротився за період з 10 жовтня по 4 листопада на 366 базисних пунктів - до 209 базисних пунктів у вівторок. Проте, він усе ще залишається занадто широким: середнє значення показника за період з 2001 року по липень 2007 року становило 11 базисних пунктів.
"Це важливо, оскільки чим ширший спред, тим дорожчі кошти для фінансових посередників", - говорить Мейджер з HSBC.
Оскільки банки не видають кредити, споживачі практично не мають до них доступу. Високі іпотечні ставки означають продовження спаду на ринку житла, при тому що падіння цін на житло вже є однією із ключові проблеми американської економіки. Прогресуюче здешевлення житла при нестачі кредитів лише підсилює ризик глибокої та затяжної рецесії, вважають економісти.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас