1343
Алюмінієве гальмо
— Казна та Політика
Запорізький алюмінієвий комбінат (ЗАлК) - єдиний в Україні виробник алюмінію - учора оголосив про початок поетапної зупинки виробництва. У компанії заявляють, що через зростання тарифів на електроенергію, а також зниження цін на алюміній у світі підприємство зазнає збитків і зможе відновити виробництво тільки у випадку введення пільг з оплати за електроенергію.
Але проти встановлення дифтарифів для ЗАлКа вже виступили голови Мінпаливенерго і Нацкомісії регулювання електроенергетики (НКРЕ). Якщо уряд піде на поступки підприємству, то буде змушений ввести пільги і для інших виробників, відзначають експерти.
"Поки мова йде про зупинку однієї серії електролізного виробництва", - повідомив учора прес-секретар ЗАлКа Ігор Павленко. Після підвищення вартості електроенергії для промисловості, а також зниження вартості алюмінію на світових біржах його виробництво стало нерентабельним, пояснили в компанії. Тому відновити стабільну роботу підприємство зможе тільки у випадку введення для ЗАлКа диференційованого тарифу на електроенергію, заявив учора гендиректор компанії Олександр Котюк.
"Зараз комбінат немає альтернативи зупинці виробничого циклу з поетапною консервацією технологічних потужностей", - сказав він. Рішення про дату повної зупинки виробництва поки не прийнято.
В 2007 році вартість електроенергії для ЗАлКа зросла на 24,3%, а в 2008 році - ще на 45,7%. "Сьогодні тариф на електроенергію для нас становить 48% від собівартості продукції і є одним з найвищих у світі - $0,087/квт година, у той час як у європейських країнах це $0,04-0,05/квт година", - говорить Ігор Павленко. Крім того, зараз у світі відбувається зниження вартості алюмінію. За останні три місяці його ціна на Лондонській біржі металів знизилася на 65% - приблизно до $1,9 тис./т. У результаті в серпні ЗАлК одержав $1,6 млн збитків, у вересні - $5,6 млн, а в жовтні - близько $10 млн.
Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат - єдиний в Україні виробник первинного алюмінію. В 2007 році зробив 265 тис. т глинозему і 113 тис. т алюмінію. Виторг - 1,9 млрд грн, EBITDA - 176 млн грн, чистий прибуток - 95,2 млн грн. 97,5% акцій володіє російська компанія "Русал" Олега Дерипаски.
Для російських алюмінієвих заводів "Русала" ціна на електроенергію дійсно нижча, ніж для ЗАлКа, говорить аналітик ІФК "Метрополь" Максим Худалов. "Власники 'Русала' - великі акціонери енергогенеруючих компаній.
Це дозволяє їм впливати на вартість електроенергії для своїх алюмінієвих заводів", - відзначає він. Але в Україні така практика неможлива: вся вироблена електроенергія передається ДП "Енергоринок", що за усередненим тарифом поставляє її обленерго, а ті продають її споживачам.
Найближчим часом компанії не слід очікувати зростання доходів за рахунок збільшення ціни на алюміній на світових біржах, вважає аналітик UFC Capital Володимир Ланда. "Сьогодні всі переглядають прогнози зростання економіки у світі убік зниження, що призведе до скорочення попиту на алюміній, а отже, і його ціни", - погоджується Максим Худалов.
Диференційовані тарифи на електроенергію в 2000 році ввів уряд Віктора Ющенка. Але в 2005 році уряд Юлії Тимошенко їх скасував. Відтоді власники ЗАлКа неодноразово зверталися до влади із проханням повернути дифтариф для комбінату. Востаннє це питання розглядалося в уряді на початку року. Тоді міністр палива та енергетики Юрій Продан сказав, що не бачить підстав для задоволення прохання ЗАлКа.
Вчора Юрій Продан заявив, що і зараз виступає за збереження рівних умов формування цін на електроенергію для всієї промисловості. " ЗАлКу необхідно шукати інші шляхи. Питання в тому, чи провели вони модернізацію виробництва і чи виконали інвестзобов’язання?" - відзначив він. Не підтримує введення дифтарифів і НКРЕ. "Це ставить у нерівне становище одних учасників ринку відносно інших", - пояснив голова НКРЕ Валерій Кальченко.
Втім, за словами Кальченка, у зв'язку з фінансовою кризою Мінпромполітики та уряд планують ще раз розглянути питання про введення дифтарифів. "Уряд розгляне, як криза вплинула на ЗАлК і як його зупинка впливає на економіку регіону", - сказав він. Введення дифтарифів на електроенергію для ЗАлКа вже підтримав президент Віктор Ющенко. У минулу п'ятницю він звернувся до прем'єра Юлії Тимошенко із проханням внести до порядку денного найближчого засідання Кабміну відповідний проект постанови.
Експерти прогнозують подальшу ескалацію конфлікту. "Не можна виключати, що сьогоднішні заяви керівництва ЗАлКа носять показовий характер. Навряд чи Мінпаливенерго піде на поступки: якщо це відбудеться, інші споживачі, наприклад феросплавні заводи, також захочуть одержати пільги", - говорить Володимир Ланда.
Олександр Чорновалов, Олег Гавриш, Яків Носков
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною