4087
Bloomberg: Криза закінчилася
— Фондовий ринок
Минулого тижня ринки, що розвиваються дружно пішли в зростання. Український ринок акцій не став винятком - індекс ПФТС виріс на 9,3%
В одному із найвпливовіших інформагентств світу - Bloomberg - працюють оптимісти. Такий висновок напрошується, після того як у розпал світової фінансової кризи інформагентство заявило про закінчення домінування "ведмежих" настроїв на фондових ринках, що розвиваються. Судження експертів Bloomberg ґрунтувалися на динаміці зростання індексу MSCI Emerging Markets, що з минулого вівторка по четвер виріс на 23%.
Нагадаємо, що цей індикатор визначається на основі динаміки фондових ринків 27 країн з економікою, що розвивається (Україна до цього індексу не входить). Основною причиною такого впевненого зростання є рішення ФРС США надати кредити Бразилії, Мексиці, Сінгапуру і Республіці Корея на суму 120 мільярдів доларів. А також щедрість Міжнародного валютного фонду, що пообіцяв роздати "нужденним" країнам 200 мільярдів доларів. Найбільше зростання продемонстрував російський ринок акцій - індекс РТС за минулий тиждень виріс на 40,7%. У лідерах зростання виявилася також Південна Корея - акції, що входять до індексу Kospi, подорожчали в середньому на 18,7%.
Втім, минулий тиждень видався вдалим не тільки для ринків, що розвиваються. Їх старші брати також упевнено зросли за підсумками минулих п'яти робочих днів. Так, американський Dow Jones показав плюс 9,8%, англійський FTSE 100 - 11,7%, японський NIKKEI 225 - 12,1%. Хоча початок тижня був зовсім не таким райдужним. Так, NIKKEI 225 під час торгів у понеділок падав на 3,5%, досягаючи мінімального значення з 1982 року. Європейські та американські індекси також почали тиждень у червоній зоні. Основними причинами падіння аналітики назвали побоювання, що підсилилися, рецесії у світовій економіці і падіння цін на нафту - у понеділок вартість нафти марки Brent вперше з травня 2007 року опустилася нижче 60 доларів за барель.
Але вже у вівторок настрій інвесторів почав змінюватися на краще. Найбільше зростання продемонстрував американський фондовий ринок, злетівши за день на 10%. "Основною причиною ралі вгору американських індексів стали дані про фактичний прорив блокади кредитного ринку США. Федеральна резервна система забезпечила викуп кредитних інструментів корпоративного сектора на суму 67,1 мільярда доларів. Таким чином, обсяг розміщень боргових інструментів збільшився в 10 разів у порівнянні зі значеннями минулого тижня", - пояснюють аналітики інвесткомпанії "Аструм".
У середу на позитив з Америки відреагували і європейські індекси, показавши зростання на 4-7%. Пізно ввечері (за європейським часом) прийшла ще одна традиційно гарна для фондових ринків новина - ФРС США знизила базову ставку на 0,5% - до 1%. Уже наступного дня прикладу ФРС слідували центробанки Китаю, Норвегії і Тайваню. Дружні дії центробанків багато в чому визначили позитивну динаміку більшості ринків і протягом четверга. Більшість європейських індексів зросли на 1-2%, Америка також підросла на 2,5%. Збільшення індексів відбулося на тлі появи даних про зменшення ВВП США в III кварталі цього року на 0,3%.
Проте, падіння американської економіки виявилося не таким сильним, як припускала більшість аналітиків (консенсус-прогноз був на рівні 0,5%). Це й призвело до зростання американських індексів. На додачу у ніч із четверга на п'ятницю (за київським часом) центробанк Японії знизив дисконтну ставку на 20 базисних пунктів - до 0,3%.
У п'ятницю оптимістичні настрої продовжували домінувати на ринках Америки і Європи. Фондові індекси зросли за торговельну сесію на 1,5-2,5%.
Що стосується українського ринку акцій, то його досягнення за минулий тиждень склали 9,3%. "Активність на нашому ринку зараз фактично нульова. Інвесторів-нерезидентів нема, а внутрішніх грошей вочевидь не вистачає. Весь позитив із зовнішніх ринків змогли відіграти тільки в четвер (індекс ПФТС виріс на 9,64%.). Але, швидше за все, це не реальний плюс, а маніпуляція ринком. Зараз підтягли на 10%, для того щоб наступного тижня опустити на 20%", - говорить керівник відділу торговельних операцій компанії "Тайгер Інвест" Роман Вареник.
Віртуальні інвестиції редакції за період з 24 по 30 жовтня так і не змогли продемонструвати позитивний результат і шостий тиждень поспіль принесли збитки. За минулі сім днів наші інвестиційні портфелі знецінилися більш ніж на 7 тисяч гривень, або 0,7%.
Плюс-мінус 45%
Найгірший результат серед всіх віртуальних портфелів "Дело" минулого тижня показав "Агресивний" - він подешевшав на 10,8 тисячі гривень (-5,15%). Такі втрати обумовлені значним здешевленням декількох паперів, що входять до його складу.
Головним аутсайдером стали акції ЛуАЗа, що подешевшали на 46,5% (тут і далі ціна покупки). "Вартість ЛуАЗу падає через заяву представників компанії про скорочення співробітників. Усі розуміють, що за цим незмінно піде і погіршення фінансових показників у четвертому кварталі цього року. До того ж зараз на ринку є продавці цих акцій і папір можна купити за 20 копійок (ціна останньої угоди в четвер була 24 копійки)", - пояснює трейдер інвесткомпанії "Ренесанс Капітал Україна" Михайло Завадовський.
Крім акцій, що сильно дешевшають, у складі "Агресивного" були і папери, які активно дорожчали. Наприклад, акції шахти "Червоноармійська-Західна №1" зросли в ціні на 45,5%. Щоправда, аналітик групи компаній "ТЕКТ" Станіслав Голишев вважає, що таке зростання носить винятково технічний характер. "Збільшення вартості акцій шахти "Червоноармійська-Західна №1" викликано значним здешевленням на попередньому тижні (мінус 31,5%) і має технічний характер", - говорить експерт.
"Арселорміттал" затяг портфель у мінус
"Збалансований" відпрацював минулий тиждень майже у два рази краще, ніж "Агресивний" - він подешевшав усього на 5,5 тисячі гривень (-3%). Найбільшу підтримку портфелю надали папери "Укрнафти", що подорожчали на 33,4%. Компанія відзвітувалася за 9 місяців роботи та оголосила про чистий прибуток у розмірі 1,76 мільярда гривень, що в 2,3 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року. Крім того, на вартість акцій "Укрнафти" позитивно вплинув той факт, що однією з умов видачі кредиту від Міжнародного валютного фонду є збільшення ціни газу для населення до рівня закупівельної вартості газу на зовнішніх ринках.
Невдалим минулий тиждень виявився для найбільшого металургійного комбінату в Україні "Арселорміттал Кривий Ріг". Його акції подешевшали на 52,9%. Якщо говорити в абсолютних цифрах, то капіталізація заводу за тиждень зменшилася на 24 мільярда гривень. Трейдери вважають, що єдиною причиною настільки різкого здешевлення стало прагнення декількох дрібних акціонерів позбутися паперів "Арселора". "Імовірно, хтось із фізосіб продав папери за низькою ціною, що за відсутності інших угод й обвалило котирування", - вважає Михайло Завадовський.
Прибуткові злитки
Єдиним портфелем, що приносить редакції прибуток, виявився "Консервативний". За минулий тиждень йому вдалося заробити 9,2 тисячі гривень. Найбільший дохід редакції принесли інвестиції в золото - в Україні воно подорожчало на 12,2%. При цьому за минулий тиждень котирування жовтого металу на Лондонській біржі металів зросли всього на 2,6%. Але додатковий прибуток від інвестицій у золото принесла гривня, що слабшає. Справа в тому, що офіційний курс золота в Україні розраховується як ціна лондонського фіксингу, помножена на курс гривні відносно долара. Тому збільшення вартості золота на світових ринках та одночасне зниження офіційного курсу гривні (з 24 по 30 жовтня на 11,8%) призвели до значного заробітку на інвестиціях у дорогоцінний метал.
Ложку збитків у бочку прибутку "Консервативного" внесли облігації компанії "Амстор", що подешевшали відразу на 12,3%. "Зараз відбувається переоцінка ризиків емітентів і, можливо, хтось порахував, що "Амстор" зараз не найнадійніший боржник", - пояснює різкі коливання аналітик однієї з великих інвесткомпаній. Ми вирішили прислухатися до думки експертів і вивели ці боргові папери зі складу "Консервативного".
Таїсія Герасимова
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною