Гривні наказали довго жити — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Гривні наказали довго жити

Валюта
25444
Президент Віктор Ющенко втримав Володимира Стельмаха на посаді голови Нацбанку. Йому доручено опустити курс гривні до рівня 5,5 грн./$1 і максимально зблизити курс інтервенцій з міжбанківським курсом долара.
У п'ятницю ввечері відбулася зустріч Ющенка і Стельмаха, на якій обговорювалася можлива відставка голови центробанку. Причиною стала різка критика голів декількох банків, які в четвер у присутності президента звинуватили Володимира Стельмаха в тому, що НБУ потурав спекулянтам на валютному ринку. "Банкіри прямо говорили про випадки, коли деякі банки куповували валюту в НБУ, а потім перепродували її іншим банкам з 10-15%-вим доходом, - говорить один з банкірів. - Ринку давно відомо, що деякі банки користуються особливою прихильністю в Нацбанку".
Говорять, що Володимир Стельмах був готовий з понеділка піти на безстроковий лікарняний, щоб потім просити президента звільнити його. Але президент відкинув прохання, зажадавши від голови НБУ припинити спекулятивні прояви на міжбанківському валютному ринку та опустити курс долара "до прийнятного значення", що президент бачить у межах 5,4-5,6 грн./$1. У п'ятницю регулятор зажадав від банків продавати на міжбанку валюту, куплену в НБУ, за курсом інтервенцій. "Вважаємо за доцільне 1-3 листопада продавати долари на готівковому ринку не дорожче 6,2 грн. /$1", - сказано в телеграмі НБУ банкам.
У суботу Володимир Стельмах провів кілька зустрічей з головами найбільших банків, на яких була досягнута домовленість про подальше зміцнення курсу гривні. "Банки, що зазнають гострий дефіцит гривні після різких стрибків курсу долара на міжбанку, а також у результаті відтоку гривневих вкладів, змушені продавати НБУ долар, дорого куплений на міжбанку", - говорить один з банкірів. У результаті регулятору вдалося скоротити обсяг продажу валюти з резервів. У п'ятницю НБУ продав банкам $36 млн., купив $8 млн. (за курсом 5,95 грн./$1 і 5,89 грн./$1 відповідно).
Однак довго втримувати стабільну ситуацію на валютному ринку за рахунок дефіциту гривні не вдасться. Продаючи валюту, регулятор вилучить гривню в банків з іноземним капіталом (які з недавніх пір стали основними операторами гривневого ринку), а потім, через механізми рефінансування, повертає її банкам з українським капіталом. У результаті ліквідність у системі не збільшується (за тиждень залишки на коррахунках банків упали з 16 до 12 млрд. грн.).
Гривневий дефіцит - гарний захід для протидії інфляції, але вона не спрацьовує під час фінансової кризи. Юридичні та фізичні особи продовжують вилучати депозити, а Нацбанк не перекриває відтік пасивів за рахунок рефінансування - відпрацьованої схеми просто не існує. У першому кварталі майбутнього року банківській системі доведеться зіткнутися з першими збитками - пасивна база витікає швидше, ніж погашається кредитний портфель. Крім того, як тільки банки реалізують нагромаджені в їхніх касах $0,8 млрд. готівки, задовольняти попит населення на долари знову доведеться за рахунок власної гривневої ліквідності через резерви НБУ.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас