Налітай - подешевіло! — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Налітай - подешевіло!

Нерухомість
14201
Хочете по дешевці отримати у власність київську землю? Візьміть її в оренду. Вже буквально через рік зможете викупити її за ціною, суттєво нижче ринкової.
"Сьогодні черги з бажаючих купити в Києві землю, немає, - заявив секретар Київради Олесь Довгий на засіданні Київради 18 вересня. - Міська рада ганяється за підприємствами, просить їх викупити землю". Тоді депутати, мабуть, порахували слова секретаря Київради вагомими й проголосували за продаж 15 ділянок у Києві за середньою ціною $500 за 1 кв. м. Аналогічні рішення були прийняті й на сесії 28 серпня, і немає сумнівів, що земля буде продаватися й згодом.
Земля є - немає попиту
Коли ми проаналізували інформацію про продані столичною владою ділянки, з'ясувалася дуже цікава деталь: всі вони перейшли у власність структур, які раніше їх орендували. Так, приміром, ТОВ "Албенаарсеналбуд" придбало 0,0817 га по вул. Московською, 3 (Печерський р-н) за $412,21 тис. ($515 за 1 кв. м). 5,7106 га в урочище Наталка (Оболонський р-н) пішло за $18,379 млн ($321,8 за 1 кв. м) в ЗАТ "Трест "Київміськбуд-1". А наділ площею в 0,7484 га по пр. Московському, 28-а (Оболонський р-н) був проданий ТОВ "Лінкорн" за $3,7 млн ($499,8 за 1 кв. м).
Всі ці ділянки у свій час надавалися в оренду для наступної забудови об'єктами нерухомості. Тобто перехід права власності на землю був лише питанням часу. Одне незрозуміло: навіщо Київрада прибігла до такої складної схеми зміни власника шляхом введення додаткової ланки у вигляді оренди, а не пустила землю відразу з молотка. Адже в цьому випадку столична скарбниця, по суті, добровільно відмовилася від частини заробітку - орендар, у відповідності зі ст. 9 Закону "Про оренду", одержує право першочергового викупу ділянки. І хоча про цінові преференції у законодавстві ні слова, однак практика говорить про зворотнє.
Професійні оцінювачі стверджують, що ціна, за якою Київрада продає орендовану землю, явно занижена: за такими цінами сьогодні продають права на орендовані ділянки, але вже ніяк не перехідні у власність. За словами Андрія Миргородського, директора із супроводу проектів компанії "XXI Століття", як правило, земельні ділянки в центрі Києва коштують від $1,5-2 тис. за 1 кв. м. А Наталя Лебідь, заступник голови ради Українського товариства оцінювачів, відзначила, що вартість землі в центрі Києва сьогодні може досягати $4-4,5 тис. за 1 кв. м. Причому названі нею ціни отримані на підставі все тієї же Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок (затверджена Постановою КМУ №1531 від 11 жовтня 2002 р.), на яку посилається й міська влада.
"Найдорожча ділянка - та, що вільно від забудови, має фасад, правильну форму, не має особливостей рельєфу (пагорбів, лісу й т.д.) і, крім того, має дозвіл на підведення до неї комунікацій", - сказала Наталя Лебідь. За її словами, сьогодні попит на земельні наділи в Києві значно перевищує пропозицію. Ділянки, які іноді з'являються на ринку, летять дуже швидко й задорого. Наприклад, ще навесні поточного року землю в промисловій зоні Подільського р-на столиці продавали по $300-350 тис. за сотку.
Ще один важливий момент. На багатьох ділянках під час оренди не з'явилося жодного об'єкта нерухомості. Так чому б не продати їх на конкурсі на загальних підставах, забезпечивши доступ інших покупців, дивується Андрій Миргородський. Адже першочергове право орендаря в цьому випадку нічим не обтяжене. "Якщо на ділянці немає ніякого майна, його можна (і потрібно) продавати через відкритий аукціон", - думає пан Миргородський. Цю думку розділяють і багато депутатів Київради з опозиційних нинішньому київському голові фракцій.
Але рішення про передачу в оренду столичної землі виносяться чи не на кожному засіданні сесії Київради. Приміром, 18 вересня в оренду були видані 20 ділянок землі загальною площею 39,93 га, половина з них - вільна від забудов.
До речі, одержати інформацію про те, скільки всього землі в столиці здається в оренду, виявилося справою нездійсненною. Ні в постійній комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, ні в Київському центрі земельного кадастру, ні в ГУ земельних ресурсів КМДА, ні навіть у Держкомземі дану інформацію "ВД" не надали - згадані структури лише "переводили стрілки" один на одного: мовляв, це не до нас.
Нижче немає куди
Влітку поточного року голова постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури Олексій Євлах зізнався: два останніх роки деякі депутати Київради шантажували мера тим, що вони не будуть голосувати з деяких питань доти, поки не буде ухвалене рішення щодо цікавих їм землевідводів. Можна припустити, що питання викупу київської землі - з тієї ж категорії шантажу. Інакше чим можна пояснити єдність депутатів Київради з питання продажу землі за заниженою вартістю?
Той факт, що середня ціна, за якою викуповується орендована в Києві земля, становить $500 за 1 кв. м, за словами Олени Маркосян, помічника голови постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, пояснюється просто: "Мінімальна вартість земельної ділянки в Києві становить 385 грн. за 1 кв. м, а максимальна - 2,6 тис. грн. за 1 кв. м. Всі ділянки оцінюють фахівці, експертами завжди виступають співробітники Київзему. Вони користуються Методикою експертної грошової оцінки земельних ділянок, що затверджена постановою Кабінету Міністрів".
Ми спробували з'ясувати в ГУ земельних ресурсів КМДА, як їм вдалося визначити такі ціни на столичну землю. "Ми не маємо права здійснювати оцінку, експертизу здійснюють незалежні оцінювачі, які мають ліцензію Держкомзема - їх вибирають за допомогою тендера, а ми лише оплачуємо роботу експертів, - пояснив Олександр Луцький, перший заступник начальника ГУ. - Держкомзем також затверджує результати експертизи, потім це затвердження здійснює земельна комісія міськради й, нарешті, сесія Київради. І якщо хоч одному депутатові оцінка здасться низькою, він може вимагати повторну експертизу. А якщо в результаті оцінювача викриють, він понесе кримінальну відповідальність".
Імена незалежних оцінювачів пан Луцький не назвав, порадивши не сумніватися в їхньому професіоналізмі. Як, очевидно, не сумніваються в ньому й депутати Київради, коли нікому з них не спало на думку вимагати повторну експертизу оцінки землі.
Олександр Власенко, Інна Якубовська
За матеріалами:
Власть денег
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас