Криза в сусідів: росіяни витрачають гроші, а поляки страждають без кредитів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Криза в сусідів: росіяни витрачають гроші, а поляки страждають без кредитів

Казна та Політика
3888
"Проте в сусіда хата згоріла"... Той факт, що криза охопила нині не тільки Україну, але й увесь світ, звичайно, є слабкою розрадою для наших співгромадян. Однак які є проблеми в інших та як вони їх вирішують - знати не просто цікаво, але й корисно. Ми вже неодноразово писали, як протікає криза в країнах Заходу. Тепер же вирішили більш уважно придивитися до подій у наших сусідів - країн близьких до нас не тільки географічно, але й за рівнем розвитку та структурою економіки.
Відзначимо, що криза, при всіх особливостях, у більшості країн Східної Європи має схожі причини. Вони експортували менше товарів, ніж імпортували, а різницю покривали за рахунок дешевих кредитів Заходу. Коли ця "халява" припинилася (через кризу на Заході), то відразу почалися дуже великі проблеми - курс валют обвалився, підприємства стали закриватися, робітники - звільнятися. Так ще й традиційний ринок збуту для продукції цих країн швидко скорочується (мається на увазі Західна Європа, для України критичним є падіння світових цін на сталь).
Осторонь стоїть Росія - отут теж банки й компанії напозичали величезні гроші на Заході, але на відміну від інших наших сусідів, росіяни мають величезне позитивне сальдо зовнішньої торгівлі навіть незважаючи на падіння цін на нафту. І тому цілком можуть досить швидко впоратися з кризою власними силами.
Також відзначимо, що ніхто з наших сусідів не додумався заборонити дочасно забирати депозити з банків.
Росія: Вклади витрачають на техніку
У Росії кризу відчувають приблизно так само, як і у нас - банки скоротили видачу кредитів, масово скорочують співробітників, люди вилучають гроші, будівництва зупиняються (хоча й не повсюдно). З огляду на те, що в Росії фондовий ринок був більш розвинений, ніж в Україні, і мільйони росіян вкладали гроші в акції російських компаній, вони також стали жертвами кризи. "Сьогодні пішла в банк і зняла всі гроші з рахунку. Вірніше, перевела їх на пластик та, мабуть, тупо спущу в магазинах. Витрачаю й плАчу. Все, все, що нажито непосильною працею... При інфляції вище 10% відклалати гроші довгочасно не має сенсу. Кефір 1%, що я вже рік купувала за ціною 27-29 руб., з вчорашнього дня коштує 34", - написала у своєму блозі жителька Москви Ліля.
"Боячись інфляції, народ намагається якось витратити свої накопичення і робить великі покупки, - розповіла "Сьогодні" жителька Санкт-Петербурга Галина. - Збільшилися продажі техніки, в основному холодильників, домашніх кінотеатрів, пральних машин. В магазинах побутової техніки ціле стовпотворіння можна щодня спостерігати. А от машини, ціни на які з літа залишаються колишніми, мало купують - важко взяти кредит. Банки не дають, а ті, які дають, закладають великі відсотки. У невеликих банків не вистачає коштів для проплат, і підприємці, от і мій чоловік теж, закривають там свої рахунки і переводять їх у великі банки".
Дорожчає й долар. Наприкінці вересня він коштував 24 рубля, а зараз вже 27. Багато росіян переводять свої заощадження з рублів у долари. Щоправда, ціни, згідно з офіційною статистикою, в останні тижні сповільнили своє зростання (інфляція за дев'ять місяців - 10,6%, у нас - 16%). Ціна на бензин впала на два рублі (13 центів), щоправда, на продовольство ціни як і раніше рвуть вгору.
Але в цілому ситуація, на думку російських експертів, заспокоюється. Ціни на нафту знову ростуть, металургія теж на плаву. Уряд виділив мільярди рублів для підтримки найбільших банків. Ті потихеньку почали перекредитовувати більш дрібні фінструктури, що повинне вже найближчим часом вирішити проблеми із платоспроможністю банків. В останні дні пішов у зростання і фондовий ринок.
Польща: Припинили роздавати кредити
У сусідній Польщі криза боляче вдарила по біржі, де деякі підприємства втратили до 50% ринкової вартості, змінився й курс місцевої валюти - злотий за місяць втратив до 35% відносно долара та євро (було 2,03 за долар, стало 3,13, а зараз опустився до 2,70). "Ті, хто брав кредити в доларах та євро, у тому числі й іпотечні, тепер плачуть. Але вони цілий рік до цього сміялися, коли злотий ріс відносно іноземних валют", - каже варшавський журналіст Ернест Зозунь. "Люди купували все в кредит і думали, що так буде вічно, але не завжди ж нам жирувати", - сказав "Сьогодні" підприємець Анджей Вишневський з Вроцлава. Обидва вони відзначають, що з екранів телевізора повністю зникла реклама дешевих кредитів для населення, що займала до 30% рекламного ефіру.
"Деякі банки переглянули умови кредитування в злотих, у тому числі й для тих клієнтів, які оформили договори до фінансової кризи, але це явище не масове. Я вважаю, що в Польщі була ненормальна ситуація з кредитами, коли банки пропонували 110% суми при покупці квартири, щоб людина ще зробила ремонт. Зараз ситуація змінилася. За іпотеку вимагають 20% першого внеску", - говорить Зозунь. За його словами, жоден банк у країні не збанкрутував.
"Ну, впав злотий, ну та й що? Зрештою, це вигідно польським виробникам, які працюють на експорт. А роботи у Вроцлаві багато, тим більше, з огляду на підготовку до Євро-2012, тому нерозумно їхати працювати на Захід у зв'язку з кризою", - говорить Анджей Вишневський. За його словами, коли злотий влітку зміцнився до історичного максимуму, поляки стали масово повертатися додому з Великобританії та Ірландії, оскільки виявилося, що в Польщі вони можуть заробити не менше, а оренда квартири обходиться у два рази дешевше. Він також говорить, що за останній місяць ціни на нерухомість впали на 20-30%, а ціна літра якісного бензину стала подекуди нижче 4 злотих (1,1 євро), у той час як влітку доходила до 5 (через високий курс злотого це було 1,6 євро).
Угорщина: 100 тисячам загрожує звільнення
"Становище в Угорщині не райдужне, - розповів "Сьогодні" економічний радник посольства України в Угорщині Аркадій Гупала. - Щодня біржі закриваються до обіду, оскільки відразу торги починаються з падіння вартості акція мінімум на 7-10 пунктів. Акції провідних компаній, наприклад, у нафтогазовій сфері, подешевіли в три рази, а провідних банків - до трьох тисяч форинтів ($14,9), оскільки вони видали дуже багато валютних кредитів на покупку нерухомості.
Тому коли криза підійшла до Угорщини, у них був введений ліміт на операції з іноземною валютою. Банки припинили видавати будь-які кредити у валюті. Навіть ті, які мають іноземний капітал - Угорський зовнішньоторговельний банк (німецький власник), французький "Парибанк", припинили кредитні операції. Було ухвалене рішення, щоб уряд звернувся до Європейського Центробанку з проханням про виділення кредиту в 5,4 млрд євро. Євробанк погодився. Зараз ведуться переговори з МВФ про надання кредиту на рівні $20 млрд. Але на це може не піти парламент, тому що тоді доведеться виконувати вимоги МВФ - не видавати держслужбовцям 13-у зарплату, зменшити соцвиплати та пенсії. Ці вимоги дуже сильно вдарять по населенню, а в парламентаріїв на носі вибори - в 2010 році".
За словами радника посольства, зупинені підприємства провідної угорської галузі - автомобілебудування. "Стали заводи Ауді та Опеля, на яких збиралися двигуни, - говорить Гупала. - Робітники відправлені в змушені відпустки. Союз промисловців і підприємців заявив, що, можливо, наступного року близько 100 тисяч робітників втратять свої місця. А оскільки в Угорщині всього 3 млн працюючого населення, сто тисяч - це велика цифра".
За словами нашого дипломата, через несплату кредитів нерухомість поки не віднімають, хоча й піднялися банківські ставки. Якщо раніше за іпотечним кредитом угорець у середньому платив 50 тисяч форинтів ($240) то тепер щомісячні виплати становлять до 100 тисяч форинтів ($500). Для тих, хто не може розрахуватися по іпотеці, уряд вирішив подовжити термін кредитування у два рази.
Румуни дивляться, як тануть гроші, а в Чехії страждають експортери
Криза в Румунії відчувається в тому, що щодня потроху піднімаються євро та долар - влітку євро коштував 3,30 леї, а зараз майже 4, долар був за 2 леї, а тепер вже за три, причому щодня є невелике зростання, щоправда на відміну від України - плавний. "Бухарестська біржа дуже сильно постраждала, ціни на акції деяких румунських підприємств знизилися навіть на 80%", - розповів нам журналіст Фахрі Каримлі, який багато років працює в Бухаресті. За його словами, падіння леї вже призвело до масових протестів, організованих профспілками, які вимагали збільшення зарплати в держсекторі. "Ціни ж увесь час ростуть, незалежно від курсів валют", - пояснює він.
Втім, згоди між урядом і парламентом у цьому питанні немає, міністри поки не хочуть збільшення, побоюючись того, що криза посилиться, а депутати наполягають на підвищенні. "Люди виглядають розгубленими, вони чекають, чи стабілізується все. Мій друг хотів купити машину, вчора зателефонував до мене й каже: "Я дивлюся як мої гроші тануть, просто чекаю", - говорить Фахрі. Про масові звільнення, за його словами, у країні поки мови не йде.
“У Чехії поки криза невелика, але вже відчувається. Виробники (Skoda, фірми з виробництва скла та порцеляни) припиняють справи, люди залишаються без роботи, - говорить Наталя Гарушіакова, господарка невеликого сімейного будівельного бізнесу в Празі. - Через сильну крону чеські вироби при експорті дуже дорогі, виникають проблеми зі збутом. Банківські вклади поки видають без проблем, але неприємності незабаром очікуються: держава гарантує стабільність внесків тільки до 25 тис. євро й тільки для приватних вкладників, на відміну від Німеччини та в Австрії, де гарантовано до 100% внесків всім. Так що, якщо депутати не змінять ситуацію, всі гроші з Чехії витечуть до Австрії та Німеччини. Народу стабільність крони допомогла - підвищилася платоспроможність, багато хто по 3-4 рази на рік літають у відпустку, купують зараз нерухомість у США, літають до Америки на уікенд і т.д.”.
Євгеній Іхельзон, Ірина Ковальчук
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас