Криза в тобі й у мені: як компанії скорочують свої витрати — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Криза в тобі й у мені: як компанії скорочують свої витрати

3869
За останні тижні багато українців одержали попередження про можливе скорочення. Не турбуватися про своє робоче місце можуть тільки ті, чия робота приносить відчутний дохід. Але це поки...
За даними Державного комітету статистики, перший осінній місяць порадував українців невеликим зростанням зарплат - близько 2% у порівнянні із серпнем, і склав у середньому 1916 грн. на місяць. Правда, порадіти цьому факту судилось не всім. Офіційна середня зарплата працівників фінансової сфери знизилася на 320 грн. і закріпилася на рівні 3632 грн. на місяць.
"Не пощастило" також зайнятим у сільському господарстві (зниження на 119 грн. - до 1155 грн. на місяць), в авіатранспортній діяльності (на 295 грн. - до 4009 грн.), у державному правлінні (на 175 грн. - до 2590 грн.), у діяльності водного транспорту та будівництва (на 86 і 14 грн. - до 1950 та 2054 грн. відповідно).
У той же час помітно виросла середня зарплата в освітній сфері діяльності - до 1515 грн. (на 254 грн.); в області досліджень і розробок (операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг, надання послуг підприємцям) - до 2540 грн. (на 240 грн.); у сфері діяльності наземного транспорту - до 2327 грн. (на 176 грн.).
Зарплатний Еверест
Фахівці попереджають: вересень - це останній місяць, коли можна спостерігати підвищення заробітної плати. "Ще торік компанії заклали кошти для зростання зарплати на цей рік у розмірі 20-30%. Але фінансова криза внесла свої корективи", - говорить Максим Муровайко, менеджер зі зв'язків з громадськістю порталу rabota.ua. За його словами, сьогодні роботодавці зайняли вичікувальну позицію, заморозивши рівень зарплати не тільки пересічних співробітників, але й ТОП-менеджерів.
У той же час поки ще ніхто не може сказати точно, збережуться зарплати на цьому рівні чи підуть донизу. "Минуло занадто мало часу, щоб впевнено говорити про тенденції. Спостережувані "мінусові" показники по заробітній платі можуть бути і простим коректуванням ринку праці", - розповідає Тетяна Топчій, директор з маркетингу та PR сайту HeadHunter.
Компанії обрізають "хвости"
Не наважуючись поки чіпати заробітну плату, компанії урізують свої витрати іншим перевіреним способом - видачею грошей у конвертах і скороченням штату. Поки "під роздачу" потрапляють тільки допоміжний персонал і відділи, чия діяльність не приносить доходу. "Багато хто сподівається, що світова фінансова криза пройдеться Україною лише поверхнево. І якщо зараз звільнити цінного співробітника, за яким тільки кілька місяців тому йшло справжнє полювання, то завтра його можна буде побачити в конкуруючій фірмі, - пояснює Муровайко. - Тому хвиля звільнень накриває, насамперед, допоміжний персонал".
Такої ж думки дотримується й Олена Гапич, директор і співзасновник консалтингової компанії Right People Management. На її думку, масові звільнення в Україні зараз відбуваються - і будуть відбуватися надалі - тому, що в більшості компаній працюють "зайві люди", тобто багато українських організацій просто "роздуті" персоналом.
Кому на вихід
За даними сайту hh.ua, у порівнянні з вереснем загальна кількість вакансій у жовтні впала на 15%. Раптом стали не потрібні фахівці в банківській та інвестиційній сферах (-70% у порівнянні з вереснем), страхуванні (-50%), ТОП-менеджери (-40%).
Подібну динаміку підтверджують практично всі українські сайти з пошуку роботи. "На нашому порталі співвідношення числа вакансій і кількість резюме поки становить 50% на 50%. Але вже зараз помітна тенденція до збільшення числа резюме", - говорить Муровайко. Особливо це видно в будівельній і фінансовій сферах.
"Будівельний ринок став вершиною айсберга кризи, що відбувається. Її перші ознаки позначилися на початку цього року, а у квітні, після рішення Національного банку посилити умови кредитування, настання кризи стало зрозуміло всім, - розповідає Володимир Германов, керівник відділу маркетингу та РR будівельно-інвестиційної компанії "Київ Житло-Інвест". - Сьогодні багато проектів "заморожені" до кращих часів. Це прямо вдарило по людях, у них задіяних. Насамперед під скорочення потрапили маркетологи, керівники проектів, РR та HR-відділи".
Хто сьогодні в ціні
У той же час будівельні компанії відчувають гостру нестачу фахівців з антикризового піару і менеджерах, здатних залучити інвесторів. Також у ціні зараз менеджери з продажів і фахівці, які мають досвід роботи в кризових ситуаціях, відзначає Муровайко. Але, на жаль, останніх надто мало. "Сьогодні на українському ринку праці тільки 15-20% керівників від загального обсягу є професіоналами. Інші - або вчорашні "фахівці", або вони не вміють або їм просто не дають управляти бізнесом", - говорить Гапич.
За її прогнозами, сьогоднішні вільні ТОП-менеджери та керівники навряд чи знайдуть роботу, якщо вони не показали гарний результат. "Виживуть" тільки ті, хто дійсно щось вміє. "Так, гарний фінансовий або операційний директор точно знайдуть собі роботу", - уточнює вона.
Разом з тим, директор компанії визнає, що дефіцит висококваліфікованих ТОП-менеджерів на даний момент - проблема не тільки українського ринку праці.
"Не даремно ж з Росії йде запит на менеджерів з України. 15-20%, які залишилися - саме ті, хто справді щось представляє, - резюмує Гапич.
Сергій Михайлевський
За матеріалами:
газета Сейчас
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас