2299
Енергоринок поринає в пітьму
— Енергетика
Енергетики пожинають перші плоди світової економічної кризи. У країні падає споживання електроенергії та очікується криза неплатежів у галузі. НАК ЕКУ у відповідь вимагає ввести форс-мажорний стан на енергоринку.
В IV кварталі 2008 р. та в I кварталі 2009 р. очікується зниження рівня електроспоживання в Україні в порівнянні з торішнім періодом відповідно на 1346 і на 938 млн. кВт-г.
Як повідомив заступник міністра палива та енергетики Володимир Лучников на колегії Мінпаливенерго в понеділок, падіння попиту на електроенергію обумовлено насамперед кризою в гірничо-металургійній галузі, що споживає 30% електрики в країні, і хімічній промисловості - близько 5% загального енергоспоживання.
За даними Держенергонагляду, тільки за перші 15 днів жовтня великі енергоємні виробництва знизили енергоспоживання більш ніж на 20%, або на 28 млн. кВт-г на добу. І це ще не межа. У другій половині жовтня в Україні продовжували зупинятися домни та мартени, а в листопаді місяці очікується зупинка хімічних заводів і підприємств кольорової металургії, а виходить, попит на електроенергію продовжить знижуватися.
Якщо багаторічна крива зростання енергоспоживання в країні вимагала від енергетиків запуску додаткових енергоблоків і спалювання додаткових тонн вугілля, то в умовах падіння споживчого попиту галузь зіткнулася з іншими труднощами.
Перша з них - це проблема, що загострилася, дефіциту регулюючих (або маневрених) потужностей, частка яких в енергосистемі країни становить 9% при потребі 15-20%. Економічна криза привела до істотного зниження електроспоживання великими та енергоємними підприємствами, які працювали в базовому стабільному добовому режимі.
"У жовтні внаслідок спаду виробництва в металургійній галузі різко знизилося базове електроспоживання, що на середину місяця на 1200-1500 МВт нижче, ніж торік", - сказав Лучников.
За його словами, низьке базове електроспоживання при високому базовому завантаженні атомних електростанцій змушує енергетиків розвантажувати енергоблоки теплових станцій у нічний час нижче від мінімально припустимого рівня.
Проблема посилюється тим, що з настанням холодів у країні різко зростає споживання електрики населенням, що продовжує збільшувати нерівномірність добового графіка електроспоживання, яке і без того є на сьогодні в Україні надмірно високим, досягаючи 7300 МВт. Для його покриття енергетикам доводиться додатково запускати в години вечірнього максимуму навантаження додатково 15-20 теплових енергоблоків з усіма наступними звідси технічними та економічними наслідками - вітчизняні ТЕС для добового регулювання енергосистеми не призначені.
Для регулювання добових графіків навантаження Мінпаливенерго має намір забезпечити ТЕС насамперед мінімально необхідними поставками газу, а також 10-денним запасом мазуту. І газ, і мазут використовуються для підсвічування вугілля, що спалюється в енергетичних котлах.
Наступною проблемою, з якою зіткнулися енергетики з настанням світової кризи, виявилася загроза неплатежів за електроенергію. Власне, теплові генкомпанії, що входять до складу НАК "Енергетична компанія України", зараз і без цього перебувають у кризовому фінансовому становищі, викликаному в першу чергу диспропорціями в рівнях зростання тарифів на вугілля та електроенергію цього року.
За словами віце-президента НАК ЕКУ Сергія Сердюка, якщо з початку 2008 р. ціна енергетичного вугілля виросла на 67%, то середній тариф для теплової генерації виріс всього на 25% -з 27 до 43 коп. за 1 кВт-г. Як стверджують енергетики, паливна складова в собівартості кіловат-години на ТЕС становить приблизно 80%. У зв'язку з непропорційним зростанням ціни твердого палива теплова генерація у вересні вийшла на негативний рівень рентабельності мінус 5,3%, а фінансові втрати генкомпаній за підсумками 2008 р. повинні скласти близько 1 млрд. грн.
Однак, як відзначив пан Сердюк, ситуація може ще більше погіршитися на тлі скорочення енергоспоживання металургійними і хімічними підприємствами, а також через очікуване падіння рівня розрахунків за електроенергію споживачами.
У зв'язку із цим НАК ЕКУ запропонувала Мінпаливенерго реалізувати декілька антикризових заходів. По-перше, підвищити ціни на електроенергію ТЕС до рівня, що дозволить генкомпаніям вийти за результатами 2008 р. на семипроцентний рівень рентабельності. По-друге, надати тепловикам пільги при оплаті вугілля, зокрема, надати право 30-денної відстрочки при закупівлі енергетичного вугілля на вторинному ринку, а також дозволити здійснювати поточні розрахунки за поставлене вугілля на рівні 90%.
Наступний пункт: залучити на потреби теплової генерації через держпідприємство "Енергоринок" 400 млн. грн. кредитних коштів на додачу до 1,6 млрд. грн. кредитів, вже залучених НАК ЕКУ.
І, нарешті, останнє - не застосовувати до обленерго штрафних санкцій у випадку відсутності 100-процентних розрахунків за електроенергію через наявність форс-мажорних обставин.
У цілому НАК ЕКУ пропонує ввести на оптовому ринку електроенергії форс-мажорний стан, у контексті якого можуть бути реалізовані запропоновані антикризові заходи.
Залишається додати, що з оплатою електроенергії в країні не все солодко і сьогодні. Так, галузева динаміка розрахунків за електрику демонструє явне відставання в оплаті струму з боку вуглярів, державних підприємств та організацій, а також підприємств ЖКГ, включаючи водоканали.
На хвилі кризи Мінпаливенерго має намір поборотися за підвищення дисципліни платежів за рахунок лобістських зусиль на законодавчому рівні. Зокрема, енергетики мають намір домогтися права відключати за борги водоканали, відновлення бюджетного фінансування підприємств на екологічній броні, а також компенсації з бюджету збитків від поставок електрики електротранспорту.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною