1263
Антикризовий законопроект Ющенка містить пропозиції уряду, Партії регіонів і Литвина
Антикризовий законопроект президента Віктора Ющенка, внесений у Верховну Раду у вівторок, у три із лишком рази коротший від урядового антикризового проекту закону та вчетверо більший від аналогічного проекту Партії регіонів і містить окремі норми кожного з них. Це видно із проведеного агентством "Інтерфакс-Україна" порівняльного аналізу цих документів.
Зокрема, президентський законопроект також передбачає створення стабілізаційного фонду в держбюджеті за рахунок надходжень від приватизації, перевиконання дохідної частини держбюджету і розміщення державних цінних паперів. Передбачається, що кошти цього фонду будуть використовуватися на надання кредитів для погашення і рефінансування зовнішніх зобов'язань банків і компаній, кредитування або співфінансування інвестиційних проектів, здешевлення кредитування проектів малого та середнього бізнесу, підтримку національних виробників і надання фінансової допомоги банківським установам, у тому числі з метою рекапіталізації.
Як й у проекті Партії регіонів, глава держави пропонує збільшити ресурс Фонду гарантування вкладів фізосіб за рахунок 25% прибутку Національного банку України і при цьому дати Нацбанку право самому встановлювати кредитування Фонду.
У той же час у законопроекті відсутня пропозиція про збільшення максимальної суми гарантування вкладів, тоді як уряд пропонував збільшити її вдвічі - до 100 тис. грн, а Партія регіонів - утричі, до 150 тис. грн. Відповідно до чинного законодавства, органи фонду можуть самостійно прийняти рішення про збільшення цієї суми, якщо тільки це дозволяють його ресурси.
Як і в урядовому законопроекті, В.Ющенко виступає за надання Міністерству фінансів повноважень зі здійснення державних внутрішніх запозичень, номінованих в іноземній валюті.
У ньому містяться і пропозиції про заборону банківським установам у випадку порушення ними нормативів до 2011 року розподіляти чистий прибуток і виплачувати дивіденди, а також установлення окремого порядку призначення Нацбанком тимчасової адміністрації проблемних банків та участі держави у формуванні і збільшенні їхніх статутних капіталів.
Глава держави згодний і з думкою уряду про необхідність знизити з 10% до 5% істотну участь у банках і забезпечити доступ клієнтів банку до інформації про таких акціонерів.
В.Ющенко також включив у свій законопроект норми проекту закону Кабінету міністрів про дозвіл уряду в 2008 році придбати акції банків в обмін на державні облігації або за рахунок інших запозичень, отриманих понад планові обсяги з відповідною корекцією державного боргу.
У президентський законопроект також увійшла пропозиція лідера блоку свого імені Володимира Литвина про виділення з держбюджету 1 млрд грн Укрексімбанку на покупку частки в проблемному Промінвестбанку.
Як і в урядовому проекті, документ глави держави передбачає надання державних гарантій в 2008 році по кредитах міжнародних фінансових організацій (МФО) в обсязі до 40 млрд грн та одержання урядом кредитів МФО на реалізацію соціально-економічних проектів в обсязі до 10 млрд грн.
Законопроект В.Ющенко передбачає також перенесення на 1 січня 2011 року з 1 січня 2009 року дати встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму і спеціальний пільговий режим оподатковування ПДВ для сільськогосподарських товаровиробників.
З нових норм у ньому міститься пропозиція про надання Нацбанку права знову вводити обов'язковий продаж валюти.
У той же час В.Ющенко не включив у свій документ ініціативи уряду про збільшення акцизів на автомобілі, нафтопродукти, пиво і лікеро-горілчані вироби, підвищення рентної плати на газ і податку на власників автомобілів, а також збільшенні збору за використання природних ресурсів.
У ньому також зменшені повноваження Кабінету міністрів щодо входження в капітали проблемних банків у порівнянні з урядовим законопроектом.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною