932
Криза підігнала аграріїв
— Аграрний ринок
Через неможливість знайти альтернативні джерела фінансування осінньої посівної компанії і проведення поточних робіт підприємства аграрного бізнесу змушені продавати свою продукцію, незважаючи на ціни, що знизилися.
За даними "АПК-Інформ", в останні кілька тижнів значно активізувалися продажі сільгосппродукції, у той час як раніше аграрії притримували партії в розрахунку дочекатися більш привабливої цінової коньюнктури.
Через мораторій на видачу кредитів аграрії опинилися у важкому становищі, оскільки дефіцит позикових коштів збігся з періодом проведення осінніх польових робіт і підготовки до весняної посівної. Тому єдиним джерелом фінансування залишаються доходи від операційної діяльності. "Банки кредитів не дають і не дають навіть прогнозів у середньостроковій перспективі", - говорить Ігор Антонюк, директор компанії "Рапсодія". На сьогоднішній день аграрії активно реалізують зернові культури, незважаючи на низькі ціни. Так, ціна пшениці третього класу опустилася на кінець жовтня до менше 950 грн./т, хоча є угоди і по 800 грн./т. При цьому охочих придбати зерно за викидною ціною небагато - покупці, що здійснюють закупівлі на позикові кошти, також обмежені в грошах.
На тлі загального збільшення продажів найменш активно продаються олійні культури - аграрії розраховують чекати сезонного післяноворічного сплеску цін. "Який би не був урожай, - після Нового року в лютому-березні ціна на соняшникову олію підвищується і, відповідно, збільшується ціна закупівлі насіння", - говорить Микола Горбанев, директор Меловського заводу рафінованих олій "Стрєлецький степ".
Експерти відзначають, що сама по собі активізація продажів за невисокими цінами ще більше знижує ціну на ринку. "Притримати продукт можуть тільки ті підприємства, у яких досить оборотних коштів, і немаловажний момент - якщо їм є де його зберігати", - говорить Марія Колесник, експерт консалтингової компанії "ААА".
Міністерство аграрної політики підвищило прогноз урожаю зерна на 2,3%, або 1,1 млн. т - до 49,7 млн. т (в обліковій вазі). Експорт зерна очікується в обсязі 21,7 млн. т. Станом на 16 жовтня було експортовано 7,3 млн. т зерна, з якого 3,7 млн. т становить пшениця. Сільськогосподарські підприємства всіх форм власності станом на 8 жовтня зібрали 46,242 млн. т зернових і зернобобових культур.
Під урожай 2008 р. було засіяно 15,6 млн. га зерновими культурами, у тому числі 7,6 млн. га - яровими зерновими і 8 млн. га - озимими.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною