4707
Безробіття йде у маси
Україну накриває перша хвиля звільнень у зв'язку зі світовою фінансовою кризою.
Криза звільняє українців
Скорочення штатів в українських компаніях вже відбувається. Але варто подивитися на це явище не кількісно, а якісно. У першу чергу хвиля звільнень торкнулася тих сфер, які найбільш залежні від кризових явищ. Таким чином, під перший удар потрапили працівники банків, менеджери будівельної галузі, фінансові аналітики та прості робітники.
Підприємства надають перевагу зменшувати витрати - найпростіше це зробити дійсно за рахунок скорочення штату і зменшення зарплатного фонду. Але якщо звільнити абсолютно всіх - працювати ж не буде кому, а, виходить, вихід з кризи знайти буде ще важче. Тому звільняють не всіх підряд: роботодавці надають перевагу позбутися тих, хто не приносить прямого прибутку. У небезпеці опинилися технічний та сервісний персонал, фахівці служб персоналу (в умовах скорочення штату нових працівників навряд чи будуть набирати - так навіщо ж утримувати цілу службу). Більш-менш спокійно можуть спати хіба що працівники відділів продажів. Адже саме ці підрозділи приносять прибуток підприємствам. Не в кращій ситуації опиняються піарщики, маркетологи, фахівці з реклами. Скоротити витрати можна ж і за рахунок зменшення рекламних бюджетів.
Скоротили персонал будівельні корпорації XXI століття та Mirax Group, інвестиційна компанія Foyil. Компанії будівельного бізнесу зменшують або взагалі закривають свої проекти. Виходить, без роботи залишаться не тільки менеджери корпорацій, але й люди безпосередньо робочих спеціальностей.
Нікуди не дітися і від "прихованого" безробіття (скорочення робочого тижня, неоплачувана відпустка і т.п.). Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча перейшов на чотириденний робочий тиждень. Таких же заходів вжив і Харківський тракторний завод. Алчевський металургійний комбінат відправив робітників у тривалу неоплачувану відпустку.
Але цьому є теж логічне пояснення. Металургія - основа української економіки - переживає не найкращі часи. Так, Індустріальний союз Донбасу в нинішніх умовах змушений буде піти на скорочення 20 тисяч робітників. 18 доменних печей в Україні стоять. Менше працівників - менше витрат на зарплату. У такий спосіб галузь може заощадити до 500 мільйонів гривень на рік. Але це палиця з двома кінцями: виплата допомоги з безробіття "потягне" на 600 мільйонів.
Заступник начальника управління організації надання соціальних послуг державного Центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики Наталія Шевченко стверджує, що масового безробіття в Україні не буде. Хоча найближчим часом кількість безробітних може збільшитися на 70 тисяч людей, погоджується Шевченко. Вже у вересні рівень зареєстрованого безробіття в країні збільшився з 509,5 тисяч до 513,6 тисяч осіб.
Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин теж дотримується нерайдужних прогнозів. На його думку, криза до нас прийде через два-три місяця, саме тоді проявиться реальна ситуація на ринку праці. Наталія Шевченко відзначає, що на сьогодні є 200 тисяч вакансій. Але навряд чи звільнені банківські працівники спустяться в шахту або підуть працювати вчителями.
Як звичайно є два варіанти подальшого розвитку подій. Або відносна стабілізація ситуації, що зупинить скорочення штату, або посилення кризи, що спричинить ще більш масову хвилю звільнень, починаючи із січня, якщо криза буде тільки збільшуватися.
Та ні, звільніть!..
Є думки, що якщо безробітних не забезпечити роботою, буде спостерігатися масовий відтік працездатного населення з України. Але тенденції світового ринку такі, що "відтоку" буде просто нікуди "текти". Вже зараз світові гіганти як от Hewlett-Packard або Renault змушені звільняти тисячі робітників. За словами генерального директора Міжнародної організації праці (МОП) Хуана Сомавіа, до кінця 2009 року світова економіка втратить 20 мільйонів робочих місць, а число безробітних вперше перевищить 200 мільйонів людей.
Ситуація на Заході ускладнюється тим, що більшість європейців з тих, хто придбав житло в кредит, ще не виплатили іпотеку. А це означає, що люди можуть стати не тільки безробітними, але й бездомними. В Європі незабаром можуть з'явитися табори тих, кого кредитори просто викинули з дому, як це відбувається зараз у Штатах. Як пише журнал "Фокус", колишні ріелтори, фахівці з кредитів тепер живуть у спеціально обладнаних таборах, куди їм довелося переселитися після того, як стало зрозуміло, що сплатити за кредитними рахунками вони не в змозі. Вони намагаються знайти хоч якусь роботу, а поки змушені приймати допомогу від друзів або церковних організацій, які цілком імовірно можуть збільшити чисельність своїх прихильників за рахунок таких зневірених людей. А от в Іспанії готується взагалі безпрецедентний крок: емігрантам заплатять, щоб вони виїхали на певний термін, що дозволить забезпечити роботою корінних іспанців.
Тому, якщо українці і поїдуть масово закордон, їм доведеться зіштовхнутися з високою конкуренцією на ринку зайнятості. Наші співвітчизники завжди були дешевою робочою силою, але в умовах кризи європейцям буде не до прагнення до позахмарних зарплат. В Україні, наприклад, вже в жовтні пропозиції із зарплат знизилися практично у всіх галузях. Особливо не пощастило юристам - їм тепер пропонують на чверть менше. Але постраждали не тільки білі комірці. Менше пропонують і традиційно низькооплачуваним професіям - учителям, охоронцям, працівникам сфери обслуговування.
Студентам знайти роботу part-time (із частковою зайнятістю) стає ще важче. Робітники без досвіду, нехай і згодні на меншу зарплату, роботодавців не приваблюють. На сьогодні серед безробітних України молодь становить близько 30 відсотків. Найчастіше це пояснювали небажанням молодих працювати за невеликі гроші. Тепер коли рекрутингові агентства відзначають зниження кількості вакансій і число, що збільшилося, кандидатів, знайти роботу буде ще складніше. Колишнім інвестиційним банкірам і ріелторам доведеться хоча б на деякий час забути про п'ятизначні зарплати або подумати над зміною сфери діяльності.
Інтернет переповнений анекдотами про колишніх банківських службовців-двірників. Поради "як не втратити роботу" роздають всі і всім. "Зберігайте гарні стосунки зі співробітниками і начальством - в умовах кризи це буде ох як корисно" - саме в такому ключі жартують гумористи.
Робити кар'єру в нинішніх умовах - заняття підвищеної складності. У непростих умовах опиняються як "білі комірці", так і представники робочих спеціальностей. У ціні залишаться висококваліфіковані вузькі фахівці, працівники-універсали або "працьовиті конячки". Але з іншого боку - адже саме про таких працівників мріє кожен керівник. Чим не привід розглядати кризу і супутнє безробіття як якийсь іспит для співробітників? Ті, хто витримає його, зовсім справедливо будуть одержувати свої заслужені бонуси та пільги. Тільки що робити тим, хто не пристосується до нових умов? Ця турбота ляже на плечі держави. Поки вона нічого для запобігання трудового колапсу не робить. Доки грім не гримне...
Ірина Чорнуха
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною