1118
На фондових ринках тривають масові безладдя
— Фондовий ринок
За підсумками минулого тижня основні американські та європейські індекси знизилися на 4-5%. Більше за інших постраждав японський Nikkei 225 - він звалився на 12,2%.
"Я помилявся, припускаючи, що власний інтерес організацій, особливо банків, такий, що вони найкраще здатні захищати власних акціонерів", - таке визнання наприкінці минулого тижня зробив колишній глава Федеральної резервної системи США Алан Гринспен.
82-річного фінансиста багато хто називають головним винуватцем іпотечної кризи в США, що стала першопричиною триваючого фінансового хаосу. Про те, що панічні настрої й не думають іти зі світових фінансових ринків, свідчить хоча б те, що основні фондові індекси світу в черговий раз обновили історичні мінімуми. Так, за період з 20 до 24 жовтня американський Dow Jones просів на 4,2%, англійський FTSE 100 зменшився на 5,1%, японський Nikkei 225 - на 12,2%. Більше за всіх подешевіли російські акції - індекс РТС за підсумками минулого тижня знизився на 19%. Україна не сильно відставала від північного сусіда - індекс ПФТС втратив 12,7%.
Втім, початок минулого тижня не передвіщав нічого похмурого. У понеділок-вівторок серед інвесторів всього світу переважали позитивні настрої, і індекси ринків акцій радісно "зеленіли". Причин тому було декілька. По-перше, виділений тижнем раніше урядами країн ЄС 1 трильйон євро на гарантування міжбанківських кредитів зробив свою "лікувальну" дію - європейський міжбанк запрацював і вартість грошей значно знизилася (денний LIBOR знизився на 23 базисних пункту - до 1,28%).
По-друге, на вихідних президент США Джордж Буш оголосив про скликання саміту, присвяченого глобальній фінансовій кризі. Глави 20 найбільших світових держав (G20) зберуться у Вашингтоні 15 листопада й спробують виробити єдиний антикризовий план. По-третє, у понеділок глава ФРС США Бен Бернанке виступив із заявою, в якій схвалив ідею про виділення до кінця року додаткових 150 мільярдів доларів на підтримку американської економіки. Така кількість позитивних новин не залишила байдужими інвесторів з обох боків Атлантичного океану.
За перші два робочі дня американські та європейські фондові ринки підросли на 5-7%. Українські торговці не стали противитися світовому тренду - за понеділок-вівторок індекс ПФТС виріс на 3,2%. Таке збільшення вітчизняного індикатора ринку акцій стало рекордним з початку жовтня.
Недовго трейдер веселився, недовго індекси росли
Але вже в середу від позитивного ентузіазму інвесторів не залишилося й сліду. На світові ринки знову повернулася впевненість, що глобальна рецесія неминуче наступить. У найкращому разі це приведе до зниження прибутків, а в найгіршому - до банкрутства багатьох компаній. "Інвестори відмовляються від акцій і переходять на ринки облігацій. При цьому доход для них вже не важливий, вони хочуть хоча б зберегти основний капітал", - відзначає аналітик гонконгської компанії Main First Securities Ендрю Салливан. У середньому ринки Європи та Америки в середу просіли на 4-6%.
На ринки, що розвиваються, додатковий тиск робив так званий "аргентинський фактор". Нагадаємо, уряд Аргентини має намір провести націоналізацію приватних пенсійних фондів. Світове інвестиційне співтовариство розцінило цей крок як сигнал про можливий дефолт держави й взялося з подвоєною енергією виводити кошти з інших країн, що розвиваються.
У п'ятницю європейські фондові ринки захлиснула нова хвиля розпродажів. "Такого рівня паніки, що спостерігається зараз, ми не бачили ніколи. Важко підібрати слова, щоб описати сформовану ситуацію", - відзначає Кристіан Гаттикер з Bank of Julius Baer & Co. У середині дня масла у вогонь підлили статистичні дані, що вийшли, про те, що в ІІІ кварталі ВВП Великобританії вперше за 16 років скоротився на 0,5%. До кінця торговельної сесії більшість європейських фондових індексів втратили 5-6%.
Заокеанські інвестори не залишилися байдужими до проблем європейських колег. Індекси США на відкритті торговельної сесії різко пішли вниз, через дві години після початку торгів Dow Jones зменшився на 3%.
Що стосується українського ринку акцій, то наші фондовики сповна відіграли весь зовнішній негатив. За четвер і п'ятницю індекс ПФТС втратив 12,8%. При цьому падіння ціни акцій українських компаній могло бути й більше, якби не багаторазова зупинка торгів - як окремими паперами, так і біржі ПФТС у цілому.
Наші віртуальні інвестиції не змогли уникнути втрат на падаючому ринку. За минулий тиждень (з 17 до 23 жовтня) редакція втратила 29,4 тисячі гривень (3,2%). Позитивний результат продемонстрував тільки портфель "Консервативний", заробивши 2,8 тисячі гривень (0,6%). Однак його успіхи не змогли перекрити й десятої частини від втрат, понесених "Агресивним" та "Збалансованим". Вони подешевіли на 20,7 тисячі (8,8%) і 11,6 тисячі гривень (5,7%), відповідно.
На ЛуАЗ скоротилося виробництво
Тижневий мінус цього портфеля склав 20,7 тисячі гривень (8,8%). Світовий негатив не дозволяє вітчизняним торговцям сподіватися на швидке зростання ринку, а погані корпоративні новини по окремо взятих емітентах продавлюють ціни на їхні папери ще більше вниз. Так, явно не поліпшила настрій інвесторам ЛуАЗ, акції якого подешевіли на 22%, новина про скорочення виробництва у вересні в порівнянні із серпнем на 19%.
Вартість акцій іншого автовиробника - "АвтоКрАЗ" - за минулий тиждень не змінилася. Але це відбулося не тому, що в цієї компанії все так прекрасно - просто реальних угод з паперами цього емітента не було. А от негативних новин було відразу декілька. Компанія заявила про 9%-е скорочення співробітників у зв'язку з економією коштів через світову фінансову кризу.
Лідерами падіння стали шахта "Червоноармійська-Західна №1", що подешевіла на 31,3%, Родовід Банк (-28%) і компанія "Мостобуд" (-22,6%). Однак учасники ринку не схильні зайво драматизувати падіння котирувань. "Зараз всі ціни мало показують реальну вартість паперів. А зміна вартості низьколіквідних паперів може бути викликана навіть однією угодою", - пояснює керівник торговельного відділу "Трійка Діалог Україна" Володимир Грищенко.
"Збалансований". Політ нормальний
Портфель зі збалансованою стратегією інвестування за минулий тиждень втратив 11,6 тисячі гривень (5,7%). Папером в його складі, що найбільш торгувався, була "Азовсталь". За перші три дні минулого тижня її ціна йшла вгору (+10,8%). За словами експертів, це зростання пов'язане з очікуваннями того, що на зборах акціонерів 25 жовтня буде ухвалене рішення про виплату дивідендів у сумі біля мільярда доларів.
Правда, вже в четвер котирування "Азовсталі" різко пішли вниз. Загальний результат цього емітента за період з 17 до 23 жовтня - мінус 17,5%. Стрімке падіння пояснюється просто - "Азовсталь" припинила цікавити інвесторів, які бажають заробити на виплаті дивідендів. Справа в тому, що дивіденди виплачуються тільки тим акціонерам, які на дату загальних зборів (25 жовтня) мають на своєму рахунку акції й внесені до реєстру. А між укладанням угоди в ПФТС і поставкою акцій зазвичай проходить 3 дні (Т+3). От і виходить: хто не встиг "скупитися" до четверга, на розподіл прибутку не потрапить.
Ще одним активістом "Збалансованого" було "Західенерго", за акціями якого за минулий тиждень наторгували 7,5 мільйона гривень. Для порівняння, аналогічний показник на позаминулому тижні склав усього 1,9 мільйона гривень. "Західенерго" зараз користується попитом. Відразу декілька учасників купують ці папери", - ділиться своїми спостереженнями трейдер "Галт енд Таггарт Сек’юритіз" Володимир Волков.
За словами Володимира Грищенка, причиною такої популярності може служити інсайдерська інформація про те, що деякі міноритарії планують викуповувати папери на ринку. Втім, небачений попит не зміг уберегти "Західенерго" від падіння - до кінця тижня акції цієї компанії впали в ціні майже на 7%.
Металургійний сектор продовжує падіння на тлі зниження світових цін на продукцію й скорочення виробництва в галузі. Україна з 8-го місця у світі за виробництвом сталі опустилася до 10-го. На тлі таких новин Єнакіївський меткомбінат втратив 31% капіталізації за тиждень.
"Консервативний" - робоча конячка
Єдина радість редакції - портфель "Консервативний", що за минулий тиждень заробив 2,8 тисячі гривень. Єдиним драйвером зростання став доларовий депозит. Тільки на подорожчанні долара в Україні (12,2% за тиждень) ми заробили 11,8 тисячі гривень. Ціна американської валюти летить вгору через ажіотажний попит - до п'ятниці долар досяг 6 гривень.
Віталій Шушковський, директор інвесткомпанії "Мегаполіс Капітал":
Ринок рано чи пізно знайде стабільність "природним" шляхом. У всякому разі, будь-які обговорювані зараз цілеспрямовані заходи для його "порятунку", на мій погляд, безглузді, оскільки ми маємо справу не із чисто ринковими явищами, а із серйозною циклічною кризою. Фіналом падіння нашого ринку стане остаточна втрата ліквідності навіть у тих інструментів, які зараз ще більш-менш ліквідні.
Питання зараз не в тому, коли зупиниться падіння, а як довго протриває "коматозний стан" ринку, що неминуче наступить слідом за "дном".
Що стосується регулювальних органів та організацій учасників ринку, будемо сподіватися, що вони зможуть зосередити свої зусилля не на міркуваннях над благаннями профучасників, які загралися, про порятунок ринку, а на завданнях з його реформування.
Інвесторам же варто зайнятися осмисленням перспектив різних паперів на тривалому тимчасовому обрії (3-5 років). Зараз потрібно вибирати емітентів, які, по-перше, не перевантажені боргами, а по-друге, провадять продукцію або послуги, ціни й попит на які мають шанси найближчим часом хоча б зберегтися на стабільному рівні, а надалі - демонструвати випереджальні темпи зростання.
Олександр Макаров, в.о. начальника відділу інвестиційного консалтингу компанії "Юпрас Капітал":
Зупинити падіння ринку в найближчий місяць може або диво, або тимчасове закриття біржі ПФТС до стабілізації ситуації на валютному ринку, на ринку облігацій й у банківській сфері. Дивом варто вважати оголошення, що рецесія у світі завершилася, не встигнувши початися, бурхливе зростання економік і повну нормалізацію кредитних ринків.
Сьогоднішній стан фондового ринку в Україні можна назвати ліквідаційним розпродажем. І основна проблема нашого ринку не в тому, що негативні новини йдуть з усіх боків, а фондові ринки падають по усьому світі. Головна проблема - це те, що зникла довіра інвесторів до України. Котирування непоставних форвардів на гривню в Лондоні показують, що до лютого 2009 року інвестори очікують курс на рівні 7,35. Котирування CDS (credit default swap) по Україні (українським компаніям. - "ДЕЛО") перебувають на рівні 2600 пунктів - дефолти по компаніям у світі найчастіше оголошувалися, коли вони не доходили й до 1000.
Іноземці, які ще залишалися на ринку й не бажали продавати акції з великими збитками, зараз на тлі девальвації гривні, очікувань дефолта й негативних новин з банківської сфери України готові на повний вихід з позицій.
Борис Давиденко
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною