Нацбанк вийшов на межу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нацбанк вийшов на межу

Валюта
2767
Курс інтервенцій Нацбанку на міжбанку, що у п'ятницю досяг верхньої межі валютного коридору 5,34 грн/$, зацікавив раду Нацбанку. Сьогодні НБУ обговорить питання можливого розширення валютного коридору та антикризові заходи. Члени ради НБУ вважають, що для зміцнення курсу гривні регулятор повинен знизити попит на покупку валюти.
Як і прогнозувалося, Нацбанк був змушений підвищити курс інтервенцій на міжбанківському валютному ринку до верхньої межі курсового коридору. У п'ятницю НБУ продавав валюту по 5,34 грн/$, тоді як на початку тижня він виходив на ринок з курсом 5,1 грн/$, а в середу та четвер - 5,25 грн/$. У п'ятницю торги на міжбанку відкрилися на рівні 5,50/6,03 грн/$, і до полудня ціни підвищилися до 5,90/6,05 грн/$. Учасники ринку повідомили Ъ, що Нацбанк вийшов з інтервенціями лише на 16 годину, але не вплинув на котирування - до закриття курс склав 5,80/6,05 грн/$.
"Нацбанк задовольнив до половини заявок. Але він вийшов пізно, десь о 15.30. На той час його вже всі чекали", - розповів скарбник "Дочірнього банку Ощадбанку Росії" Дмитро Золотько. Максимальний середній курс був зафіксований о 12.01 - 5,8705/6,0803 грн/$, мінімальний - о 10.15 - 5,5/6,0 грн/$. Після цього Нацбанк підтяг офіційний курс до 5,22 грн/$.
Члени ради Нацбанку сьогодні мають намір обговорити питання валютного курсу. "Ринковий курс долара далеко пішов за межі валютного коридору, тому, виходячи на ринок з валютними інтервенціями в межах коридору, Нацбанк зазнає невиправданих втрат та, втрачаючи валюту, залишається без ефективних механізмів впливу на ринок. Якщо НБУ не втримує обмінний курс у межах коридору, правлінню треба дати можливість проводити доларові інтервенції за ринковим курсом, - говорить член ради НБУ Анатолій Федоренко. - Необхідно переглянути принципи формування валютного коридору: його можна встановлювати не відносно офіційного курсу 4,95 плюс-мінус 8%, а відносно поточного офіційного курсу, надаючи Нацбанку додаткову волю маневру".
Тим часом рада НБУ виступає проти використання резервів для зміцнення гривні. "Будуть обговорюватися поточна ситуація та заходи, які рада Нацбанку хотіла б запропонувати як антикризові. Інтервенції НБУ, безумовно, впливають на готівковий курс, як впливає відсутність виразної позиції відносно кризи, - вважає член ради НБУ Василь Горбаль. - Всі золотовалютні резерви навряд чи можуть бути витрачені на підтримку гривні".
Для стабілізації ситуації НБУ повинен обмежити попит на валюту, впевнені експерти. "В умовах дефіциту долара необхідно сприяти збільшенню пропозиції долара та обмеженню попиту. Можна заборонити купувати долар, коли це не пов'язано з виконанням зовнішньоекономічних контрактів або погашенням боргових зобов'язань, обмежити видачу валютних кредитів населенню, - говорить пан Федоренко. - Потрібно зобов'язати суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності продавати валютний виторг, що надходить по експорту або в порядку рефінансування зовнішніх боргів. Заходи неринкові, але це один із способів завести курс в економічно обґрунтований коридор".
"Рада може ухвалити будь-яке рішення: від розширення коридору до підтвердження того, що гривня - стабільна валюта", - вважає Дмитро Золотько.
Олена Губар
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас