7789
Чи є сенс зараз вкладати гроші в діаманти
Покупка діамантів завжди вважалась однією з найнадійніших інвестицій. Вони хоч і не сильно ростуть у ціні, але вже точно не падають, як фондові індекси в період фінансової кризи. "Деньги" з'ясували - чи можна купити в Україні неоправлені сертифіковані діаманти і скільки можна на цьому заробити.
Можна довго сперечатися про надійність фінансових інструментів, але факт залишається фактом: золото та дорогоцінні камені завжди в ціні. Поза залежністю від того, що відбувається в країні та світі. Пам’ятаєте, що зашила під час революції в сидіння стільця теща Кіси Вороб’янінова з роману Ільфа та Петрова "Дванадцять стільців"? Правильно. Не акції, не паперові банкноти і не депозитні договори, а діаманти. І, незважаючи на все те, що сталося в країні, колишній проводир дворянства все-таки мав шанс стати власником великого статку.
"Нестабільність фінансових ринків змушують заможних людей переоцінювати зараз ступінь надійності багатьох способів зберігання і збільшення заощаджень, таких як придбання акцій і паїв інвестиційних фондів, придбання нерухомості. Тепер найчастіше мова йде не стільки про збільшення наявного капіталу, скільки про те, як його зберегти", - говорить директор Ліги фінансових експертів Олександр Ротарь.
Але діаманти - не така вже проста інвестиція. У каменях потрібно розумітися, для них потрібно приготувати багато грошей (не менше 50 тис. грн.), а ще неоправлені та сертифіковані діаманти досить важко знайти в Україні.
Спробуй купити
Більшість компаній, салонів, ювелірних магазинів займаються продажем ювелірних прикрас з дорогоцінними каменями, а не самих каменів. Звичайно, купити діамант можна й у ломбарді, і з рук, і навіть через оголошення на інтернет-сайтах. Як кажуть, було б бажання. Але в такому випадку занадто великий ризик одержати марну скляшку замість справжнього дорогоцінного каменю.
Якщо ж мова йде про серйозні інвестиції, то камінь однозначно повинен мати сертифікат, що підтверджує його природне походження. "Справжній діамант обов'язково повинен супроводжуватися атестатом (або сертифікатом) якості, на якому повинна стояти печатка підприємства та ім'я оцінювача, який проводив оцінку", - попереджає директор мережі магазинів "Ювелірна карта" Ольга Семко. Тільки в такому випадку можна бути впевненим у справжності дорогоцінного каменю й у тому, що його вдасться вдало перепродати.
Кореспондентам "Денег" вдалося знайти всього кілька офіційних продавців неоправлених діамантів. Це мережа магазинів "Ювелірна карта" (Київ), компанія "УкрДіамант Трейд" (Одеса) і завод "Кристал" (Вінниця). У них можна купити сертифіковані діаманти (ми перевірили це самі).
Ціни на них, звичайно, чималі. У середньому за карат (дивися "Словник інвестора") потрібно буде віддати від $900 до $57,7 тис. Купити нескладно, а далі що, напевно, запитає читач? Відповідаємо: ціни на діаманти ростуть у середньому на 3-4% на рік, і рідко коли приріст вартості перевищує 10% річних.
Тобто заробити надзвичайні гроші на діамантах - навряд чи вдасться. Більше того, тривалі, часом по кілька років, часи стагнації і падіння цін на ринку діамантів теж не рідкість. Протягом 2000-2003 років ціни на діаманти практично не змінювалися, а в 2006-му через надвиробництво цих каменів в Індії та Китаї ціни на них навіть знизилися на 3-4%.
Правда, саме зараз ринок перебуває у фазі зростання. Ціни на діаманти вищої якості масою 0,5 кар., що часто використовуються у виробництві ювелірних виробів, за останній рік виросли більш ніж на 9%, діаманти масою більше 5 кар. за минулих 12 місяців подорожчали на 40%.
Подорожчання діамантів викликане зростанням попиту на них при скороченні обсягу пропозиції. На думку експертів, попит на ограновані камені до 2016 року подвоїться і досягне $40 млрд., значно випереджаючи виробництво, обсяг якого збільшиться на 50% - до 20 млн. кар. Але які саме діаманти є сенс купувати, щоб не прогадати, а виграти?
Чистий діамант
Є чотири фактори, від яких прямо залежить вартість конкретного діаманта. Це вага в каратах, колір, чистота та огранювання каменю (ці чотири складові ще називають "4С"). За сукупностями цих характеристик діаманти розподіляються за категоріями, і на камені різної категорії ціни ростуть абсолютно по-різному. Вищий колір та чистота позначаються цифрами 1/1 відповідно. Цілком припустимі також показники 2/2 та 3/3. Чим вище значення, тим нижча ціна каменю.
Крім властивостей самого каменю, колосальний вплив на ціну діаманта робить огранювання. Зараз діамантом прийнято називати тільки алмаз, що має не менше 57 граней. Всі інші камені називаються алмазами певних типів огранювання (приміром, швейцарське на 33 грані або спрощене на 17 граней).
Знаючи всі чотири показники - вагу, колір, чистоту та огранювання - можна прицінитися за допомогою прайс-листа Рапапорта (дивися "Словник інвестора"). Діамант з високими, але не ідеальними, характеристиками коштує як мінімум $10-15 тис. за карат.
Якщо вибирати між великим, але менш якісним каменем, і невеликим діамантом високої якості, експерти радять надати перевагу другому. Ціна каменів з високими показниками кольору і чистоти росте швидше, ніж середня ціна для всієї розмірної групи.
Найбільш стабільне зростання у тривалій перспективі показують безбарвні діаманти вагою більше карата й із середніми показниками чистоти та кольору. Камені розміром менше карата ростуть у ціні набагато повільніше. Камені вагою 3-5 кар. ростуть у ціні ще швидше, але ціна такого каменю може скласти мільйон доларів і вище залежно від його характеристик.
"Для інвестування варто придбати або камені з "ім'ям" (тобто з довгою та не позбавленою авантюр історією придбань, наприклад, камінь "Зірка Африки" або "Хоуп"), або новий камінь з унікальними властивостями. Це може бути діамант великого розміру, високого ступеня чистоти або унікального кольору", - говорить директор ювелірного дому "Лобортас і Карпова" Ігор Лобортас.
Правда, фахівці відзначають, що вкладення в камені більше п'яти каратів понадвитратні та неоднозначні. З одного боку, таких великих діамантів на ринку завжди небагато і на них є попит, з іншого боку - навіть прайс-лист Рапапорта обмежується цінами на "п’ятикаратники".
Спробуй продати
Реалізація дорогоцінного каменю також є досить заморочливим заходом. "Справа в тому, що купівля-продаж дорогоцінних каменів приватними особами в нашій країні не дозволена. Так що продати діамант своєму сусідові не вдасться. Однак є й легальні шляхи продажу: аукціон, ломбард і комісійний магазин", - говорить Ротарь.
При цьому ломбарди, як правило, приймають речі, у тому числі і дорогоцінні камені, за півціни. А при здачі діаманта в комісійний магазин продавцеві доведеться чекати, поки його камінь буде проданий. І чекати, можливо, доведеться довго.
З аукціонами теж не все так просто. Учасники аукціону повинні мати ліцензію Мінфіну на здійснення операцій з дорогоцінними металами та дорогоцінними каменями. А фізособи можуть брати участь в аукціоні, тільки скориставшись послугами біржових брокерів, які теж хочуть одержати винагороду за свої послуги.
Через проблеми з торгівлею всі пророкування прибутковості стають безглуздими, тому що навіть при підвищенні цін не виключено, що в підсумку камінь буде проданий дешевше, ніж куплений. До того ж при перепродажі каменю сплачується податок 15% з різниці між купівлею та продажем - податковими агентами є все ті ж "комісіонки", аукціони та ломбарди.
Багаторазово підвищити вартість навіть невеликого каменю можна, якщо зробити його частиною унікальної прикраси, звернувшись до гарних ювелірів.
Попит на ювелірні вироби набагато вищий, ніж на камені, тому реалізувати прикрасу, у теорії, повинно бути простіше. Але скільки часу на це піде насправді - не скаже ніхто. Головний ризик у тому, що ювелір може не вгадати з дизайном, і тоді продати прикрасу буде непросто. Фахівці заспокоюють тим, що на вироби з дійсно гарними каменями покупець рано чи пізно знайдеться.
"З інвестиційної точки зору діаманти - інструмент суперечливий, однак для збереження грошей цілком зручний, але тільки в довгостроковому періоді", - вважає Ротарь. Для короткострокового вкладення капіталу дорогоцінні камені не підходять взагалі. "У більшості випадків необхідно мінімум п'ять років для того, щоб тільки вийти на рівень беззбитковості", - говорить експерт.
По-перше, інвестор багато втрачає на угодах купівлі-продажу каменів. Адже ювеліри та дилери з кожної угоди одержують свої комісійні - близько 5% вартості діаманта. При цьому продати неоправлені діаманти досить складно. Далеко не факт, що власник зможе в потрібний момент знайти покупця, згодного заплатити за камінь адекватну ціну.
Словник інвестора
Карат - одиниця ваги для дорогоцінних каменів (близько 205-206 мг). Діаманти за вагою підрозділяються на три групи: дрібні (до 0,29 кар.), середні (0,30-0,99 кар.), великі (від 1,00 кар.). Вартість каменю зростає зі збільшенням його ваги. Оцінка вартості діаманта здійснюється за "правилом Таверньє" - вартість каменю дорівнює добутку квадрата його маси в каратах на базову ціну карата. Таким чином, діамант вагою два карати коштує в три рази дорожче від каменю на карат, вагою три карати - в 10 разів дорожче, ніж "однокаратник". Така закономірність зберігається до п'яти каратів. Алмаз вагою 10 кар. оцінюється в 100 разів дорожче від алмаза вагою 1 кар.
Геммологія - наука про дорогоцінні камені та їхні підробки.
Геммологічний сертифікат - сертифікат, що підтверджує природне походження діаманта.
Прайс-лист Рапапорта - зведення роздрібних цін пропозиції діамантів на ринку Нью-Йорка. Вважається основним джерелом інформації про ринок діамантів. Відображає думку експертів Rapaport Corporation про рівень цін на діаманти, не є пропозицією на покупку або продаж.
Колір діаманта - показник, що варіюється від одиниці ("чиста вода") до семи (кольоровий камінь). Не будучи навченим фахівцем, людина не здатна побачити кольоровість менше трьох.
Чистота діаманта - показник, що варіюється від одиниці (повна відсутність яких-небудь дефектів) до семи. Не будучи навченим фахівцем, людина не здатна побачити дефектність менше трьох.
Крива успіху
Динаміка зростання середніх цін на діаманти (за даними прайс-листа Рапапорта), ціна зазначена за карат
Як визначити фальшивку?
Є декілька "народних" способів визначення справжності діаманта. Для початку можна кинути камінь у склянку з водою. Якщо камінь не видно - діамант справжній. Якщо камінчик проглядається, повинні виникнути сумніви.
Другий спосіб - накреслити на аркуші паперу пряму лінію і покласти на неї камінь. Якщо лінія залишиться прямою - це фальшивка. Справжній діамант завжди спотворює зображення.
Ще один варіант - взяти камінчик у руку і кілька секунд потримати на долоні. Якщо він почне зігріватися, це не діамант. Діаманти завжди залишаються холодними. Можна ще трохи подихати на камінь. Справжній діамант запотівати не повинен.
Ну й найпопулярніший спосіб визначити підробку - спробувати подряпати камінь ножівкою (або чим-небудь, що знаходиться завжди під рукою, приміром, ключами). По ідеї, на справжньому діаманті від будь-яких зусиль не повинно залишитися і сліду. Але не факт, що в ювелірному салоні або магазині нормально відреагують на таку спробу перевірити справжність дорогоцінного каменю.
Набагато надійніше звернутися до професійного оцінювача або фахівця-геммолога. І, у кожному разі, краще не купувати несертифіковані камені. Це завжди великий ризик.
Дорогі серцю камінчики
Вартість деяких дорогоцінних каменів в українських магазинах
"Смарагди та рубіни розсипаються дощем"
Крім діамантів, як відомо, є й інші дорогоцінні камені. Наприклад, сапфіри, смарагди, рубіни, які не менш ліквідні, ніж діаманти. "5-каратний рубін з Бірми кольору голубиної крові може коштувати дорожче від діаманта і продаватися на швейцарському аукціоні", - підтверджує комерційний директор компанії gemstone.kiev.ua, роздрібного продавця невставлених кольорових дорогоцінних каменів, Олег Волін.
При цьому темпи зростання вартості кольорових каменів набагато вищі, ніж діамантів. У середньому за останні кілька років вони дорожчають приблизно на 30-50% на рік. "При цьому важливо, щоб камені були досить великі, від 2-3 кар. і вище, і тільки дуже високої якості. У каменях не повинно бути видимих включень. Вони повинні мати яскравий, густий, соковитий колір", - підкреслює Волін.
Правила безпеки для інвесторів ті ж, що й при покупці діамантів: у каменів, які купують, повинен бути сертифікат якості або висновок експерта-геммолога, що підтверджує їхню справжність.
Час прийшов?
Коли вигідно вкладати гроші в діаманти?
- Коли долар і фондовий ринок падає.
- Коли очікується зростання цін на біржові товари та природні ресурси.
- Коли долар і фондовий ринок падає.
- Коли очікується зростання цін на біржові товари та природні ресурси.
Камінь спотикання
Як відрізнити справжній діамант від підробленого?
1. Справжній діамант має атестат (або сертифікат) якості, в якому зазначені його основні характеристики - вага, колір, чистота, тип огранювання.
2. На атестаті (сертифікаті) повинна стояти печатка компанії-продавця та ім'я оцінювача.
3. В офіційного продавця сертифікований діамант продається в запечатаному вигляді.
4. За кордоном гарантією якості діаманта є торговельна марка та паспорт із зазначеними в ньому характеристиками. В окремих випадках до паспорта додаються і сертифікати, видані незалежними сертифікаційними центрами, до яких відносяться Геммологічний інститут Америки (GIA), Вища діамантова рада Бельгії (HRD) і Міжнародний геммологічний інститут Бельгії (IGI).
1. Справжній діамант має атестат (або сертифікат) якості, в якому зазначені його основні характеристики - вага, колір, чистота, тип огранювання.
2. На атестаті (сертифікаті) повинна стояти печатка компанії-продавця та ім'я оцінювача.
3. В офіційного продавця сертифікований діамант продається в запечатаному вигляді.
4. За кордоном гарантією якості діаманта є торговельна марка та паспорт із зазначеними в ньому характеристиками. В окремих випадках до паспорта додаються і сертифікати, видані незалежними сертифікаційними центрами, до яких відносяться Геммологічний інститут Америки (GIA), Вища діамантова рада Бельгії (HRD) і Міжнародний геммологічний інститут Бельгії (IGI).
Отже: Інвестиції в діаманти мають сенс тільки в довгостроковому періоді. При цьому камінь повинен бути дуже високої якості та із сертифікатом. Тільки в такому випадку він буде стабільно рости в ціні.
За матеріалами: Деньги.ua
Поділитися новиною