Мито йде від соняшника — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мито йде від соняшника

Аграрний ринок
788
Мінагрополітики пішло назустріч ініціативній групі аграріїв і виносить на розгляд парламенту питання про зняття експортного мита на соняшник. Збільшення пропозиції насіння за рахунок поставок з України може привести до дестабілізації світового ринку і до обвалу цін на ньому.
МінАП України пропонує тимчасово обнулити ставку експортного мита на насіння соняшника - про це говориться в розробленому відомством проекті закону. Передбачається, що діяти пільговий режим експорту сировини буде до 1 вересня 2009 р. (до закінчення поточного маркетингового року).
Розробники документа вважають, що скасування мита буде сприяти підвищенню цін на насіння і на соняшникову олію на внутрішньому ринку. Зараз проект узгоджується Мінекономіки, після чого він буде розглянутий парламентом.
Про те, що агровиробники лобіюють скасування мита на експорт соняшника, говорилося раніше - із цією пропозицією до уряду і МінАП звернулися, зокрема, ТОВ "Укрзернопром Агро" і ЗАТ "Фрідом Фарм Інтернешнл". Генеральний директор ТОВ "Укрзернопром Агро" Євген Ленг відзначає, що відкриття зовнішніх ринків дозволить аграріям залучити кошти, зокрема, на проведення польових робіт. "Тимчасове зняття мита дозволить аграріям протистояти стрімкому зниженню цін на насіння соняшника і хоча б створить альтернативу у вигляді зовнішнього ринку, - говорить він. - У внутрішнього виробника немає коштів, щоб викупити врожай олійних за справедливою ціною. У результаті відсутності платоспроможного внутрішнього попиту, ціна на насіння соняшника впала до п'ятирічного мінімуму, а собівартість його виробництва, навпаки, перебуває на максимумі".
За даними "АПК-Інформ", на 17 жовтня ціна тонни соняшника (попит, EXW, підприємства) становила близько 1050 грн./т.
З наміром міністерства не згодні представники олієпереробних підприємств - вони побоюються, що нічим не стримуваний експорт може перевищити раціональні обсяги та привести до дефіциту сировини на внутрішньому ринку. "З нами цей проект не узгоджувався, ми його навіть не бачили, довідалися про те, що він перебуває на узгодженні в Мінекономіки, постфактум. Звичайно, ми проти зняття мита на експорт соняшника, - говорить заступник генерального директора асоціації "Укроліяпром" Ірина Кузнєцова. - Після того як ми довідаємося висновки Мінекономіки, плануємо направити наші зауваження в парламент і фракціям, це може відбутися вже сьогодні". В "Укролії" побоюються, що скасування - навіть тимчасове - загороджувальних заходів приведе до масового експорту цього продукту, що ставить внутрішній ринок перед загрозою дефіциту сировини і/або невиправдано завищених цін на неї. "А це приведе до зниження експорту готової продукції і втрати позицій на світових ринках", - вважають в асоціації. Крім внутрішньоукраїнських проблем, експерти побоюються і більш глобальних наслідків масових поставок українського соняшника на світовий ринок. "З огляду на різке зниження, що спостерігається, цін на насіння соняшника на світовому ринку, масовий імпорт даної продукції з України приведе до повного обвалу світових цін на неї", - говорять в "Укроліяпромі".
З огляду на труднощі у функціонуванні парламенту, сумнівно, що такий проект може бути прийнятий найближчим часом, хоча переробники не виключають такого варіанта розвитку подій. "Прийняття такого законопроекту імовірно, ми не можемо виключити таку можливість", - говорить Ірина Кузнєцова. Крім того, ціни на світовому ринку на соняшник низькі, і якщо тенденція до зниження збережеться, то, з урахуванням логістичних витрат, експорт сировини з України може стати невигідним.
Сільськогосподарські підприємства всіх форм власності станом на 8 жовтня зібрали 3,74 млн. т соняшника - на 59% заплановані до збирання площ. Середня врожайність становить 15,1 ц/га. Мінагрополітики підвищило прогноз урожаю соняшника на 12-14% до 5,6-5,7 млн. т в 2008 р.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас