6626
Штрафи за порушення ПДР: Дню автомобіліста присвячується
Щорічно в останню неділю жовтня в Україні відзначається День автомобіліста та шляховика. Цього року до професійного свята водіїв уряд підготував не дуже приємний, але все-таки сюрприз: незабаром з водіїв будуть брати нові, у десятки разів більші штрафи.
До набуття чинності Закону, покликаного навести лад на українських дорогах, залишилося зовсім небагато часу: платити по-новому українські водії почнуть вже з 18 листопада.
Як повідомив начальник департаменту ДАІ МВС України Сергій Коломієць, у випадку несплати штрафу протягом 15 діб він буде збільшуватися у двічі. "До виплати всіх штрафів автомобіль буде затримано. При цьому стягнення буде накладатися на місці порушення, і людина відразу буде розуміти, за що вона оштрафована. Накладене стягнення може бути опротестоване протягом десяти діб", - сказав глава департаменту.
Зелене світло штрафам
Найбільші штрафи вийшли після внесення змін до Кримінального кодексу України. З максимально можливих нині діючих 1700 грн. до 3400-8500 грн. законом збільшені штрафи за наступні дії:
- порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, що спричинило в потерпілого тілесні ушкодження середньої ваги;
- порушення чинних правил безпеки руху, що спричинило загибель людей або інших тяжких наслідків;
- керування в нетверезому стані.
До речі, до останнього пункту є одне істотне доповнення: відповідно до внесених змін, штраф до 8500 грн. може накладатися не тільки на водіїв, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння, але й на тих, хто перебуває "під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції".
Штраф за знищення, підробку або заміну ідентифікаційного номера, номерів двигуна, шасі, кузова, заміну без дозволу відповідних органів номерної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу збільшений з 850-3400 грн. до 2550-4250 грн.
Створення аварійної обстановки обійдеться порушникові в 680-850 грн. (34-68 грн.), перевищення швидкості більш ніж на 50 км/годину - в 510-680 грн., керування без прав - в 510-595 грн. (34-68 грн.), проїзд на заборонений сигнал світлофора - в 425-510 грн. (раніше - 8,5-17 грн.), перевищення швидкості більш ніж на 20 км/годину, ігнорування пішохода на "зебрі", рух пішохідними доріжками - в 255-340 грн. (8,5-17 грн.).
Штраф за керування автомобілем з несправними гальмами або рульовим керуванням виріс до 340-425 грн. (раніше 17-34 грн.), за порушення користування ременями безпеки - до 51-85 грн. (3,4-8,5 грн.). А експлуатація транспортного засобу, номери агрегатів якого не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені або підроблені, відтепер спричиняє штраф 255-425 грн. (раніше - 17-51 грн.).
Чисті руки не терплять брудних номерів
Номерний знак, встановлений у неналежному місці, так само як і брудний номерний знак, тепер обійдеться водієві в 170-255 грн. (раніше - 34-85 грн.). А штраф за те, що у вихлопних газах автомобіля міститься більш, ніж належить, шкідливих речовин, піднявся з 17-51 грн. до 510-850 грн.
Також будуть штрафувати за нові порушення. Так, наприклад, досить тверді заходи покарання введені за використання мобільних телефонів. За розмову мобільником без гарнітури hands free доведеться розщедритися на 425-510 грн.
Є й інші істотні нововведення. Новий закон надає право даішникам не тільки забирати права на місці, але й тимчасово затримувати транспортний засіб. Передбачено покарання за "невиконання законних вимог посадових осіб Державної автомобільної інспекції МВС України" - штраф у розмірі 255-340 грн.
До речі, юристи відзначають, що конфіскація транспортного засобу - це порушення майнових прав громадянина, що може бути оскаржене в адміністративному суді. Втім, з огляду на звичку президента ліквідувати суди, швидше за все, заперечувати подібні порушення громадянам буде просто ніде.
Кажемо "штрафи" - маємо на увазі "хабарі"
Як відомо, добрими намірами вистелена дорога до пекла. Незважаючи на те, що метою нової системи штрафів є поліпшення ситуації на дорозі, насправді це призведе в першу чергу до збільшення розмірів хабарів. Ознайомившись з новими "тарифами", автомобілісти починають замислюватися про те, яку суму нині доведеться вкладати в права водія замість традиційної "двадцятки". Оптимісти сподіваються обійтися "сотнею", а найбільше скептично налаштовані громадяни кажуть, що для того, щоб одержати нові "тарифи" на хабарі, потрібно нові суми штрафів розділити навпіл. Загалом, мало не здасться!
Ще одне не занадто приємне нововведення для автомобілістів - система штрафних балів, які нараховуються за кожне порушення на дорозі. При наборі протягом року 30 балів на водія чекає перездача іспиту ПДР. Набрати сумні 30 балів не важко буде навіть для новачка: проїхав тротуаром, розмовляючи телефоном, - вже 10. Не пропустив пішохода на "зебрі" - плюс 5 балів. А якщо при цьому ще й створив аварійну ситуацію - плюс 15 балів. Ласкаво просимо на перездачу!
Всі рівні, але деякі "рівніше"
Коментарі читачів з приводу підвищення штрафів кардинально протилежні - від "я тільки ЗА підвищення штрафів" до "категорично не згодний з новими штрафами". Єдине, у чому солідарні коментатори, так це в тому, що ті, хто ці штрафи встановив, самі сплачувати їх не будуть.
Легко казати про безлад на дорогах і водійське свавілля, коли заради тебе перекривають рух у місті.
Для кого ці штрафи??? Для дідусів на "москвичах"? Всі модні мажори, менти та інші.... будуть літати, як і літали, і збивати людей будуть безкарно. Для них закон не писаний!
Ті, кого менти не гальмували, як їздили за свавіллям, так і будуть їздити, а простим смертним тепер хоч продавай машину.
Даішники збудують котеджні містечка і на курортах будуть щомісяця відпочивати. Так що штрафи ситуацію на дорогах не виправлять.
Хто вигадав ці штрафи, сам навряд чи буде їх сплачувати. Закони робляться під себе, під свій бізнес і свій інтерес.
Інтернет-газета "СЕЙЧАС" вже писала про те, що більшість резонансних справ, фігурантами яких стали діти сильних світу цього, розпадаються на очах і винні залишаються безкарними. Втім, навіщо далеко заглядати, коли подібні події відбуваються ледве не щодня? Днями сталася чергова ДТП на Банковій, відразу названа "елітною": Ferrari спровокував зіткнення чотирьох (!) автомобілів. Зрозуміло, що нові штрафи ще не набули чинності, тому "замахуватися" на 8500 грн. поки рано. Але хоч 1700 грн. штрафу порушник заплатить? Питання залишається відкритим.
До речі, астрономічні штрафи, навіть якщо їх будуть охайно стягувати, принесуть доход скарбниці нескоро. За попередніми оцінками, на набуття чинності закону необхідно витратити близько 200 млн. грн. з держбюджету, а створення бази обліку правопорушень обійдеться скарбниці в 100-150 млн. грн.
Наталя Мічковська
За матеріалами: газета Сейчас
Поділитися новиною