2050
Рецесія наступає
— Казна та Політика
56 незалежних економістів заявили про очікування падіння ВВП у США в другому півріччі 2008 року і першому кварталі 2009-го.
Рецесія може початися в Німеччині, а Ісландія та Прибалтика можуть оголосити про своє банкрутство
Якщо прогнози експертів підтвердяться, ВВП США буде падати три квартали підряд. Уперше за 30 років. Середні очікування падіння становлять мінус 0,2%, мінус 1,2% і мінус 0,1% відповідно. Прогнозується збільшення безробіття протягом 12 місяців і зниження інфляції наприкінці 2008 року до 2,2% (раніше очікувалося 3,8%). Причиною є критично низька ліквідність економіки. Дефіцит позикових коштів негативно відображається на реальному секторі економіки. Чотири незалежні аналітичні центри переглянули прогнози зростання Німеччини. Було підтверджене очікування зростання на рівні 1,8% в 2008 році, а прогноз на 2009 рік знизився з 1,4% до 0,2%. На наш погляд, це ставить економіку Німеччини на грань рецесії.
Ісландія оголосила про екстрені заходи із запобігання низці банкрутств і девальвації крони на 30%. Стрімке зростання Ісландії відбувалося в першу чергу за рахунок сектора фінансових послуг, в основному за рахунок пріснопам'ятних іпотечних кредитів. Обвал котирувань 14 жовтня на Ісландській фондовій біржі склав 77,36%. Намагаючись запобігти банкрутству, країна націоналізувала вже два банки і повідомила про п’ятимільярдну позику в Росії для підтримки економіки. На нашу думку, причинами ісландських проблем є негативний платіжний баланс, слабкий реальний сектор економіки і дефіцит держбюджету. Економіка жила, у першу чергу, за рахунок кредитування населення та підживлення при стимуляції кредитів ЄЦБ та інших регуляторів. Подібна доля може чекати і Прибалтику, банки якої росли за рахунок іпотечних кредитів.
Хоча в Україні ситуація із платіжним балансом і держбюджетом досить песимістична, перевагою нашої країни, як не дивно, є слаборозвинений фінансовий сектор і низька частка кредитів населенню. При цьому реальний сектор у нас розвинений значно сильніше, ніж у тій же Ісландії. А чим сильніший реальний сектор, тим легше протистояти глобальній кризі. Тому варто очікувати, що глобальна фінансова криза не приведе до хвилі банкрутств в українській економіці. Хоча ми зможемо побачити відхід з ринку кількох гравців, які не можуть швидко та адекватно відповісти на виклики світової фінансової кризи. Дефіцит позикових коштів на Заході вже привів до того, що іноземні інвестори почали виходити з українських активів з метою підняття власної ліквідності. І це привело до стрімкого обвалу котирувань на ПФТС, хоча до Ісландії нам ще далеко.
За матеріалами: Інвестгазета
Поділитися новиною