3236
У країні почався бум M&A
Труднощами деяких українських компаній, які відчувають проблеми у зв'язку зі світовою економічною кризою, скористалися ті їхні конкуренти, в яких ще залишилися гроші. У країні почалася хвиля злиттів і поглинань. Зазвичай ці угоди проходять без участі аудиторів і посередників.
У нашій країні почався масовий процес взаємних поглинань. Буквально за останній місяць різко почастішали пропозиції купити конкурентів. "Такі операції ніде не афішуються, але вони починають відбуватися все в більших кількостях. Ті, у кого є запас в офшорі, зараз мають велику перевагу", - розповів заступник голови одного з банків першої двадцятки.
Відсутність доступу до кредитних ресурсів і скорочення попиту на товари та послуги змушує погоджуватися на дешевий продаж навіть ті компанії, які ще недавно вважалися лідерами ринку. "Намітилася тенденція придбання найбільш успішних компаній, які ефективно працювали з кредитним плечем. У погоні за розвитком бізнесу вони не встигли пристосувати свої фінансові стратегії до умов кризи, що насувалася.
В Україні криза ліквідності, яка почалася на тлі боротьби з інфляцією та багаторазово посилена світовою фінансовою кризою, дозволить компаніям, що завбачливо акумулювали фінансові ресурси, купувати привабливі активи нижче їхньої справедливої вартості", - підкреслив директор ASTRUM Investment Management Максим Бланк.
На його думку, хвиля злиттів у малому та середньому бізнесі, що прокотилася зараз - лише початок тенденції, що намітилася. Багато активів продовжать стрімко знецінюватися на тлі фінансової нестійкості, і найцікавіші можливості з консолідації бізнесу ще попереду.
"Передумови до цього є, і це логічно в сформованих умовах. Відбувається це чи ні реально, мені складно зараз сказати. Наскільки я відчуваю, відбувається багато підкилимових , не публічних переговорів. Те, що ми чуємо - хтось комусь сказав, що шукає стратегічного інвестора або хоче продатися, але це крапля в морі. Реально відбувається більше переговорів, ніж ми чуємо, але публічної інформації про це немає", - відзначив директор інвестиційно-банківського департаменту інвестиційної компанії Dragon Capital Андрій Пивоварський.
За його словами, хвиля поглинань може торкнутися кожної з галузей: "Багато секторів сьогодні перевантажені кредитами. Вже, наприклад, активізувався сектор роздрібної торгівлі, фінансовий сектор. Можна чекати M&A угод у металургії, зараз на цьому ринку спостерігається стагнація, надвиробництво. Але в той же час не можна обмежуватися тільки цими секторами, за великим рахунком абсолютно всі сектори економіки піддаються новим тенденціям. Перевага буде в підприємств з меншим борговим навантаженням".
Тенденцію також підтвердили в одній з міжнародних аудиторських компаній з "Великої четвірки". "Так, ми це бачимо, але офіційно коментувати не можемо. Угоди не афішуються", - розповів експерт компанії, до якої звернулися "ЭИ".
Чи використати послуги офіційних посередників, залежить від того, як структуровані грошові потоки. Якщо вони структуровані і прозорі, інвестор може залучити інвестбанк для проведення тендера для збільшення вартості. Якщо багато елементів непрозорі, ситуація кризова або не хочеться розкривати інформацію про угоду, тоді інвестбанк не потрібний.
Зокрема, поки що процес найбільше торкнувся середнього бізнесу. На думку пана Пивоварського, дуже багато угод відбуваються на непублічному рівні. З огляду на специфіку багатьох бізнесів, залучення аудиторів та інвестиційних банкірів їм ні до чого. Такі угоди можуть відбуватися буквально так: ми зараз домовилися, через годину я гроші переказав, і відразу відбувається переуступка прав власності. А якщо під час перевірки виникнуть якісь матеріальні претензії, їх вирішать також на особистому рівні.
У цьому випадку відстежити, поглинене підприємство чи ні, можна лише по тому, що в якийсь момент основні конкуренти в різних секторах раптом починають діяти в унісон. "В якийсь момент можуть припинитися цінові війни", - навів приклад Андрій Пивоварський.
Вже незабаром такі операції можуть торкнутися і великого бізнесу. "Однозначно, щось буде відбуватися й у рамках ФПГ. Групи будуть позбуватися від непрофільних активів і концентруватися на основному виді діяльності. При цьому менше 50% імовірності, що для оформлення угод будуть залучатися аудитори та інвестиційні банки", - вважає експерт Dragon Capital.
З іншого боку, великі компанії, швидше за все, будуть використовувати більш офіційні механізми укладання угод. На думку заступника голови банку, у деяких випадках покупець буде чекати результатів перевірки звітності підприємства, що купує. Це відбудеться лише по закінченні року, і до цієї процедури будуть залучатися професійні радники. "Виходить, гроші зайдуть не раніше, ніж у лютому", - відзначив банкір.
Опитані експерти розійшлися в думках, чи буде використовуватися кредитне плече в угодах M&A в Україні. "Це надзвичайно складно, практично нереально. Поглинання будуть відбуватися переважно за власні кошти", - вважає Пивоварський.
"Зараз ще варто, наприклад, скористатися можливостями ринку єврооблігацій українських емітентів, що відкриваються, щоб виграти час і примножити фінансові ресурси для придбання бізнесу", - дотримується іншої думки пан Бланк.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною