3342
Хто заробить на фінансовій кризі?
Світова фінансова криза вже зменшила прибуток численних представників фінансових установ, інвестиційних, девелоперських і будівельних компаній в Україні. Обмеження кредитування населення привело до зниження попиту на автомобілі та житло, а в декількох секторах економіки почалися масові скорочення персоналу. Однак, якщо хтось програє, напевно знайдуться й ті, хто виграє.
На думку експерта київського офісу Galt & Taggart Securities Пола Девіса, в умовах обвалу фондового ринку в інвесторів все більше шансів відшукати серед українських акцій "діаманти". Про те, хто зможе заробити на фінансовій кризі в країні, інтернет-газета "СЕЙЧАС" з'ясовувала в українських експертів.
Спекуляції на кризі
Наша найбільша проблема полягає в тому, що відтепер всі внутрішні дурості та протиріччя пояснюються кризою. "Це дуже зручно: тепер можна легко обґрунтувати будь-які неприємності і при цьому нічого не робити. Думаю, що далі ця тенденція буде тільки підсилюватися", - відзначив директор економічних програм Центру економічних та політичних досліджень ім. Разумкова Василь Юрчишин.
Про те, що в Україні не існує банківської кризи, а є паніка, заявляв і президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. "Про кризу ліквідності банківської системи говорити не можна. На сьогодні ліквідність є достатньою - 18 млрд. грн.".
Криза в Україні створена штучно для легалізації великого тіньового капіталу, що згодом піде на фінансування виборчої кампанії, впевнений Володимир Петров, головний редактор інформагентства "Відео Новини". "У нашій державі втілюється схема великомасштабної економічної кризи. На великі українські комерційні банки спрямована рейдерська атака. Про замовників цих атак можна буде довідатися тоді, коли банки будуть продані, а їхніми покупцями виявляться саме організатори рейдерства.
"Криза нас не вдарить, а зачепить, а це дві великі різниці, - погоджується генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко. - Мені не зрозуміла політика подвійних стандартів: сьогодні ми хочемо показати, що "не гірші від інших" і говоримо, як вдарить по Україні криза, а ще вчора називали самі себе "банановою республікою" і відпускали жарти з приводу того, що "не ту країну назвали Гондурасом", - ділиться він міркуваннями.
"Ситуація в Україні насправді набагато краща, ніж вона виглядає збоку і сприймається фінустановами за кордоном. Як ринок, що розвивається, безумовно, український ринок ризикований. Однак оцінка ситуації в Україні закордонними експертами найчастіше неадекватна", - сказала начальник аналітичного відділу консалтингового агентства ААА Марія Колесник.
Хто у виграші
А тим часом "нестабільна ситуація на ринку будівництва, у банківській та інвестиційній сфері приводить до того, що всі активи переоцінюються. У першу чергу тут виграють люди, потенційно зацікавлені в покупці активів за демпінговими цінами", - сказав генеральний директор КУА "Інеко-Інвест" Олег Морква.
Василь Юрчишин також погоджується, що в цій ситуації заробить вузька група людей, які одержують основні доходи від коливань валютних курсів, гри на процентних ставках, різких змін курсових і фондових індексів і так далі. Крім того, за словами експерта, цілком можливо, що в довгостроковій перспективі це підштовхне економіку до реструктуризації.
"Наприклад, якщо зараз ми багато говоримо про те, що потрібно займатися енергозбереженням, але нічого не робимо, у найближчому майбутньому таку позицію доведеться переглянути. Тим більше, що в нас є гарний аргумент, що повинен допомогти припливу капіталу, розвитку та стабілізації: це Євро-2012 і лібералізація економічного середовища", - говорить Юрчишин, підкреслюючи, що всі ці зміни очікують економіку в перспективі, а поки країна зайнята вирішенням зовсім інших проблем.
У перспективі у виграші виявляться кредитні установи, оскільки введені НБУ обмеження неминуче приведуть до поліпшення якості позичальників, говорять експерти. Ну а поки на фінансовій кризі заробляють виробники сейфів. Все більше заможних людей, стурбованих здоров'ям банків, надають перевагу зберіганню своїх грошей вдома. За словами Русса Ридера, управляючого директора Leigh Safes (компанії з виробництва, установки та продажу сейфів), тільки за останній місяць обсяги продажів сейфів виросли на чверть, причому особливим попитом користуються високонадійні сейфи, схвалені страховими компаніями для зберігання великих сум грошей.
Кому криза на руку - так це фінансово стійким компаніям. Здешевлення національної валюти підвищить конкурентноздатність українських підприємств (насамперед орієнтованих на експорт) як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. А найбільш успішні великі стабільні компанії одержать шанс не тільки витіснити з ринку дрібних конкурентів, але й вгамувати "кадровий голод" за рахунок фірм, що скорочують персонал.
"Фондова криза перейшла в товарну, товарна криза перейде в кризу оплати праці, а це у свою чергу відгукнеться на споживчому попиті", - відзначив співвласник корпорації "Автоінвестбуд", народний депутат Дмитро Святаш (ПР). Невисокі темпи зростання споживання підсилять конкуренцію між підприємствами, а від цього теоретично повинна виграти якість продукту, а, виходить, і всі ми як споживачі кінцевої продукції.
Наталя Мічковська
За матеріалами: газета Сейчас
Поділитися новиною