Джордж Сорос: Переможцем з фінансової кризи вийде Китай — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Джордж Сорос: Переможцем з фінансової кризи вийде Китай

Казна та Політика
6879
Завдяки низьким податкам, зміцненню ліквідності і новій регуляції ми довгий час мали кредитну бульбашку, яка зміцнювала сама себе, ірраціональний надлишок. Тепер стався обвал на ринках акцій і кредитів, ірраціональний розпач, що не було виправдано основними даними реальної економіки. Як ви можете це пояснити?
Ключ до розуміння цієї кризи - найсерйознішої після кризи 1930-х років - знаходиться у визнанні того, що вона була створена всередині самої фінансової системи. Те, що ми переживаємо сьогодні, не є наслідками зовнішнього шоку, який порушив рівновагу, як говориться в теорії. На практиці виявляється, що фінансові ринки дестабілізують самі себе. Час від часу вони схиляються не до рівноваги, а до дисбалансу.
Моя теорія відрізняється від існуючої думки з двох питань: по-перше, фінансові ринки не відображають основні економічні показники, вони постійно спотворюються учасниками ринку.
По-друге, це перекручування на фінансових ринках може вплинути на основні показники - як у випадку з бульбашкою або обвалом.
Як конкретно це відбувається?
У результаті ейфорії ціни на ринку нерухомості або dot com злетіли вгору; паніка може похитнути банки. Цей подвійний зв'язок - коли впливаєш на те, чого очікуєш - я називаю "рефлективністю".
Фінансові ринки так дійсно функціонують. Їх нестабільність впливає на реальну економіку, а не навпаки. У цей час мова зовсім не йде тільки лише про іпотечну мильну бульбашку. Вона стала лише спусковим механізмом, який призвів до того, що луснула велика бульбашка. Ця супербульбашка, накачана кредитами і боргами, які все зростали, а також переконаність у тому, що ринки виправляють себе самі, росла протягом 25 років. А тепер вона луснула.
Але де ж аварійний вимикач? Як перервати це перекручування, що дестабілізує фінансові ринки?
Державне регулювання повинно подбати про те, щоб бульбашки не були занадто великими. Уряди повинні зрозуміти, що ринки не виправляють самі себе. Недостатньо просто зібрати після кризи уламки.
Яку частку відповідальності за кризу несе глобальний цілодобовий потік фінансових новин?
Безперечно, кризовий процес через нього настає ще швидше. Але я б не став переоцінювати вплив цього потоку. Наприкінці XIX століття новини надходили не цілодобово, однак подібні мильні бульбашки так само існували. В XIX столітті, коли панував принцип Laisser-faire та існувала недостатня кількість правил, одна криза змінювалася іншою. За кожною кризою йшли реформи. Так і сформувалася система центробанків.
Чому адміністрації Буша, незважаючи на всі вжиті заходи, дотепер не вдалося подолати кризу?
Влада США поклалася на ідеологію ринкового фундаменталізму. Вона вважала, що ринки зрештою вирівняють ситуацію самостійно. Міністр фінансів CША Генрі Полсон став апологетом цієї ідеї. Він вважав, що через 6 місяців після банкрутства Bear-Stearns ринок оправився. "Ну, якщо Lehman злетить у повітря, система з цим впорається", - говорилося тоді. Але замість цього все розвалилося. Оскільки вони не зрозуміли природи проблеми - тобто що ринок не зможе вирівняти ситуацію самостійно - вони не бачили необхідності для державного втручання.
Над планом B ніхто не працював. Коли стали очевидні наслідки банкрутства Lehman, Полсон терміново повинен був щось робити, щоб рятувати AIG. Через день на ринку цінних паперів стався переполох, Полсон знову повинен був вигадувати щось нове і заявив про те, що необхідний пакет заходів з порятунку вартістю $700 млрд. Але він не там хотів взяти гроші. Він хотів скупити в банків, що похитнулися, їх неліквідні активи.
Як же в остаточному підсумку впоратися з кризою?
Основні кроки очевидні. По-перше, адміністрація повинна рекапіталізувати банківську систему, придбавши активи банків. Це повинно відбуватися відповідно до існуючих правил.
По-друге, кредитний круговорот між банками повинен знову запрацювати. За допомогою гарантій і синхронізації ставки LIBOR а також американська процентна ставка з Federal Funds Rate. Все це зараз на стадії розробки.
По-третє, ми повинні реформувати американську іпотечну систему, мінімізувати примусові стягнення і переукласти договори з кредитів, щоб іпотека була не дорожчою від самого будинку. Скорочення примусових стягнень зменшить падіння цін на нерухомість. По-четверте, Європа повинна запобігти слабшанню євро, розкривши парасольку над своїми банками. Якщо спочатку хтось і був проти цього заходу, то згодом всі зрозуміли його доцільність.
По-п'яте, МВФ повинен подбати про постраждалі держави, які перебувають на периферії фінансової системи, створивши фінансову мережу безпеки. І ці роботи вже проводяться. Японці виділили на ці цілі вже $200 млрд. Із цих 5 кроків і почнеться процес одужання. Якщо ми ефективно використаємо ці заходи, то найнегативніші наслідки кризи будуть подолані.
А що буде далі?
І тоді, боюся, ми зіштовхнемося з негативними наслідками для реальної економіки, які очевидні вже сьогодні. Ремонт фінансової системи насьогодні полягає в тому, щоб не допустити світової рецесії. Оскільки за подібних обставин американський споживач більше не зможе виступати в ролі мотора світової економіки; адміністрація США повинна стимулювати попит. А оскільки нам загрожує глобальне потепління та енергетична залежність, наступна адміністрація повинна буде спрямувати всі програми з розвитку на економію енергії, розвиток альтернативних видів енергії та будівництво "зеленої" інфраструктури. Цей стимул і може стати новим мотором світової економіки.
Чи не зміниться глобальний фінансовий світ зрештою радикальним чином?
США втратять свою лідируючу позицію. В них, як й у частини Європи, будуть націоналізовані банки і величезні борги. А комуністичний Китай стане новою глобальною фінансовою імперією. Він залишився на плаву і може інвестувати на Заході.
Вплив Америки скоротиться. Він вже почав знижуватися. За останні 25 років у нас завжди був дефіцит балансу з поточних операцій. Китайці та держави, що виробляють нафту, навпаки, зіштовхнуться з профіцитом. Ми споживали більше, ніж виробляли. В той час як у нас накопичувалися борги, вони заощаджували і збирали багатство. Китайцям через якийсь час буде належати більша частина світу, оскільки вони переведуть свої доларові резерви та вклади в США в справжні активи. Це змінить розміщення сил. Рухи вбік Азії відбудуться в результаті помилок, зроблених Америкою за останні 25 років.
За матеріалами:
K2Kapital
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас