3563
Без дна
Найближчим часом від великих валютних операцій краще утриматися. Світова фінансова криза призвела до того, що в громадян України, по суті, не залишилося варіантів для вигідного і при цьому безпечного вкладання коштів. На ринку нерухомості усереднена ціна пропозиції завмерла, але з урахуванням знижок забудовників і торгу з продавцем вартість житла у вересні в порівнянні із серпнем знизилася в середньому на 2-3%.
Дорожчає земля. Наприклад, вартість сотки в Київській області за місяць зросла на 3,63%. Але знайти ліквідну земельну ділянку за ринковими цінами проблематично, так само як і продати неліквідну, навіть за ціною нижчою від середньоринкової. Після крутого піке подорожчало банківське золото - на 21,36% з 1 вересня до 8 жовтня. Однак, з огляду на різкі коливання вартості золота в останній рік, зараз дуже складно вгадати, коли варто вийти з інструмента, щоб зафіксувати прибуток.
Високу прибутковість з початку вересня показують готівковий долар та євро - 20% і 11% відповідно (з 1 вересня до 8 жовтня). Але крім факторів, що грають на підвищення курсу цих валют, існують і передумови до їх здешевлення. З урахуванням зростання курсу долара та євро і підвищення банками ставок з депозитів дуже привабливо виглядають вклади в цих валютах. Але ризики інвестицій у банківські депозити зараз сильно збільшилися - багато українських банків зазнають фінансових проблем. А про такі інструменти, як акції вітчизняних компаній і ПІФи, схоже, можна забути, принаймні, до кінця року - фондовий ринок як і раніше перебуває в глибокій комі.
Нацбанк поспішає на допомогу
8 жовтня торги на міжбанківському валютному ринку завершилися в діапазоні 5,65- 5,75 UAH/USD. Готівковий курс продажу доходив до 5,8 UAH/USD. Днем раніше Рада НБУ переглянула прогнозний коридор офіційного курсу нацвалюти на 2008 рік з 4,85 UAH/USD +/-4% до 4,95 UAH/USD +/- 8%.
На даний момент факторів, які грають на зниження курсу гривні, більше, ніж підвищувальних. Тому більшість аналітиків вважають, що нацвалюта продовжить падіння, якщо НБУ не буде виходити на міжбанк з доларовими інтервенціями. У вересні Нацбанк не з'являвся на міжбанку, пояснюючи свою курсову байдужість "боротьбою з іноземними спекулянтами". У НБУ вважають, що значне подорожчання долара не пов'язане з ринковими факторами. Голова Ради Нацбанку Петро Порошенко припускає, що НБУ буде проводити інтервенції для підтримки курсу гривні, однак при цьому уточнює: на валютну допомогу можуть розраховувати тільки банки з надійним кредитним портфелем, що відчувають проблеми із зовнішнім фінансуванням.
"В окремих фінустанов певні розриви у фінансуванні, при цьому вони повинні повернути зовнішні позики. Ми припускаємо, що можуть виникнути якісь труднощі з продовженням закордонного фінансування", - пояснює Петро Порошенко. В IV кварталі українські банки повинні погасити більше $900 млн зовнішніх боргових зобов'язань, тому багато боржників будуть утримувати валюту.
Подальшому зниженню курсу гривні буде сприяти криза в металургійній галузі: фахівці розглядають варіант повної зупинки роботи підприємств. А металургійна промисловість давала країні без малого 40% валютних надходжень. Аналітики побоюються, що зниження світових цін на хімію, а також подорожчання газу можуть призвести до різкого падіння виробництва і в хімічній галузі. Валютний виторг експортерів знизиться ще більше, тому пропозиція валюти на міжбанку з боку промисловців буде незначною. Подальшій девальвації може посприяти і зменшення обсягу інвестицій.
"Ще в серпні (за даними НБУ) здійснювався приплив капіталу, причому досить гарними темпами", - відзначає Віталій Кравчук, аналітик Інституту економічних досліджень і політичних консультацій. Поки за платіжним балансом Україна в плюсі, що підтримує нацвалюту. Якщо ж інвестори зменшать обсяги вкладень в українську економіку, подальше падіння гривні неминуче, вважають експерти. Ще одним ключовим "підвищувальним" фактором є високий попит на американську валюту з боку фізосіб.
"Поведінка населення просто дивує - подорожчання гривні в середині року повинно було б призвести до того, що громадяни будуть позбуватися від доларів, але в нас відбувається все з точністю до навпаки", - дивується Кравчук. За прогнозами, до кінця року курс долара може досягти 6 UAH/USD.
Понижуючий фактор - падіння попиту на валюту з боку імпортерів внаслідок зниження попиту на їх продукцію. Приміром, із серпня істотно впали продажі нових іномарок. Припинять скуповувати долар і закордонні інвестори після того, як скинуть з рук всі українські акції. Через фінансові проблеми повинна піти з міжбанку НАК "Нафтогаз України", що активно скуповувала валюту у вересні - тільки до 10 вересня компанія викупила приблизно $1,5 млрд за щоденних обсягів ринку близькол $200-300 млн. Подорожчання газу для України з 2009 року не до $400 за тис. кубометрів, як прогнозувалося раніше, а до $300, про що нібито попередньо домовилися український та російський уряди, теж буде грати на підвищення курсу гривні. А під кінець року відбудеться традиційний викид валюти на готівковий ринок - населення буде готуватися до новорічних свят.
Стримати девальвацію гривні може навіть розширення прогнозного коридору офіційного курсу для української валюти. Учасники ринку сподіваються, що тепер НБУ буде все-таки тримати нацвалюту в новому встановленому коридорі. За прогнозами, у листопаді ринковий курс гривні може зміцнитися до 5,20- 5,30 UAH/USD, а до кінця року - до 5,05-5,15 UAH/USD.
Дна не видно
Індекс ПФТС у вересні продовжив встановлювати антирекорди - падіння за місяць склало 30,8% (з 533 до 369 пунктів). На 8 жовтня індикатор ринку впав на 72,5% (з початку року), досягши 319,67 пунктів. Більшість пайових інвестиційних фондів нарощують збитки. За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, у вересні збитки пайових інвестиційних фондів у середньому склали 6,45% (у попередньому місяці - 4,69%). Найгірший результат за місяць продемонстрував фонд "Бонум Оптимум" (-15,62%). Втрати фондів за 9 місяців (до 24 вересня) у середньому склали 22,48%. СЄБ Фонд грошовий ринок зазнав мінімальних втрат і за цей період (-6,38%), найбільше втратили Парекс Український Збалансований фонд (-34,06%), фонд "Класичний" (-30,77%) і Магістр-фонд збалансований (-30,61%). У вересні тільки три фонди показали позитивну прибутковість: ПІО ГЛОБАЛ - Фонд грошового ринку надійний (+5,35%), СЄБ Фонд грошовий ринок (+2,64%) і ОТП Класичний (+0,54%). Українці, які вклали в ПІФи, схоже, вже остаточно зневірилися в цьому інструменті. Чистий відтік коштів з відкритих ПІФів минулого місяця виріс удвічі: з 11,588 млн грн до 21,32 млн грн.
Врятувати від банкрутства українські ПІФи може Верховна Рада, що прийняла у вересні в першому читанні оновлений закон про інститути спільного інвестування. Управляючим фондами можуть дозволити вкладати в державні цінні папери до 50% коштів (раніше - до 25%), у муніципальні - до 40% (раніше - до 10%). Крім того, норми законопроекту передбачають можливість збільшення вкладень диверсифікованих фондів у депозити, ощадні сертифікати та банківські метали з 30% до 50% активів. Експерти вважають, що такі заходи дозволять знизити втрати інвестфондів на падаючому ринку, а згодом вийти і на прибутковість. КУА зможуть визвести частину коштів з акцій і перевести їх у консервативні інвестінструменти (депозити, дорогоцінні метали, облігації).
До кінця 2008 року покращення ситуації на фондовому ринку ніхто з аналітиків не передбачає. За прогнозом УАІБ, у жовтні індекс ПФТС може впасти ще на 25%. Фондовики впевнені, якщо фінансова криза перейде на реальний сектор економіки (а передумови для цього вже є: українські металурги зупиняють виробництво, заморожують проекти забудовники), падіння ринку акцій може бути ще більшим.
Банки дають все більше
У вересні, після серпневого затишшя, як і прогнозували Контракти, ставки з депозитів знову почали рости. За даними компанії "Простобанк Консалтинг", у першому місяці осені середня ставка з річних депозитів у гривні становила 15,6% (проти 15,34% у серпні), у доларах - 10,26% (проти 10,11% у попередньому місяці).
І це не межа. У вересні НБУ прийняв рішення з 27 жовтня зняти всі цінові обмеження на залучення зовнішніх позик терміном понад один рік для українських банків. Однак для кредитів терміном до 1 року продовжує діяти обмеження - ставка не повинна перевищувати 11%. Банкіри відзначають, що під таку ставку вітчизняним банкам складно залучати кошти за кордоном, тому визнають, що і надалі будуть робити ставку на гроші фізосіб.
У вересні на українському ринку золото подорожчало на 5,1%, наслідуючи світову тенденцію. Якщо наприкінці серпня трійська унція на світових ринках коштувала $820, то на початку жовтня досягла $887 - інвестори перекладають кошти з падаючих акцій і сировини, що дешевшає, у дорогоцінний метал і долар. Деякі західні аналітики прогнозують до кінця року $1000 за трійську унцію. Однак в умовах світової фінансової кризи інвестувати в золото досить ризиковано - цього року ціни на дорогоцінний метал то знижуються, то ростуть (+/- 2-10%) ледве не щотижня, причому як у світі, так і в Україні.
Вікторія Руденко
За матеріалами: Контракти
Поділитися новиною