1212
В Україні не до солодкого
— Аграрний ринок
В Україні падає виробництво цукру - за дев'ять місяців нинішнього року воно знизилося на 58,5% у порівнянні з минулим роком, повідомив учора Держкомстат. У Мінагрополітики ці дані пояснюють скороченням кількості працюючих заводів і пізнім збиранням цукрового буряка. У результаті протягом року вартість цукру може вирости на 17-33%, прогнозують учасники ринку.
За оприлюдненими учора даними Держкомстату, обсяг виробництва бурякового цукру в Україні в січні-вересні знизився в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 58,5% - до 93,1 тис. т. У вересні-жовтні було зроблено 200 тис. т цукру - у два рази менше, ніж за той же період минулого року, додали в Мінагрополітики. Цього року збирання цукрового буряка почалося пізніше звичайного через погані погодні умови, говорить заступник міністра аграрної політики Іван Демчак.
Зараз зібрано 3 млн т цукрового буряка, тоді як рік тому було 6 млн т. Крім того, цього року переробкою буряка займаються 55 заводів проти 96 торік, додають у міністерстві.
У Мінагрополітики прогнозують, що з буряка врожаю нинішнього року буде зроблено не менше 1,6 млн т цукру. "З урахуванням перехідних запасів минулого року, які становлять 800-900 тис. т, в Україні цукру буде цілком достатньо. Ніяких передумов для збільшення цін на нього нема", - упевнений пан Демчак.
Оптова ціна на цукор в Україні вже майже два роки зберігається на рівні 3-3,1 тис. грн/т.
Але учасники ринку із цим не згодні. "За нашими даними, перехідні запаси не перевищують 300 тис. т, а обсяг виробництва цукру складе не більше 1,5 млн т", - говорить голова правління "Західної компанії 'Дакор'" Мирослав Поліо.
За його словами, навіть із урахуванням ввезення в Україну 250 тис. т цукру-сирцю в рамках угод по СОТ це не покриє попит, адже споживання цукру становить 2,2-2,3 млн т на рік. "Ще до нового року ми очікуємо підвищення оптової ціни до 3,5 тис. грн/т, а до початку нового сезону цукроваріння - до 4,5 тис. грн/т", - говорить пан Поліо. За словами голови асоціації "Укрцукор" Миколи Ярчука, дефіцит цукру в країні відчуватися не буде. "Але ціна на нього підвищиться до 3,5 тис. грн/т у зв'язку зі збільшенням собівартості", - погоджується він.
За даними учасників ринку, цього року газ подорожчав у середньому на 30% у порівнянні з минулим, інші компоненти - на 5-10%.
Втім, за словами голови ради директорів ВАТ "Цукровий союз 'Укррос'" Олексія Крутибіча, найближчим часом можна чекати короткочасного зниження ціни на цукор - у середньому на 17%, до 2,5 тис. грн/т. "Багато компаній, що у минулі роки закуповували цукор у сезон цукроваріння, тепер не можуть цього зробити. Світова фінансова криза значно ускладнила їм доступ до кредитних ресурсів, - говорить пан Крутибіч. - У такій ситуації цукрові заводи, яким гроші потрібні негайно, можуть почати продавати цукор за демпінговою ціною".
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною