Литвицький: Українська промисловість близька до рецесії — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Литвицький: Українська промисловість близька до рецесії

Казна та Політика
664
Українська промисловість близька до рецесії на тлі послаблення цінової кон'юнктури на міжнародному ринку, вважає керівник групи радників глави Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький.
"У промисловості вимальовується перспектива спаду. Якщо понижуюча тенденція збережеться в жовтні, то в індустрії буде зафіксована технічна рецесія - тримісячне скорочення виробництва... Більше різкого вересневого погіршення показника обсягів промислового виробництва не спостерігалося за 1999-2007 роки", - сказав він агентству "Інтерфакс-Україна" у понеділок.
Як повідомлялося, промвиробництво в Україні у вересні-2008 впало в порівнянні з вереснем-2007 на 4,5%. За підсумками дев'яти місяців зростання промвиробництва сповільнилося до 5,1% у порівнянні з 6,3% за підсумками восьми місяців, 7,3% - семи місяців, 7,5% - шести й 8% - п'яти місяців.
Керівник групи радників глави НБУ також нагадав, що Нацбанк попереджав уряд про перші ознаки стагнації ще у квітні-2008.
Говорячи про причини спаду, Литвицький відзначив, що ситуація визначається, насамперед, зниженням попиту й зменшенням цін на міжнародних ринках металів і добрив. Крім того, за його словами, агресивне збільшення імпорту продовольчих товарів розхитує конкурентну позицію харчової промисловості.
Крім того, за його словами, промислове виробництво також негативно реагує на скорочення припливу іноземних інвестицій і зниження кредитної активності.
"Промислова інфляція (зростання оптових цін виробників) цього року перебуває на історичному максимумі за всі роки існування гривні. Тому знекровлюється попит на інвестиції. Споживча інфляція (зростання роздрібних цін) пресує схильність домогосподарств витрачати кошти на товари народного споживання й продукти. Це завдає подвійного удару перспективам ділової активності, у додавання до вже згаданої депресії зовнішнього попиту", - відзначив Литвицький.
Керівник групи радників глави НБУ також відзначив, що досягнення урядового річного прогнозу з промвиробництва (7,8%) стає малоймовірним.
"Розрив у жовтні можна скоротити - допоможе переробка сировини нового врожаю. Однак, ліквідувати відставання навряд чи вдасться. Швидше за все, спад абсолютних розмірів промислового виробництва в жовтні може бути мінімальним, але в листопаді при сезонних та інших несприятливих факторах він буде більшим... За підсумками року кумулятивна динаміка промисловості залишиться у висхідному тренді, але послабиться", - відзначив Литвицький.
На його думку, охолодження в промисловості створює передумови для "помірного зниження рівня твердості монетарної політики".
"Що може допомогти? Підтримка ліквідності інструментами рефінансування банків. Помірна лібералізація резервних вимог - включення каси й цінних паперів у розрахунки нормативу резервних вимог. Придушення девальваційних очікувань через зближення ринкового курсу та офіційного", - сказав він.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас