176
Ринок акцій розпочав тиждень з падіння нижче 800 пунктів по РТС, не дочекавшись держпідтримки
— Фондовий ринок
Російський ринок акцій розпочав тиждень з падіння більшості blue chips, не дочекавшись обіцяної підтримки з боку держави, індекс РТС звалився нижче 800 пунктів.
За підсумками торгів на біржах РТС і ФБ ММВБ основні blue chips подешевіли на 0,5-9,3% до рівня минулого четверга, індекс РТС впав до 791,2 пункти (-6,34%), індекс ММВБ скотився до 666,37 пункту (-4,85%).
Торги на ФБ ММВБ й у РТС минулої п'ятниці не проводилися за розпорядженням ФСФР з метою запобігання розростання панічних настроїв і подальшого обвалу цін.
У понеділок біржі відновили торги о 10:30 у звичайному режимі, однак протягом дня торги на ФБ ММВБ й у РТС припинялися через чергове падіння технічних індексів більш ніж на 5% до рівня відкриття торгів. Крім того, через різке падіння зупинялися торги по окремих паперах.
Краще ринку в понеділок виглядали акції "Сургутнафтогазу" (РТС: SNGS), що подорожчали в РТС на 22,5%, на ФБ ММВБ - на 32,2%, на тлі слухів про стратегічну скупку паперів компанії.
В "плюсі" завершили день акції "Норнікелю" (РТС: GMKN) (+1,1%) і "Полюс Золото" (РТС: PLZL) (+9%), "Ростелекома" (РТС: RTKM) (+3,5%).
Інші ліквідні папери подешевіли: "Газпром" (РТС: GAZP) (-8,8% на ФБ ММВБ), "ЛУКОЙЛ" (РТС: LKOH) (-11%), "Роснафта" (РТС: ROSN) (-8,7%), Ощадбанк Росії (РТС: SBER) (-9,3%), ВТБ (РТС: VTBR) (-2,1%).
Негативними для ринку новинами стали звістки про відмову "Онексима" від оферти міноритаріям ТГК-4 (РТС: TGKD) через закон про стратегічні інвестиції, а також плани Михайла Прохорова, члена ради директорів "Норнікелю", відмовитися від buyback. М.Прохоров закликав членів ради директорів "Норнікелю" скасувати рішення про придбання компанією власних акцій в умовах кризи на світових і російському фінансових ринках.
Ринок з ранку підріс на тлі позитивної корекції світових фондових майданчиків і нафти, однак очікування вливання державних коштів в акції в понеділок не виправдалися, що привело до фіксації прибутку спекулянтами й поверненню продажів на ринок. Як заявляв минулого тижня прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, з поточного тижня держава почне розміщати кошти у російських цінних паперах, загальний обсяг допомоги до кінця року визначений у розмірі 175 млрд рублів.
У понеділок виросла Азія, Європа додала 6-8%, також у відчутному "плюсі" відкрилася Америка (індекси США до закриття торгів у Росії додали 5,7-6%), подорожчала нафта.
Ринок США почав торги зі зростання на інформації про плани європейських країн потримати банківську систему, а також на заявах глави Федерального резервного банку Далласа Річарда Фішера про готовність розглянути "будь-які можливості" для відновлення довіри.
Лідери 15 країн Євросоюзу на екстреному саміті, що пройшов у Парижі в неділю, домовилися ввести систему держгарантій для кредитів, залучуваних банками, а також забезпечити підтримку фінансовим інститутам, які зіткнулися з проблемами.
Позитивними новинами понеділка, що прийшли під завісу торгів, стали звістки від американського банку Morgan Stanley, що підвищив рекомендацію для акцій держав категорії emerging markets до "максимально вище ринку", що засновано на гарних темпах економічного зростання. Світова економіка перебуває в стані "хворобливої еволюції", після якої вона буде ведена країнами emerging markets. Весь ріст світового ВВП в 2009 році, на думку експертів Morgan Stanley, буде забезпечений такими державами, як Китай, Росія й Бразилія. Аналітики Morgan Stanley радять тримати в інвестпортфелях на 10% більше акцій компаній emerging markets, ніж вони представлені в основних фондових індексах. Це максимальна рекомендація з квітня 2007 року.
За словами трейдера ІК "Уралсиб Кепітал" Валентина Єгорова, вітчизняний ринок у понеділок спекулятивно розігріли з ранку чекаючи скупки акцій державою, але потім все здулося "у мінус". "Підтримки не з'явилося, а оскільки проблеми в умовах кризи нікуди не поділися, продажі відновилися. До того ж незрозуміло, куди буде спрямована допомога держави, - у сектор акцій або облігацій. Думаю, що в першу чергу допомога піде в сектор облігацій. Якщо ж світові фондові майданчики після корекційного відскоку знову підуть вниз, ми теж не встоїмо й буде поновлювати мінімуми", - сказав він агентству "Інтерфакс-АФІ".
За оцінкою начальника аналітичного управління брокерського будинку "Відкриття" Халіля Шехмаметьєва, було б логічно, якби допомога держави була в першу чергу спрямована на ринок облігацій. "Спред наших облігацій до американських дуже великий, як тільки в нас з'являється покупка, вона вбивається продажами з Лондона. Судячи з обсягів торгів, допомога держави поки не прийшла - ні в облігації, ні в акції. Мабуть, затримка надходження грошей на ринок пов'язана з технічними причинами", - сказав він агентству "Інтерфакс-АФІ".
"У цілому тло новин зараз скоріше негативне. З ранку були не дуже оптимістичні новини від ВТБ, потім новини від "Онексима" по оферті. Це тло в умовах, коли "у страху очі великі", лише потроює паніку й грає на руку "ведмедям", - вважає Х.Шехмаметьєв.
За оцінкою заступника директора аналітичного департаменту ІК "Антант-Капітал" Олександра Потавина, ще рано говорити про покупку акцій на середньострокову перспективу навіть на досягнутих цінових рівнях. "Основний ризик зараз криється в оцінці темпів зниження ділової активності в розвинених країнах, а також тривалості можливої рецесії. Все це не обійде стороною й російську економіку. Так, у понеділок віце-прем'єр РФ Олексій Кудрін повідомив, що зростання економіки Росії в 2009 році може скласти лише 5,7%, замість раніше озвучених 6,7%. Раз вже держчиновники такого рангу роблять настільки не райдужні прогнози, мабуть, нам дійсно поки рано входити на фондовий ринок на всі гроші", - вважає він.
"Інвестори як і раніше залишаються несприйнятливими до тих позитивних новин, які з'являються. А це можна розглядати як ознаку збереження сильного спадного тренда", - вважає аналітик ВТБ 24 (РТС: GUTB) Станіслав Клещев. У поточних умовах експерт рекомендує або займатися короткостроковими спекуляціями зі збереженням відкритих позицій максимум 1-2 дні, або формувати довгострокові портфелі з "блакитних фішок", причому з тих, по яких можна одержати дуже гарні дивіденди. З "префів" це "Сургутнафтогаз", "Татнафта" (РТС: TATN), регіональні телекоми. З "обичок" - акції МТС (РТС: MTSS), що обіцяють дивіденди в розмірі близько 10% від поточних ринкових котирувань, а також "Газпром нафта" (РТС: SIBN), вважає він.
За словами аналітика компанії "Атон" Ксенії Аношиної, внутрішніх ресурсів для росту російському ринку поки не достатньо. "Ситуація на грошовому ринку знову загострилася (у середу буде виплачено більше 140 млрд рублів у вигляді податків у скарбницю й повернуті позики Мінфіну, а також страхові внески) і міжбанківські ставки вже наближаються до максимальних значень. Крім того, інвестори стають менш довірливими до слів уряду з приводу підтримки фінансового ринку й чекають від нього реальних дій. Найближча підтримка по РТС перебуває на рівні локального мінімуму - 760 пунктів, а по ММВБ - 630 пунктів", - думає вона.
Більше песимістичний трейдер "Атона" Ігор Максимов, який вважає, що той "плюс", що ми бачимо на західних майданчиках, буде недовгим: вливання коштів ні до чого не приведе, а конкретних заходів до врегулювання кризи вжито не було. У такій ситуації середньостроковою метою зниження індексу РТС є район 500 пунктів і навіть можливо короткострокове пробиття цього рівня. Трейдер не рекомендує затримуватися в "довгих позиціях", оскільки ціни найближчим часом будуть нижче.
Як відзначає начальник відділу цінних паперів Першого республіканського банку Михайло Паршин, істерія на світових ринках за минулі вихідні злегка затихла. "Заходи, які обговорили й прийняли фінансові влади країн G7, носять більше декларативний характер про погоджені дії, конкретні рішення будуть прийматися урядами країн з урахуванням специфіки національних економік. Можливо, цього буде досить для повернення довіри інвесторів. У понеділок англійський уряд оголосив про надання ліквідності на 37 млрд фунтів найбільшим банкам країни. ЄЦБ з Банком Англії та Швейцарським банком оголосили про проведення кредитних аукціонів. Всі ці заходи створюють необхідне тло новин для перелому панічних розпродажів", - вважає він.
Фінансовий радник ІК "БКС" Олександр Піменов також відзначає, що більша частина очікувань інвесторів щодо рішучих дій з боку монетарної влади виправдалася. Більшість європейських країн прийняли плани підтримки національної банківської системи, які полягають в прагненні входження в статутні капітали найбільших банків, збільшенні рефінансування, зниженні ставок і збільшенні лімітів по внесках фізичних осіб, що гарантується державою. ФРС США, незважаючи на недавнє зниження ставки на позачерговому засіданні, 28-29 жовтня знову може ухвалити рішення щодо її зниженні, вважає він.
Азіатські індекси в понеділок виросли після того, як Австралія оголосила про гарантування банківських депозитів, а європейські лідери погодилися підтримати банківську систему, щоб перебороти фінансову кризу.
Лідери країн світу намагаються всіма силами підтримати фінансову систему, розблокувати кредитно-грошові ринки й зупинити панічне падіння курсів акцій на світових фондових ринках, які з початку року втратили вже біля $25 трлн на побоюваннях, що параліч кредитних ринків приведе до глобальної рецесії. Збитки й списання фінансових компаній світу з початку 2007 року склали майже $600 млрд.
Уряди Австралії та Нової Зеландії оголосили про надання гарантій по всіх депозитах кредитно-фінансових установ. Європейські лідери зобов'язалися гарантувати нові борги банків до кінця 2009 року й дозволили урядам надавати підтримку банківській системі.
У свою чергу ціни на нафту в понеділок виросли на хвилі оптимізму, пов'язаного із заходами урядів провідних країн світу з підтримки ринків. Ціна листопадових ф'ючерсів виросла на $3,58 - до $81,28 за барель. Минулої п'ятниці ціни звалилися на 10% - до $77,7 за барель, що є мінімумом з вересня 2007 року.
Подальша поведінка цін на нафту залежить від того, наскільки позитивним виявиться вплив оголошених заходів на ситуацію у фінансовій системі й на перспективи світової економіки, що опинилася перед загрозою рецесії.
Минулого тижня американський фондовий ринок звалився, S&P 500 знизився на максимальну величину за 75 років, що було обумовлено побоюваннями ринку щодо того, що криза в кредитній сфері пошириться від банків на компанії споживчого сектора та енергетичну сферу, спровокувавши глобальну рецесію.
За підсумками тижня S&P 500 упав на 18% і досяг мінімального рівня з квітня 2003 року, Dow Jones звалився також на 18%, що стало максимальним тижневим зниженням індикатора за всю історію розрахунку індексу.
У другому й третьому ешелонах на ФБ ММВБ у понеділок сильніше за інших виросли папери "Арсагери" (+26,3%), концерну "Калина" (РТС: KLNA) (+21,2%), "Аптечної мережі 36,6" (+13,5%), "Якутськенерго" (РТС: YAEN) (+9,7%).
Подешевіли акції ТГК-4 (-30,1% після новин про відмову "Онексима" від оферти), "Іркутськенерго" (РТС: IRGZ) (-16,6%), "Северсталі" (РТС: CHMF) (-15,1%), "НОВАТЕКа" (РТС: NVTK) (-12,7%), "Магнітогорського МК" (-12 %).
Сумарний обсяг торгів на класичному ринку акцій РТС склав $13,924 млн, обсяг угод з акціями на ФБ ММВБ - 20,625 млрд рублів (лідер - "Газпром" - 8,278 млрд рублів).
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною