Банки - народу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Банки - народу

Валюта
3468
Щоб врятувати від банкрутства великі фінустанови, європейські уряди почали їх повальну націоналізацію. Менше ніж за місяць держави ввійшли до складу акціонерів п'яти банків і, за прогнозами експертів, до кінця року куплять акції ще півтора десятків.
Очікується, що найбільше витратитися на свої фінансові структури доведеться Великобританії, Німеччині та Скандинавським країнам. За найоптимістичнішими прогнозами, ситуація на світовому фінансовому ринку може стабілізуватися не раніше літа 2009 р. До цього українським банкам не варто розраховувати на іноземне кредитування та покупку наших фінустанов.
Шопінг по-європейськи
Рекордсменами з націоналізації стали дві країни - Ісландія та Великобританія. За два останні тижні уряд Ісландії заявив про покупку акцій відразу трьох фінустанов. Останнім минулого четверга став найбільший банк країни - Kaupthing Bank, до цього чиновники взяли під свій контроль Glitnir Bank і Landesbanki Islands. "Надмірна залежність банківського сектора від боргових ринків поставила Ісландію, можливо, у найбільш несприятливе становище серед розвинених держав при спробах подолання кризи (зовнішній борг ісландських банків оцінюють в $61 млрд)", - вважає економіст Deutsche Bank AB Хенрик Гульберг.
Вже дві націоналізації у свій актив може записати уряд Великобританії: 1 жовтня він цілком придбав Brad-ford&Bingley, а 17 лютого - Northern Rock. Найближчим часом має намір встановити абсолютний рекорд, купивши різного розміру пакети акцій відразу у восьми британських банках: Barclays, HSBC, Abbey, HBOS, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland і Standard Chartered. На всі ці придбання мінфін пообіцяв виділити 50 млрд фунтів стерлінгів (близько 64,5 млрд євро).
Менш масштабною була спільна покупка урядів Бельгії, Нідерландів і Люксембургу 75% акцій групи Fortis за 11,2 млрд євро. Щоправда, вже за кілька тижнів вони почали переговори з французькою групою BNP Paribas з їх перепродажу. Передбачається, що це буде не грошова угода - парижани заплатять за Fortis 11,7% своїх акцій. На півшляху до придбання банківських акцій уряд Німеччини, якому довелося в жовтні рятувати свій найбільший іпотечний банк - Hypo Real Estate Group. Поки він лише обмежується фінансовою підтримкою: чиновники домовилися з групою німецьких банків, яка прокредитувала близьку до банкрутства фінустанову на 50 млрд євро під державні гарантії.
Чиновників налякали азіати
Фінансисти впевнені, що банківський шопінг, влаштований європейськими урядами, - превентивна міра. "Альтернативи не було. Якби ці банки не одержали фінансування, ми спостерігали б повальні банкрутства, а слідом за цим - паніку населення та повний занепад бізнесу", - відзначив брокер інвестиційної компанії Concorde Capital Андрій Супранонок.
"Це все системоутворюючі компанії фінансового ринку, і ми б побачили ефект доміно, що привів би до непередбачених наслідків не тільки для локальних ринків, але й для світової економіки", - доповнив його директор аналітичного департаменту Dragon Capital Андрій Бесп’ятов.
Крім всього іншого, запопадливість чиновників, які почали повальну націоналізацію, пояснювали агресивністю азіатів, які голосно заявили про себе на світовому ринку. Цієї осені вони повідомили про свої претензії на фінустанови в Європі та США і почали задешево скуповувати великі фінансові інститути, які виявилися на межі банкрутства через світову фінансову кризу. Найбільший в Японії Mitsubishi UFJ Financial Group придбав за $9 млрд 21% акцій американського Morgan Stanley, його земляк Nomura Holdings вклав $225 млн у покупку азіатсько-тихоокеанського підрозділу Lehman Brothers зі США. Трохи раніше Mizuho Corporate Bank заявив про свій інтерес до акцій американського Merrill Lynch&Co., а Sumitomo Mitsui Banking - до паперів британського Barclays.
Одночасно стало відомо про підписання попередньої згоди про покупку китайським Bank of China 20% акцій французького приватного банку LCF Rothschild. "Азіатські фінустанови, менше за інших потерпілі від фінансової кризи, пішли в наступ - у такій ситуації вони можуть досить швидко підім'яти під себе найбільші банки світу. І мова йде вже про національну безпеку декількох країн, в яких ці фінустанови займаються кредитуванням системоутворюючих галузей економіки", - відзначив директор казначейства банку "Хрещатик" Олексій Козирєв.
"Знову ж скупка японцями та китайцями за гроші найбільших світових фінансових груп - це серйозний ризик. Адже як тільки в куплених ними банків почнуться нові фінансові проблеми, вони не будуть, як уряди, знаходити засоби для їх порятунку, а попросту роздрібнять їх і продадуть вроздріб невідомо кому", - доповнив його Андрій Супранонок. За оцінками експертів, всього азіати можуть витратити на придбання фінустанов в Європі та США близько $100-120 млрд.
Фінансові аналітики все-таки розраховують на те, що до цього справа не дійде і посильну допомогу своїм банкам будуть робити уряду країн. Вже зараз зрозуміло, що витратити їм доведеться значно більше, ніж передбачалося спочатку. "Фінансисти, наприклад, впевнені, що виділених Федеральною резервною системою $700 млрд на стабілізацію фінансового ринку Сполучених Штатів буде недостатньо", - розповів Андрій Бесп’ятов. Швидше за все, уряди будуть збільшувати обсяги фінансування як вже націоналізованих фінустанов, так і виділяти додаткові кошти на нові покупки у фінансовому секторі.
"Я вважаю, що витрачати значні суми на придбання акцій своїх банків доведеться не тільки уряду Великобританії, який вже вклав в це $500 млрд, але й мінфінам Болгарії, Латвії, Естонії та Литви. Фінустанови цих країн мають на своїх балансах великі зовнішні запозичення, які вони вже незабаром не зможуть не гасити самостійно, не рефінансувати за кордоном. Так що вирішальне слово залишиться за чиновниками", - підкреслив Андрій Супранонок.
На євро натиснуть емісією
Повальна націоналізація світових банківських систем вже почала впливати на політику найбільших фінансових інститутів. Крім того, що чиновники наклали табу на фантастичні зарплати і бонуси для працівників горе-банків, вони практично повністю згорнули їх кредитні операції на зовнішніх ринках. Ставка робиться на кредитування лише стратегічних виробництв у своїх країнах і вибивання боргів із закордонних позичальників, у тому числі й з наших фінустанов. Так що українським фінансистам не варто навіть сподіватися на пролонгацію іноземних позик найближчим часом, рідкісні винятки можуть становити хіба що "дочки" європейських та американських банків. Так, минулої п'ятниці ОТП Банку вдалося залучити синдикований кредит на суму $100 млн.
"Обсяги світового ресурсного ринку знизилися відразу в кілька разів, і залучити нашим фінустановам новий синдикований кредит - завдання нездійсненне. Великі західні банки не довіряють один одному, побоюючись неповернень з позик, і вже точно не вірять у країни, що розвиваються,", - розповів Олексій Козирєв.
"Більшість націоналізованих фінустанов переорієнтуються на внутрішній ринок. Не виключено, що деякі з них взагалі відмовляться від кредитування банків у країнах, що розвиваються, та істотно зменшать обсяги свого інвестування в ці регіони", - доповнив його виконавчий директор ФГ "Консалтинг та інвестиції" Дмитро Піддубний.
Одночасно покупки урядами банків у своїх країнах будуть тиснути на валютний ринок. Експерти прогнозують зниження курсу євро (за останні кілька тижнів валюта ЄС вже подешевіла з $1,44/євро до $1,36/євро). "Думаю, під кінець року євровалюта вийде на рівень $1,3/євро", - вважає Андрій Супранонок. Головною причиною девальвації євро стане грошова емісія, за рахунок якої чиновники почнуть викуповувати акції своїх банків.
"Друкувати не забезпечені нічим гроші будуть як у США, так і в Старому Світі, однак вже зараз зрозуміло, що європейці будуть робити це активніше (можна не сумніватися, що європейський Центробанк дасть добро на додаткову емісію євровалюти). Саме з цієї причини інвестори і скидають сьогодні євро. Думаю, що такі настрої будуть домінувати на ринку до кінця року", - сказав заступник голови одного зі столичних фінустанов. За прогнозами фінансистів, пік девальвації євро доведеться на кінець жовтня - листопад.
Олена Лисенко
За матеріалами:
Деловая Столица
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас