Політична криза залишить Україну без газу? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Політична криза залишить Україну без газу?

Енергетика
1070
Україна не готова платити за газ європейську ціну й продовжує вести торги. Росія користується ситуацією й готується "впарити" Україні власний газ нібито "по дешевці", а дорогий азіатський продавати по $500 за тисячу кубів до Європи. В якому ключі підуть газові переговори між Україною та Росією після розпуску Верховної Ради - з'ясовувала інтернет-газета "СЕЙЧАС".
Україна щорічно імпортує порядку 50 млрд. кубометрів газу, з яких 42 млрд. кубів - паливо туркменського походження, інше - з Узбекистану та Казахстану. Поки ми купуємо газ по $179,5 за 1000 куб. м., ціна поставок на 2009 рік все ще під сумнівом.
Що вигідно "Газпрому"
Перш ніж Росія визначить ціну на газ для України на 2009 рік, "Газпром" повинен остаточно домовитися про цінову політику на паливо з азіатськими постачальниками. Тільки після цього стане відомо, наскільки вигідно Росії постачати до України саме середньоазіатське блакитне паливо, заявила Юлія Тимошенко 2 жовтня, після візиту до Білокамінної. Експерти вважають, що поставка до України середньоазіатського газу, що дорожчає, може бути невигідною "Газпрому". Переговори з Туркменістаном, Казахстаном та Узбекистаном за умовами поставок природного газу на 2009 рік "Газпром" має намір завершити в листопаді. До квітня 2009-го середня ціна на газ для європейських країн може знизитися до $360-400 за 1000 куб. м через зниження світових цін на нафту.
Нагадаємо, перед візитом Тимошенко до Москви глава "Газпрому" Олексій Міллер офіційно заявив, що вже з вересня середньоєвропейська ціна на газ складе $500 за тисячу кубометрів, для України ж вона складе 75-80% від цієї суми. Раніше, наприкінці червня, Міллер заявив, що ціна на газ для України може з 2009 року підвищитися з нинішніх $179 до $400 за тисячу кубометрів. Якщо це відбудеться, то для розрахунків з "Газпромом" Україні знадобиться не нинішні $9,9 млрд., а $22 млрд.
Імпорт винятково російського палива обійшовся б дешевше, стверджував він. Вже 7 жовтня російський монополіст запропонував Україні поставляти свій, а не азіатський, газ. "Меморандум, підписаний Тимошенко та Путіним 2 жовтня, передбачає, що Україні буде відведений термін для переходу на європейські ціни на газ. Швидше за все, буде розглядатися можливість поставок до України російського газу, а середньоазіатський піде до Європи", - заявляв тоді директор ТОВ "ГазпромЗбутУкраїна" Анатолій Подмишальський.
І хоча питання ціни на газ все ще відкрите, сторонам вже вдалося досягти певних домовленостей. Так, з 1 січня 2009 року Україна та Росія переходять на прямі поставки газу. Таким чином, з ринку йде посередник - "РосУкрЕнерго". Як зазначили інтернет-газеті "СЕЙЧАС" у прес-службі "Нафтогаз України", керівник НАКа розраховує на те, що ціна на природний газ наступного року не вийде за межі $250-300 за тисячу кубометрів.
Однак остаточну ціну на газ Україна довідається не раніше грудня поточного року, а то й у січні наступного, вважає депутат від Блоку Литвина, член комітету Ради з ПЕК Олег Зарубинський. Він відзначив, що затягувати рішення цього питання не можна, оскільки від ціни на блакитне паливо залежить рентабельність основних українських експортерів - підприємств хімпрому та металургії.
Не слід зваблюватися
Чий газ буде одержувати Україна, якщо "Газпром" буде вирівнювати свої ціни з оглядкою на європейського споживача, не має особливого значення для України, впевнений Михайло Гончар, директор енергетичних програм Центра "Номос". "В "Газпрому" сьогодні є серйозна проблема. При високих закупівельних цінах на центральноазіатський газ у нього сильно роздувається видаткова складова його бюджету, що приводить до погіршення економіки функціонування монополії. Вихід - продавати середньоазіатський газ до Європи, оскільки там за нього можна одержати більше високу ціну", - розповів він.
Однак, вважає експерт, українській стороні особливо не слід зваблюватися, оскільки газ російського походження ми одержимо також за європейською ціною, з якої будуть відняті витрати на транспортування. "Якщо до України піде винятково російський газ, то можна говорити про те, що це буде спробою з боку "Газпрому" зберегти існуючі непрозорі схеми поставок палива, зберегти прибутковість за операціями із центральноазіатським газом, поліпшивши в такий спосіб свою внутрішню економіку", - додав Гончар. Так що вигода України від подібної пропозиції досить сумнівна.
У ризикованості переходу на одного постачальника енергоресурсів впевнений і Віталій Давій, керівник консалтингової компанії "Паливні Альтернативи". "Прив'язка до одного джерела збільшує залежність України. У цьому випадку повинна бути певна диверсифікованість поставок. Мало що може статися - аварія на газопроводі або ж загострення політичних розбіжностей між сторонами", - відзначив Давій.
Час тисне на газ
Переговори про ціну на газ будуть тривати на рівні суб'єктів господарювання, незалежно від політичної ситуації, впевнений Гончар. "Зараз сторони взяли паузу до кінця листопада й намагаються використати часовий фактор на свою користь. Українська сторона хоче використати динаміку падіння ціни на нафту, щоб "Газпром" був більше згідливий у питанні газових цін, які прив'язані до цін на нафту. Російська - чекає, коли негативна динаміка падіння ціни на вуглеводні зміниться на позитивну й можна буде виставляти максимальні ціни", - вважає Гончар.
Заяви "Газпрому" про $400 за газ для України експерт закликає розглядати як зухвалий прийом постачальника заламати й накрутити ціну. "І сприймати цю цифру як індикативну не варто", - радить Гончар. Поки можна прогнозувати ціновий розкид для України в межах $270-340 за тисячу кубометрів. "$270 - якщо збережеться динаміка останніх років, $340 - якщо буде динаміка 2005-2006 року, коли був практично дворазовий стрибок ціни", - вважає експерт.
Остаточну ціну поки спрогнозувати неможливо, оскільки переговірний процес не завершений. З урахуванням політичної кризи в Україні "Газпром" сьогодні навряд чи розуміє, з ким взагалі йому вести переговори: Тимошенко перебуває в кроці від відставки, Верховна Рада розпущена. Ясно одне: переговірний процес відновиться не раніше, ніж буде ясний підсумок дострокових виборів. Доти російська сторона зайняла вичікувальну позицію.
Марія Азоян
За матеріалами:
газета Сейчас
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас