Ціни і зарплати. Що росте швидше? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ціни і зарплати. Що росте швидше?

Казна та Політика
768
Якщо вірити офіційним даним, українцям скаржитися немає на що. На відміну від споживчих цін, які з початку року виросли на жалюгідні 16,1% (а базовий індекс споживчих цін і того менше - на 15,6%), зарплати збільшувалися набагато швидше, рапортує Держкомстат. Наприклад, у серпні наймані робітники одержували на 2,8% більше, ніж раніше.
Які товари та послуги подорожчали, а які подешевшали за дев'ять місяців поточного року? Хто виграв у невтримній гонці цін і зарплат? Відповіді на ці питання дають статистика та експерти.
Цифри нашого життя
За даними глави Держкомстату Олександра Осауленка, ціни на продукти харчування та безалкогольні напої у вересні виросли на 0,3%. Найбільше подорожчали яйця (12,6%) і тваринні жири (6,1%). На 0,6-2,3% виросли ціни на молоко, вершкове масло, м'ясо, рибу та продукти з риби, сири, хліб і хлібопродукти. Разом з тим на 4,2-1,7% подешевшали м'ясо птиці, олія, фрукти та овочі.
У порівнянні з початком року зростання цін ще більш вражаюче. У січні-вересні 2008-го ціни на хліб виросли на 22,3%, м'ясо - 35,5%, рибу - 19,3%, олію - 21,1%,макаронні вироби - на 22,7%, цукор - 11,6%. З продуктів харчування з початку року подешевшали лише яйця (на 2,8%).
Кажучи про інфляцію споживчих ринків, експерти радять не забувати про індекс цін виробників, що з початку року в середньому виріс на 34%. Зокрема, для виробників м'яса та м'ясних продуктів - на 34,1%, хліба та хлібобулочних виробів - на 25,2%, цукру - на 2,6%, напоїв - на 13%. Як розповів директор економічних програм Центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Василь Юрчишин, "зростання індексу цін виробників через 3-6 місяців залежно від галузі викликає зростання споживчих цін. Таким чином, ці цифри вказують, яку інфляцію варто очікувати в перспективі".
Фактори невтримного зростання
Ціни на інші товари та послуги також не стоять на місці. Так, житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива тільки за останній місяць у середньому по Україні подорожчали на 3,8% в основному за рахунок 14,1%-го підвищення тарифів на газ. Крім того, на 2,0-3,1% виросла квартплата, плата за каналізацію та водопостачання.
Що стосується подорожчання освітніх послуг на 21,2%, то воно відбулося за рахунок збільшення плати за навчання в установах вищої (на 27,5%) і середньої (22,5%) освіти.
За словами експертів, крім світової фінансової кризи, в Україні є й свої фактори невтримного зростання цін. Як розповів директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, "багато ринків, на яких діють наші виробники, не є ринками вільної конкуренції та характеризуються певним рівнем монополізації. А там, де є монополія, завжди є деякі проблеми із цінами". Ще один момент, на думку експерта, пов'язаний з таким банальним показником, як продуктивність праці. Даний показник в Україні істотно відстає від того, що мають розвинені країни, що також впливає на ціни. Адже чим більше ресурсів затрачається на одиницю продукції, тим ця продукція дорожча.
Довга дорога
З початку року транспортні тарифи піднялися на 19,2%. У той же час статистика стверджує, що у вересні вони знизилися на 1,1%, що обумовлено в першу чергу здешевленням на 6% бензину.
Можливо, у цілому по Україні тарифи і знизилися, хоча про столицю цього не скажеш. Зокрема, у вересні піднялися ціни на проїзд у деяких маршрутках. Крім того, якщо до недавнього часу можна було говорити про те, що з проїздом не "прокотили" тільки тих, хто користується громадським транспортом, то вже найближчим часом ситуація в столиці може докорінно змінитися. Вже в листопаді міська влада обіцяє підняти вартість проїзду в громадському транспорті в 3-4 рази, у зв'язку з чим дорога з дому на роботу і назад стане не тільки довгою, але й непомірно дорогою.
Осінній марафон
У той же час прожитковий мінімум за перші дев'ять місяців поточного року виріс на 5,7% - з 592 грн. у січні до 626 грн./місяць на одну людину в жовтні.
Середні зарплати збільшувалися більш активно. Якщо в січні українець заробляв 1521 грн./місяць, то до серпня його зарплата виросла на 15,38% і досягла 1755 грн./місяць.
Тут пригадується розхоже визначення статистики як "найточнішої науки, заснованої на найбільш неточних даних". Експерти не втомлюються повторювати, що статистика живе у світі віртуальних цифр, а ми - у світі реальних зарплат і цін. І всі показники, що стосуються доходів і витрат, досить суб'єктивні. Одна людина купує хліб і користується громадським транспортом, інша - обідає в ресторанах та їздить на таксі. Зрозуміло, що поняття про рівень життя та інфляцію в цих двох людей будуть сильно розрізнятися. І, проте, загальний висновок, з яким погодяться всі, незалежно від соціального стану, рівня життя, віку, регіону проживання, напрошується сам собою: у гонці повсюдного подорожчання та підвищення зарплат зарплати як і раніше залишаються в аутсайдерах.
Наталя Мічковська
За матеріалами:
газета Сейчас
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас