766
Податкові теж платять
— Казна та Політика
Вже чотири роки до податкової ходять не тільки для того, щоб з мільярдера перетворитися в мільйонера, але й за матеріальною підтримкою. Раніше основними претендентами на грошове відшкодування були ті, хто оплачував гривневі житлові позички, навчання у вузі, лайфову страховку, поповнював пенсійний внесок або робив внески в недержавний пенсійний фонд.
З липня цього року повертати частину сплаченого прибуткового податку дозволено й армії валютних позичальників, що залишалася осторонь (80% іпотечних боржників). Всі, хто ще не встиг забрати зі скарбниці контрибуцію, стягнену за минулий рік, можуть скористатися цим правом до кінця нинішнього, відвідавши районну податкову. "А якщо податковим інспектором виявиться симпатична дівчина, - жартують на одному з форумів досвідчені в питаннях одержання податкової пільги відвідувачі, - то на виручену суму можна запросити її у гості відзначити Міжнародний день житла (4 жовтня)". Суми, що повертають у рамках податкового кредиту ("офіційна" назва пільги), уяву дійсно не вражають. Але і їхнє одержання може коштувати гераклівських зусиль. "ВД" з'ясовувала, де потрібно підстелити соломку, щоб не почути від податкової безповоротне "ні".
Розділяй і святкуй
"У ДПА за компенсацією прибуткового податку, за оцінними даними, звертаються не більше 10% іпотечних позичальників, які мають на це право, " констатує Олексій Вегера, директор ФГ "Консалтинг та інвестиції". " З них реально одержують компенсацію не більше 40%". Інші категорії громадян, яким дозволено користуватися пільгою, навідуються до податкової ще менш охоче. "Серед страхувальників частка тих, хто звертається за компенсацією, дуже невелика - порядку 1%, - стверджує Оксана Голеншина, глава правління СК "УСГ "Життя". - За дуже рідкісним винятком ті, хто звернулися, одержують очікувану компенсацію". Щоб опинитися в їхньому числі, до походу в податкову варто готуватися заздалегідь. Найкраще - за рік.
Повернути дозволяється прибутковий податок (15%) від суми торішніх витрат на житлове кредитування, навчання, пенсійні програми або страхування (ці витрати, що звільняються від податків, і називаються податковим кредитом). Іпотечні позичальники мають право претендувати на прибутковий податок з виплачених банку відсотків за позикою.
Ті, хто оплачують вищу або середню професійну освіту, страхові та пенсійні програми - на 15% від визначеної законом граничної суми (докладніше " див. "Обмеження сум податкового кредиту", стор. 56). Як докази витрат вимагають квитанції, чеки або інші розрахункові документи з прізвищем та ініціалами того, хто платив.
У цих квитанціях нерідко приховується чимало приводів для відмови. "Торік за моє навчання платили і батько, і мати. В результаті, коли мама прийшла до податкової, ті квитанції, за якими платив батько, не прийняли", - згадує Наталя Кустовська, студентка Національного університету імені Тараса Шевченка. Нестиковки у квитанціях допускаються лише в тому випадку, якщо до складу податкового кредиту віднесені витрати на освіту, а в платіжних документах зазначене ім'я студента, офіційно не працевлаштованого. В такому випадку за податковим відшкодуванням дозволено приходити його батькам. У всіх інших ситуаціях звертатися за податковою компенсацією може винятково власник ідентифікаційних даних у квитанції.
Не менш суворі податківці з тими, чиї платіжні документи оформлені врозріз з їхніми внутрішніми вимогами. Найчастіше від цього страждають іпотечні позичальники - якщо в їхніх банківських квитанціях загальний платіж не розділений на тіло кредиту та відсотки (з тіла позики 15%-а повинність не повертається).
"У моїх квитанціях про оплату не було такої розбивки, - розповідає Ганна Гребенюк, яка купила столичну квартиру в кредит. "В банку мені запропонували підготувати довідку, в якій будуть чітко зазначені виплачені мною за минулий рік відсотки, але в податковій прийняти її відмовилися".
"Дійсно, існує проблема форми платіжних документів. ДПА, начебто спеціально, вимагає форму, що не відповідає типовим вимогам до платіжних документів, затвердженим НБУ, - підтверджує Олексій Вегера. "В результаті фізичні особи, які бажають одержати компенсацію за податками, змушені вимагати в комерційного банку спеціальну форму платіжного документа, який би задовольняв податкову. Окремі банки за видачу такого документа беруть додаткову плату, як за виконання нетипової банківської операції".
Втім, у ДПА "ВД" повідомили, що постфактум новими довідками допомогти справі вже не можна. Мовляв, єдиним законним підтвердженням платежів є видані "на місці" квитанції. У такому випадку "постраждалим" залишається тільки стежити за правильністю оформлення квитанцій у наступні роки (правом на одержання податкового кредиту іпотечні позичальники можуть користуватися щорічно протягом десяти років з моменту покупки квартири).
Недопереплатили?
Навіть щасливі власники правильно оформлених документів ризикують недоодержати податкову компенсацію в повному обсязі. Як виявилося, у податкових теж обраховують. Обчислюючи, скільки податей торік переплатили пільговики державі і, відповідно, скільки грошей їм потрібно повернути, деякі фіскали випускають з уваги істотну деталь. З нарахованої роботодавцем річної зарплати претендента на компенсацію вже вирахувані соціальні внески, які прибутковим податком не обкладають. Накидаючи на них 15%-й податок, співробітники зменшують розмір компенсації, що належить громадянам, а іноді навіть висувають до них вимогу... доплатити.
"Проблема з розрахунком суми прибуткового податку, який повертають, існує дотепер. Але варто відзначити, що співробітники податкових інспекцій поступово розбираються в цьому питанні. У нас є вкладник, який торік робив внески в НПФ і після декларування своїх доходів виявився ще й винен, хоча був впевнений, що йому повернуть переплачений податок. Але цього року, після відвідування податкової, він повідомив, що йому нарешті все порахували правильно," - згадує Ірина Васильєва, директор департаменту пенсійних фондів КУА "КІНТО". "Громадяни повинні відстоювати свої права. Податковий кредит - це витрати, на суму яких можна зменшити оподатковуваний, а не весь нарахований дохід. Це різні речі.
Зараз навіть у довідках, видаваних бухгалтеріями підприємств, окремо розписують нарахований дохід та оподатковуваний. Останню цифру можна помістити в декларацію і на підставі неї розраховувати суму відшкодування". За бажанням недоотримані грошики можна повернути через суд (позитивні приклади вже є), але раціональніше звернути увагу податкового інспектора на "прикру помилку" на початку.
Втім, маніпуляції з розрахунками - не єдиний "шанс" одержати податкову компенсацію в урізаному розмірі. Є для цього і цілком законні підстави. Наприклад, якщо офіційна оподатковувана зарплата претендента на відшкодування виявиться меншою від граничної суми, з якої належить повертати прибутковий податок (наприклад, менше виплачених за рік відсотків по кредиту).
У такому випадку для розрахунку компенсації буде використаний лише офіційний дохід. Крім "зарплатних" обмежень для тих, хто претендує на відшкодування за страховими або пенсійними програмами, є додаткові. Так, якщо за учасника НПФ або застрахованого платили родичі (а не він сам), то для них розмір податкової компенсації скорочується вдвічі.
"У страхуванні є поняття "страхувальник" - той, хто платить, і "застрахована особа" - той, чиє життя страхується. Страхувальником може бути родич першого ступеня споріднення (діти, батьки, подружжя). У цьому випадку податковий кредит урізується на 50%," - пояснює Сергій Ждан, керівник Дніпропетровського центру фінансового здоров'я. "У НПФ рахунок відкривається на учасника, а гроші платить вкладник. Наприклад, поки дочка не виросла і не почала працювати, вкладником буде її батько (50% податкового кредиту), а потім ним може стати і вона сама (100% податкового кредиту). Більше того, у НПФ вкладниками можуть бути і вони обидва плюс мати та чоловік дочки. Щорічно потрібно рахувати, яка в кожного з них буде зарплата, і залежно від цього розподіляти платежі. Прізвище вкладника (платника) зазначене в банківській квитанції".
Не час
Тимчасові обмеження в арсеналі податківців - одні з найбільш невблаганних. Так, іпотечним позичальникам, чиє закладене по кредиту житло ще будується, матдопомога від податкової "ще не призначена". Коли ж квартира з'явиться, іти до податкової може виявитися пізно. Справа в тому, що, за законом, повернути частину сплаченого прибуткового податку можуть тільки зареєстровані в купленій нерухомості громадяни. Поки ж будинок не зданий в експлуатацію, прописатися в ньому не вдасться. Навіть найзворушливіші заклики до справедливості податківців не переконають.
В інформаційному центрі ДПА "ВД" подали надію: "Ви зможете скористатися своїм правом на податковий кредит, коли ваша квартира або будинок будуть добудовані". Головне, щоб будівельники встигли ввести житло в експлуатацію, поки позичальник не розплатиться за позикою. "Зараз неможливо одержати компенсацію за податками у ДПА, якщо іпотечний кредит оформлений на будинок, який будується," - підтверджує Вегера. "Тільки після того як будинок буде зданий в експлуатацію і той, хто отримав кредит, буде в ньому прописаний, можна звертатися до ДПА за компенсацією. Але при цьому раніше сплачені податки за інші календарні роки при розрахунку компенсації не враховуються".
Не можуть претендувати на компенсацію також учні підготовчих курсів при вузах та аспіранти. Першим - ще рано (підготовка до вступу не відноситься ні до вищої, ні до середньої професійної освіти), другим - вже пізно (ад'юнкти мають вищу освіту та одержують науковий ступінь, витрати на який до податкового кредиту віднести не можна).
Та навіть тим, хто цього року має повне право повернути частину сплаченого податку, варто поквапитися. Хоча офіційно в ДПА претендентам на фіскальне відшкодування дозволяють подавати декларації протягом 12 місяців, інспектори на місцях ставляться до відвідувачів, які навідують їх ближче під кінець року, не надто радо. "Вам вже пізно звертатися за податковим відшкодуванням по витратах, що ви зазнали в 2007 році. На те, щоб виплатити компенсацію після подачі всіх документів, нам, за законом, відведено два місяці, а податковий рік вже закінчується", - заявила нам одна зі співробітниць податкової інспекції Шевченківського району м. Києва. Втім, ретельніше підрахувавши кількість місяців, що залишилися до кінця року, наша співбесідниця підсумувала: "Щоб встигнути одержати компенсацію за минулий рік, всі документи потрібно подати не пізніше жовтня".
Олена Алфьорова, начальник відділу іпотечного кредитування управління продажів кредитних продуктів роздрібного бізнесу ВАТ "Родовід Банк"
"З огляду на обмеження та вимоги, пропоновані до документів платників податків, відсоток громадян, які звертаються за податковим відшкодуванням, незначний. Та й розмір податкової компенсації невеликий. Так, загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суму офіційної заробітної плати за рік, а середньостатистичні офіційні зарплати в Україні - відомо які. Крім того, за іпотечними позиками під податковий кредит підпадає не весь щомісячний платіж, а тільки банківські відсотки. Причому якщо загальна площа житла більше 100 кв. м, використовується ще й знижуючий коефіцієнт. Скористатися податковим кредитом можна тільки за договором іпотеки, укладеним раз на десять років.
При цьому право на віднесення відсотків за позикою до податкового кредиту поширюється винятково на житлові позики, надані на термін від п'яти років і більше. Відсотки ж за іпотечним кредитом, розрахованим до виплати на менший період, не можуть входити до складу надаваного державою податкового кредиту.
Степан Дусяк, директор департаменту оподатковування фізичних осіб ДПА України
"За Законом "Про податок з доходів фізичних осіб", платник податку може включити в податковий кредит також суму коштів, сплачених на користь установ охорони здоров'я для компенсації власних витрат або витрат членів його родини першого ступеня споріднення (на додачу до перерахованих в статті підстав). Але оскільки поки не прийнятий закон про обов'язкове медичне страхування, платники податку не мають законодавчих підстав для того, щоб користуватися податковим кредитом на лікування. Ця норма почне діяти тільки з початку податкового року, що іде за роком, в якому набуде чинності закон про обов'язкове медичне страхування. У цілому при реалізації права громадян на податковий кредит термін подачі податкових декларацій не обмежується 1 квітня. Він обмежується податковим періодом (роком). Тому податкові органи приймають декларації від претендентів на податковий кредит протягом всього календарного року.
Хто може претендувати на податковий кредит
Позичальники за житловими кредитами:
Громадяни, які робили пожертвування благодійним організаціям
Студенти вузів, технікумів, ПТУ або їхні батьки
Страхувальники за довгостроковими програмами страхування життя
Вкладники НПФ, банківських пенсійних рахунків
Названі батьки, жінки, які перенесли операцію зі штучного запліднення
Громадяни, які робили пожертвування благодійним організаціям
Студенти вузів, технікумів, ПТУ або їхні батьки
Страхувальники за довгостроковими програмами страхування життя
Вкладники НПФ, банківських пенсійних рахунків
Названі батьки, жінки, які перенесли операцію зі штучного запліднення
Джерело: Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб"
Хто не може претендувати на податковий кредит
Громадяни, які не одержують доходи у вигляді заробітної плати
Громадяни, які не мають ідентифікаційного номера
Нерезиденти України
Батьки офіційно працевлаштованих студентів
Іпотечні позичальники, не зареєстровані у квартирі
Громадяни, які оплачують лікування (до прийняття закону про обов'язкове медичне страхування)
Громадяни, які не одержують доходи у вигляді заробітної плати
Громадяни, які не мають ідентифікаційного номера
Нерезиденти України
Батьки офіційно працевлаштованих студентів
Іпотечні позичальники, не зареєстровані у квартирі
Громадяни, які оплачують лікування (до прийняття закону про обов'язкове медичне страхування)
Джерело: Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб"
Аліса Юрченко
За матеріалами: Власть денег
Поділитися новиною