Що врятує пересічних вкладників, або Банкрутства більше не страшні? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Що врятує пересічних вкладників, або Банкрутства більше не страшні?

Валюта
4039
Національний банк України вирішив піти за європейським прикладом і підсилити захист вкладників від можливого банкрутства фінансових установ. Він розробив і подав до Верховної Ради проект закону, що передбачає збільшення суми компенсації Фонду гарантування внесків фізичних осіб у два рази - з 50 тис. до 100 тис. грн., повідомляє ЛІГАБізнесІнформ.
Ініціатива покликана зупинити відтік вкладників, наляканих нестабільністю валютного ринку, з вітчизняних банків. Наскільки вона успішна та своєчасна, розбиралася інтернет-газета "СЕЙЧАС".
Законопроект гарний, але треба було раніше, впевнені експерти банківського ринку. Вітчизняні фінустанови останні місяці переживають непрості часи - провиною тому і глобальні процеси, і місцеві події. Коливання курсу національної валюти змушують скуповувати долар за все більш високою ціною для виплати іноземних позик. А таких за 2007 рік нагромадилося на суму $30 млрд. Нові кредити залучити все важче - європейські банки самі опинилися в складній ситуації.
Європа захищається
Всі проблеми зараз заведено списувати на горезвісну світову фінансову кризу. Проте нинішній спад Рада ЄС з економіки визнала найважчим за весь післявоєнний час. На початку осені десятки великих банків і сотні більш дрібних опинилися на межі руйнування. Перед урядами Євросоюзу постало непросте завдання - уникнути ефекту доміно, коли обвал банк за банком потягне у прірву всю фінансову систему. Старий світ відреагував миттєво - практично всі уряди виступили із заявою про необмежене державне гарантування особистих вкладів громадян.
Зараз Європа готова піти далі. На рівні міністрів економіки та фінансів країн Євросоюзу обговорюється питання про створення загальноєвропейського антикризового фонду. Аналогічний резерв для порятунку банків існує в США, звідки, власне, родом фінансова криза. Розмір так званого фонду Полсона становить $700 млрд.
Українці в значно меншій мірі застраховані від фінансових обвалів. Загальна сума коштів Фонду гарантування внесків становить 1 млрд. 689 млн. грн., і необхідність у його збільшенні існує.
Припинити паніку
Необхідність захисних антикризових заходів усвідомили і в Україні. З вітчизняних банків дійсно почався невеликий відтік депозитів - його обсяги експерти назвати не беруться, тому що він поки не досяг значних розмірів. У період нестабільності громадяни звикли зберігати заощадження не на рахунках, а вдома, у твердій валюті. Але головною причиною рішення про збільшення суми компенсації стала не валютна паніка, а історія із введенням тимчасової адміністрації в "Промінвестбанку".
"Цей банк дуже великий, і багато фізичних осіб мають вклади в ПІБ, що може негативно позначитися на довірі населення до банківських депозитів", - розповів радник голови правління "Укргазбанку" Олександр Охрименко.
За словами експерта, цього і наступного року депозити будуть основним джерелом фінансування діяльності банків в Україні, тому будь-які заходи, спрямовані на захист приватного вкладника, будуть сприйняті позитивно та дозволять запобігти паніці, якої фінансова система України не витримає.
Такої ж думки дотримується й експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. "Вилучення коштів з банків може вдарити навіть по абсолютно здорових фінансових установах, тому що в жодної з них ніколи немає коштів, щоб повністю погасити всі депозити. В нього гроші спрямовані в кредити. Але навіть банк з відмінними кредитами можна збанкрутувати відразу", - заявив він.
Компенсація без закону
За словами голови ради НБУ, проект закону про збільшення компенсацій вже поданий до Верховної Ради. У профільному комітеті парламенту до нього поставилися схвально. Незважаючи на це, у законодавчої ініціативи є всі шанси так і не стати законом - принаймні, найближчим часом. Про це розповів заступник глави Комітету ВР з питань фінансів і банківської діяльності Владислав Лук'янов: "Законопроект я вважаю позитивним, оскільки він збільшує довіру вкладників до фінансової системи, створює певний інвестиційний клімат. Але Верховна Рада зараз у стані перманентного розпуску, вже другий місяць пішов, я думаю, що ми просто не встигнемо його проголосувати".
У Нацбанку впевнені, що навіть якщо закон не буде прийнятий, нічого страшного не станеться. За словами глави Ради НБУ Петра Порошенка, сума 50 тис. грн. покриває 90% депозитів в українській банківській системі. Більше того - у НБУ готові прийняти рішення про збільшення ставки навіть у тому випадку, якщо відповідного закону не буде. "Поки ми перебуваємо на етапі підготовки до прийняття такого рішення і не бачимо необхідності в тому, щоб воно терміново приймалося", - заявив Порошенко.
А поки НБУ буде готуватися, а Верховна Рада чекати перезавантаження, там, дивишся, і світова фінансова криза закінчиться.
Олена Павленко
За матеріалами:
газета Сейчас
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас