Криза біля воріт: Україна втрачає гроші — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Криза біля воріт: Україна втрачає гроші

Валюта
4891
Світова фінансова криза вже стукає у двері України. Наші компанії, акції яких продаються на закордонних біржах, різко дешевшають, інфляція не зупиняється, а зростання доходів населення не передбачає нічого гарного.
Фінансова криза вже вийшла за рамки окремо взятої країни і швидко прогресує у світовій економіці. І Україна тут, незважаючи на нерозвиненість фондового ринку, - не виключення.
"Світова криза прийде до Європи влітку 2009 року. В єврозоні почнеться рецесія. До України та Росії вона прийде вже на початку наступного року", - повідомив управляючий директор групи компаній "Трійка-Діалог" Павло Теплухін.
Зараз, коли практично всі світові фондові ринки показують падіння своїх показників, ринки Східної Європи, що розвиваються, перебувають на трирічному мінімумі. Але Україна і тут вирізнилася. Наш ринок ПФТС впав з початку року на 62%, а вартість активів українських компаній на міжнародних майданчиків зменшилася більш ніж на 60-70%.
Українці на шляху до банкрутства
У середині вересня з торгів на основному майданчику Лондонської фондової біржі були на час виключені акції єдиної української компанії, що там торгується - Ferrexpo Костянтина Жеваго. А вже 29 вересня ще одна українська компанія - "XXI століття" Лева Парцхаладзе, акції якої також торгуються на Лондонській біржі, опублікувала фінансовий звіт за вісім місяців 2008 року. Збитки українського девелопера за цей період склали $74 мільйона.
"Криза незабаром почне косити українські інвесткомпанії та будівельників. Саме вони будуть першими його жертвами", - говорить Михайло Ройко, президент інвестиційних фондів "Амадеус". До речі, неофіційно забудовники вже скорочують кількість будівельних бригад, а інвесткомпанії масово переглядають і коректують плани з розвитку бізнесу.
На даний момент вже стало відомо про масові скорочення штатів у таких компаніях, як Concord Capital та "XXI століття". Не обійшла ця тенденція і найбільшу інвесткомпанію Росії - "Трійка-Діалог". "Ми планували цього року в Україні вийти на $100 мільйонів прибутку. Але, з огляду на кон'юнктуру ринку, тепер сподіваємося на $50 мільйонів", - говорить Теплухін.
Падіння міжнародного іміджу
Крім внутрішніх проблем і проблем компаній, Україна почала втрачати рейтинги і на міжнародній арені - з кінця серпня Fitch та S&P знизили рейтинги її інвестиційної привабливості.
Друга втрата відбулася в середині вересня, коли, за оцінками чутливості до макроекономічної нестабільності, світове рейтингове агентство Fitch заявило, що з 73 країн, проаналізованих у травні 2008 року, Україна посіла друге місце серед найбільш вразливих до кризи країн. І вже трохи пізніше в огляді банківського сектора України Standards and Poor заявив, що "банківський сектор України має високий ступінь ризику і йому присвоєна 10-а категорія, до якої відносяться найбільш слабкі та вразливі банківські сектори у світі (поруч з Болівією та Венесуелою)".
Але це був тільки початок. На Україну звернули увагу і у казначействі США. У квартальній оцінці фінансових ризиків казначейства Україна потрапила до десятки країн з найбільш високим ступенем фінансового ризику у світі. "Україні загрожують різкі зміни в структурі платіжного балансу або криза протягом наступних одного-двох років", - говориться в офіційному звіті відомства.
Причини майбутнього краху
Серед основних причин краху української економіки, що насувається, експерти називають великий дефіцит рахунку поточних операцій, недоліки банківського сектора, а також величезний зовнішній борг країни.
Якщо говорити про перше, то, за офіційним даними Міністерства фінансів України, в 2009 році очікується збільшення дефіциту рахунку поточних операцій до $24 млрд., що становить 10% від прогнозованого ВВП. Це значить, що країні доведеться позичити відсутню суму або в міжнародних організацій, або в найбільших банків світу. Вони ж, у свою чергу, виходячи з власних кризових явищ в економіці, навряд чи зможуть нам допомогти.
Наступним аспектом, що веде Україну до великої кризи, є величезні борги. За останні два роки загальний зовнішній борг України стабільно зростав на 45% на рік і вже на 1 жовтня 2008 року досяг $100 млрд. Крім того, до нього приєднався й борг приватного сектора економіки. На сьогодні він становить $85 млрд. Зараз український борг - найбільший серед країн з таким же рівнем розвитку економіки.
І останнє - банки. В Україні, як це не дивно звучить, на межі краху опинилася більшість банків, які займаються кредитуванням населення. Як відзначається в доповіді Всесвітнього банку, високі темпи зростання кредитування призвели до високого рівня проблемних активів і ризику неповернень. Отут варто відзначити, що саме неповернення стали основною причиною кризи в американській економіці, що триває вже другий рік поспіль і розтрощує увесь світ.
"Вразливість України пояснюється необхідністю погашення великого короткочасного боргу, високим дефіцитом рахунку поточних операцій, швидким зростанням споживчого кредитування та великих зобов'язань банків в іноземній валюті", - відзначається у звіті ВБ.
Однак більшість українських експертів налаштовані позитивно. Приміром, глава Ради НБУ Петро Порошенко впевнений, що криза не торкнеться України, тому що її економіка не настільки інтегрована в міжнародну, як, приміром, російська. Одночасно із цим у компанії Dragon Capital воліють не бути такими оптимістами. "Криза вже прийшла до України", - запевняють там. І тільки від того, чи зможе влада прийняти швидкі рішення для її якнайшвидшого знешкодження, залежить те, як буде розвиватися наша економіка найближчі десять років.
Артем Іваненко
За матеріалами:
газета Сейчас
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас