ПФТС бореться з пустотою


ПФТС бореться з пустотою

Фондова біржа ПФТС продовжила боротьбу зі спекулянтами, які, не маючи коштів, торгували по коротких позиціях і штучно спотворювали реальний рух ринку. Для цього рада біржі вирішила скоротити терміни розрахунків між контрагентами з десяти (Т+10) до трьох днів (Т+3). Але біржа спізнилася із цим рішенням - якби норма була введена півроку тому, падіння індексу ПФТС виявилося б на 20% менше, упевнені торговці.

Учора ПФТС повідомила, що з метою попередження маніпулювання на фондовому ринку її рада 17 вересня внесла зміни в п. 2 "Стандартизованих умов здійснення перереєстрації цінних паперів і проведення грошових розрахунків по угодах, які укладаються на ринку котирувань" від 5 грудня 2003 року. За новими правилами строки перереєстрації цінних паперів у системі депозитарного обліку депозитарію та оплати по угодах у цінних паперах у Нацбанку знижені з Т+10 до Т+3. "Гравці, які грали на зниження, продаючи, грубо кажучи, повітря, потім чекали, поки за десятиденний період знизиться ціна, робили акцепт і проводили угоду по покупці", - розповіло джерело в ПФТС.

Як повідомили в прес-службі ПФТС, до учасників торгів, які не будуть виконувати зобов'язання по угодах T+3, будуть застосовуватися санкції. Але тільки якщо про це ПФТС повідомить одна зі сторін договору. "Санкції торговці повинні застосовувати один до одного самі, на підставі умов договору. Наприклад, може бути прописана пеня 10%. Біржа не буде анулювати угоди і застосовувати санкції до учасників за невиконання угод, - сказали на біржі. - Але у випадку, якщо одна зі сторін звернеться в дисциплінарну комісію біржі, вона розгляне питання і за підсумками розслідування може застосувати відповідні санкції: від попередження до виключення з переліку учасників торгів. Є проміжна санкція - штраф до 100 тис. грн".

За даними Держкомісії цінних паперів і фондового ринку, з 1 лютого по 31 липня було укладено 42 тис. угод на суму 25 млрд грн, при цьому виконано лише 39 тис. договорів на суму 19 млрд грн.

Торговці говорять, що нові правила дійсно скоротять кількість "порожніх" угод і фіктивну активність на ринку. "Це знизить можливості грати на коротких позиціях, які зараз відбуваються в напрямку падаючого тренда. Це потрібно, щоб торговці не могли самі завалювати ринок", - вважає брокер ІК Concorde Capital Анастасія Назаренко. "Це не дозволить торговцям здійснювати угоди за відсутності цінних паперів у портфелі, тому що розрахунки потрібно проводити дуже швидко", - вважає трейдер ІК Alfa Capital Денис Долматов.

"Після введення цих правил рух на ринку буде незначним - він не буде ні падати, ні рости, тому що в ринку немає підтримки, - упевнений трейдер ІК Galt &Taggart Securities Володимир Волков. - Якби ці правила ввели півроку тому, падіння в середньому було б на 20% менше".

Але навіть при Т+3, за його словами, зберігається можливість проводити операції, не маючи власних цінних паперів, - їх можна узяти під оренду в клієнта. "У клієнта є портфель, у якому цінні папери лежать без руху вже півроку. У нього є інтерес заробити хоча б 200 грн. Торговець бере цей портфель на два тижні, продає і через два тижні викуповує", - пояснив він.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:ПФТС
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua