2591
Іпотека пішла в зростання
— Кредит&Депозит
Погані новини для охочих вирішити житлове питання за допомогою банківського кредиту. Практично одночасно банки-лідери ринку іпотечного кредитування підняли ставки з позик.
Так, 8 вересня підвищив вартість позик Укрсиббанк. Кредити в доларах тут подорожчали на 1%, а в євро - відразу на 2%. Тепер іпотечний кредит у цих валютах обійдеться позичальникові в 15,2% річних (тут і далі вказується реальна процентна ставка - з урахуванням одноразових і щомісячних комісій). Наприкінці серпня з 13,6 до 14,1% зросла вартість доларової іпотеки в Укрсоцбанку.
Найбільш радикально до підняття ставок підійшли угорські фінансисти з ОТР Банку - кредит в американській валюті подорожчав відразу на 2% - до 15,1%, а позики в євро підскочили на 2,5% - до 15,6%. У Райффайзен Банку Аваль ставки з кредитів у валюті поки що не змінилися, зате з вересня подорожчала вартість іпотеки в гривні - з 16,6 до 20,6% річних.
Відзначимо, що за даними Української національної іпотечної асоціації, на початок липня 2008 року на частку Укрсиббанку, Укрсоцбанку, ОТР Банку і Райффайзен Банку Аваль припадала половина всіх виданих в Україні кредитів на покупку житла.
У всьому винна криза
Синхронність подорожчання іпотеки може навести на думку, що найбільші банки вступили в картельну змову з метою одержання надприбутку. Однак у прес-службі Антимонопольного комітету України спростували це припущення. У самих фінустановах основною причиною вересневого збільшення процентних ставок називають подальше подорожчання грошових ресурсів як в Україні, так і за кордоном. "Фінансова система України досить сильно інтегрована у світове співтовариство, тому наша банківська система вже не може ігнорувати процеси, що відбуваються на зовнішніх ринках. Якщо в усьому світі грошові ресурси стають важкодоступними і дорогими, то на нашому ринку це так само відображається", - пояснює заступник голови правління Укрсоцбанку Валентина Жуковська.
Схожим чином пояснюють підвищення ставок і в інших банках. "У нас вартість іпотеки прямо залежить від ставок з депозитів. А так як ми нещодавно почали залучати вклади під більш високі відсотки, то і вартість іпотечних кредитів зросла пропорційно", - розповідає про причини збільшення ставок співробітниця іпотечного відділу ОТР Банку.
Чим далі, тим дорожче
Прогнози експертів невтішні: здешевлення іпотеки в найближчі півроку чекати не варто, скоріше, навпаки - потрібно готуватися до її подальшого подорожчання. "Останні події на американському фінансовому ринку (банкрутство Lehman Brothers, продаж Merrill Lynch) показали, що до завершення кредитної кризи ще дуже далеко. Якщо ж ситуація на світових ринках продовжить погіршуватися, вартість іпотечних кредитів в українських банках може зрости ще на 1-2% в іноземній валюті", - прогнозує Валентина Жуковська. До того ж, за словами фінансиста, у наших фінустанов змінюються пріоритети в роботі. "На сьогоднішні основне завдання українських банків - не нарощувати кредитний портфель і розвиватися галопуючими темпами, а зберегти свою ліквідність і мати можливість виконати взяті зобов'язання. Так що ризикувати і видавати дешеві кредити неякісним позичальникам ніхто не захоче", - пояснює експерт.
Оптимістичніше дивиться в майбутнє начальник управління іпотечного кредитування Райффайзен Банку Аваль Євген Дем’янов: "Кредити вже дуже дорогі, тому максимальне підвищення можливо в межах 0,5-1%. Далі піднімати ставки банки не будуть, вони скоріше підуть на подальшу жорсткість вимог до потенційних позичальників".
Як буде розвиватися ринок іпотечного кредитування в Україні до кінця року?
Микола Лагун, голова спостережної ради Дельта Банку:
Зараз банки посилюють вимоги до позичальників, через що кількість відмов з іпотечних кредитів збільшується. До кінця року така тенденція збережеться. Іпотеку зможе одержати тільки якісний позичальник, що має гарний офіційний дохід, при якому навіть у критичній ситуації він зможе виплачувати за своїми обов'язками перед банком.
Це пов'язано з тим, що ситуація на грошовому ринку не покращується, грошей мало і вони дорогі. Для більшості українських банків зовнішні джерела фінансування зараз закриті або ресурси дуже дорогі, тому розраховувати можна тільки на локальний ринок, де ситуація не набагато краща.
З іншого боку, українська банківська система може отримати позитив з такої ситуації. Як говорять: "Невисоко злетимо - м'якше сядемо". В Україні тепер у принципі не можлива така іпотечна криза, як у США, так як банки видавали іпотечні кредити більш розбірливо, ніж за кордоном.
Павло Крапівін, заступник голови правління банку "Контракт":
Якщо говорити про середні на ринку ефективні ставки, то на даний момент у доларах це 14,5-16%, а в гривні - 20-23%, і це для вторинного ринку. У перспективі найближчих трьох місяців вони, імовірно, зростуть на 1-1,5%, що в сформованій ситуації буде абсолютно нормально.
Справа в тому, що зараз попит на грошові ресурси значно перевищує пропозицію. Тому банки можуть без проблем видавати іпотечні кредити під 16,5-17% у доларах і від 23% у гривні. Звичайно ж, більшість фінустанов не будуть займатися альтруїзмом і видавати кредити дешевше.
Що стосується первинного ринку, то там зараз ситуація дуже складна. Питання навіть не в ціні кредиту - проблематично знайти банк, який в принципі погодиться розглядати "первинку". Ціна цієї іпотеки буде високою і найближчим часом продовжить рости - вже зустрічаються банки, які кредитують "первинку" під 28-32% річних у гривні.
Юрій Блащук, голова правління Міжнародного Іпотечного Банку:
Ставки з іпотечних кредитів підвищуються вже зараз, тому що гроші дорожчають і на внутрішньому і на зовнішніх ринках. У найближчі 3-6 місяців іпотека і далі може дорожчати.
Якщо говорити про кредити в доларах, то їх зростання буде викликано проблемами на світових фінансових ринках і, як результат, збільшенням ставки LIBOR (лондонська середньозважена процентна ставка з міжбанківських кредитів).
Гривневі позики подорожчають через високі темпи інфляції.
Наскільки саме банки підвищать ставки, буде залежати від масштабів інфляції в Україні за підсумками року, а також розвитку світової фінансової кризи. Обидва ці фактори важко прогнозовані - все залежить від економічної ситуації, а зовсім не від бажання конкретних банків. У фінустанов просто немає іншого виходу, крім збільшення вартості кредиту для кінцевого споживача. Банки не можуть працювати собі в збиток.
Борис Давиденко
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною