Індекс ПФТС досяг дна... і почав копати вглиб


Індекс ПФТС досяг дна... і почав копати вглиб

Український ринок акцій "прискорився" - він почав падати ще швидше. З минулого вівторка по четвер він обвалився майже на 14%.

Америка атакувала Іран? Росія ввела свої війська в Крим? Або, може бути, Аль-Каїда відсвяткувала семирічну річницю терактів у США вибухом атомної бомби в центрі Лондона або Брюсселя? Та нічого подібного! Але якщо представити гіпотетичну ситуацію, коли в людини єдиним джерелом інформації минулого тижня був термінал ПФТС, на якому відображаються зміни котирувань акцій на біржі, то що-небудь схоже з перерахованих жахів він би собі обов'язково нафантазував.

Думайте самі: з вівторка по четвер основний індикатор українського ринку акцій - індекс ПФТС - звалився на 13,8%. І це при тому, що керівництво біржі двічі протягом одного дня (11 вересня) зупиняло торги, щоб уникнути ще більшого обвалу цін.

Можна, звичайно, спробувати пояснити такі "успіхи" невдалим збігом обставин: закордонні інвестори біжать із Росії (за даними банку BNP Paribas, за останній місяць нерезиденти вивели 35 мільярдів доларів), великий американський інвестбанк Lehman Brothers завис на волоску від банкрутства, а українські політики впевнено ведуть країну до чергових перевиборів. Всі ці фактори, звичайно ж, негативно впливають на ринок, але виникли вони далеко не минулого тижня (за винятком Lehman Brothers, але раніше були Bear Stearns, Fannie Mae й Freddie Maс), а індекс ПФТС так впевнено раніше не падав.

Так що ж відбулося з українським фондовим ринком минулого тижня? Відповідь, яку дають учасники ринку в неформальній бесіді, не радує. "У нас тепер немає навіть подоби фондового ринку. Є панічний базар, на якому немає ні реальних продавців, ні реальних покупців. Залишилися тільки трейдери, більшість з яких торгують повітрям. Якщо котирування "блакитних фішок" змінюються на 10-20% за день без видимих причин, то інакше, як стихією, це вже не назвеш", - обурюється один з керівників великої інвесткомпанії.

"Логіки на ринку зараз немає ніякої, - погоджується з колегою брокер інвесткомпанії "Конкорд Капітал" Настасія Назаренко. - При цьому на даний момент склалася спекулятивна ситуація, коли не купити, не продати пристойний обсяг паперів неможливо", - відзначає експерт. Інакше кажучи, можна говорити про те, що вартість акцій на ПФТС навіть віддалено перестала показувати реальну ціну активів та є не більш ніж результатом спекулятивних маніпуляцій вітчизняних трейдерів.

"Наприклад, ринкова капіталізація Ясинівського коксохімічного заводу зараз оцінюється нижче, ніж його чистий прибуток за 26 місяців. Це абсурд: останні угоди з подібною арифметикою в Україні закінчилися більше 4 років тому. Зараз жоден власник не погодиться продати своє підприємство з таким мультиплікатором", - говорить керівник інвестиційного відділу КУА "Бонум Груп" Олександра Спасиченко.

На питання, коли ж закінчиться цей театр абсурду, всі експерти відповідають практично однаково: "Коли на ринок прийде реальний покупець". Але от конкретизувати, коли й звідки прийде цей довгоочікуваний інвестор, учасники ринку не поспішають. "Сьогодні панує велика невизначеність щодо подальшого розвитку подій як на світових ринках, так й всередині країни (зокрема, взаємини України та Росії). І поки ситуація не проясниться, навряд чи на акції українських підприємств знайдеться покупець. До кінця вересня, швидше за все, на нашому ринку буде переважати негативний тренд", - вважає аналітик групи компаній "ТЕКТ" Ірина Васильєва.

Всього ж за період з 8 по 12 вересня український ринок просів на 9,9%. Вибратися з глибокого мінуса йому не допомогло навіть п'ятничне зростання на 1,3%, викликане оптимізмом на світових фондових майданчиках.

Редакційні інвестиції також значно постраждали від підвищеної турбулентності на вітчизняному ринку. За аналізований період (з 4 по 11 вересня) наші втрати склали 86,7 тисячі гривень, або 8%. При цьому в мінус зіграли всі три портфелі: "Агресивний" втратив 44,9 тисячі гривень (-13%), "Збалансований" не дорахувався 35,3 тисячі гривень (-12%), "Консервативний" подешевшав на 6,5 тисячі гривень (-1,4%).

Шахту обвалили спекулянти

Антилідером за кількістю загублених за тиждень грошей став портфель з агресивною стратегією, його результат - мінус 44,9 тисячі віртуальних гривень. Серед паперів, що входять до цього портфелю, за минулий тиждень подорожчали тільки акції Південного ГЗКа на 2,5% (тут і далі вказується ціна покупки).

Інші папери впевнено падали в ціні. Більше за всіх "відрізнилися" шахта "Червоноармійська-Західна №1" (-52,3%), Дружківський машзавод (-46,7%) і "Мостобуд" (-45,1%). Всього за тиждень "Червоноармійська-Західна №1" втратила половину капіталізації, і все завдяки вітчизняним спекулянтам, які активно продавлювали цей папір.

Про факт переваги спекулятивної складової у формуванні ціни говорить та обставина, що вже в п'ятницю вартість акцій цього емітента злетіла на 47% (!) без яких-небудь важливих новин.

Здешевлення "Мостобуду" спровокувала трохи інша причина. "Імовірно, хтось минулого тижня сильно хотів вийти з цих акцій. А якщо врахувати, що паперами цього емітента торгують не більше 15% гравців на ринку ПФТС, то продати їх без істотного зниження ціни зараз майже нереально", - пояснює трейдер "Ренесанс Капітал Україна" Михайло Завадовський.

Падіння Дружківського машзаводу на 46,7% важко сприймати всерйоз через мізерний обсяг торгів із цими паперами - за тиждень наторгували всього 72 тисячі гривень. "Щоб зараз просадити неліквідну акцію, досить зробити 2-3 продажі", - розповідає трейдер компанії "Мілленіум Капітал" Дмитро Джерихов.

Виграли папери, які не торгуються

Портфель "Збалансований" відробив не набагато краще "Агресивного", подешевівши за тиждень на 12%, або 35,3 тисячі гривень. В його складі виявився всього один емітент, чиї акції не подешевшали - "АрселорМіттал Кривій Ріг" (+5,8%). Однак зростання це досить умовне. Справа в тому, що угод з цими паперами останнім часом на ПФТС майже не проводиться (за останні 5 торговельних сесій - 2 трансакції на суму 42 тисячі гривень). А спред (різниця між ціною покупки й продажу) становить 122%.

А от більш ліквідні акції втрачали в ціні пропорційно своїй популярності: Єнакіївський МЗ -39,6%, Райффайзен Банк Аваль -32,2%, Укрсоцбанк -25,5%, "Азовсталь" -23,6%. Металургію не припиняє трясти через падіння світових цін на сталь і зниження її виробництва в Україні. Тільки за серпень обсяги її виробництва в Україні впали на 11% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Банки Райффайзен Банк Аваль та Укрсоцбанк, які добре торгують, поплатилися за свою ліквідність. "Тепер більшість угод - спекулятивні, і треба визнати, що будь-яка спекуляція є менш ризиковою саме на ліквідному папері (щоб у випадку зміни руху ринку швидко закрити позицію без істотних втрат)", - пояснює Олександр Спасиченко. За словами Настасії Назаренко, фундаментальних факторів для зниження вартості цих фінустанов немає, вони показують гарні результати, незважаючи на фінансову кризу. "Тільки от на корпоративні новини вже ніхто не дивиться", - додає експерт.

Золото продовжує засмучувати

Стратегія "Консервативного", спрямована на заощадження грошей редакції за будь-яких ринкових катаклізмів, на цьому тижні себе не виправдала - ми втратили 6,5 тисячі гривень. Основним драйвером падіння стало золото, яке подешевшало за тиждень на 6,5%, що коштувало нам 5,5 тисячі гривень. Так, 11 вересня на торгах у Лондоні золото подешевшало до 749,4 долари за унцію (мінімальне значення за 11 місяців). Причина падіння - долар, що зміцнюється, і падіння світових цін на нафту. Американська валюта подорожчала відносно євро до рекордного цього року рівня - 1,39 долара за євро, а ціна на нафту впала нижче психологічної оцінки в 100 доларів за барель.

Не змогли показати позитивний результат на пікіруючому ринку й обидва інвестфонди в складі "Консервативного". Паї "СЄБ фонду Грошовий ринок" подешевшали на 1,34%, а паї "Парекс фонду Українських облігацій" знизилися в ціні на 4,3%.

Єдиним активом, що подорожчав, став доларовий депозит - за рахунок зростання вартості долара відносно гривні на 1,2% він подорожчав на 1100 гривень.

Основною причиною різкого падіння цін на акції українських компаній експерти називають спекуляції торговців. Чи повинна держава втрутитися в цю ситуацію, щоб "заспокоїти" ринок?

Дмитро Мошкало, віце-президент компанії "Фойл Сек’юрітіз"

У травні-червні цього року на американському фондовому ринку спекулянти почали активно грати на зниження, відкриваючи короткі позиції без покриття на акції фінансових компаній (коли брокер продає акції, яких у нього немає з поставкою, приміром, через 5 днів. Він розраховує, що найближчим часом ці папери подешевшають ще більше і йому вдасться їх купити за більш низькою ціною, заробивши на різниці. - ред.).

Бачачи, що це приведе до високої волатильності й дестабілізації всього ринку, американський регулятор - Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) - ввів тверді обмеження на проведення подібних операцій з акціями декількох банків і фінансових установ.

На ПФТС зараз схожа ситуація, але тільки з тією відмінністю, що на нашому ринку майже не залишилося реальних покупців, а бал повністю правлять спекулянти, які грають на зниження, прагнучи заробити на слабкому ринку. Як далеко може завести жадібність трейдерів, я не беруся пророкувати.

Теоретично вони можуть продавити ціни й до рівня 1998 року, оскільки наш ринок від таких дій абсолютно не захищений. Тому для відносної стабілізації на фондовому ринку необхідно термінове втручання державного регулятора - ДКЦПФР. Вони повинні протягом найближчих днів розробити документ, що забороняє кілька певних дій. У першу чергу, короткі продажі без покриття. Це могло б зупинити обвал ринку.

Володимир Грищенко, заступник директора з торгівлі акціями інвестиційної компанії "Трійка Діалог Україна"

Спекуляції - це частина операцій на фондовому ринку. Якщо не робити спекулятивних операцій, тоді ринку взагалі не буде. Паніку на українському ринку сіяють дрібні брокери. Він падає, тому що через глобальну фінансову кризу інвестори припинили вкладатися в ринки, що розвиваються. А в тому, що трейдери на падаючому ринку відкривають короткі позиції, нічого забороненого немає. Це нормальне, розповсюджене явище. Якщо торговець припускає, що акції подешевшають ще більше, то чому він не може зіграти "у коротку" і заробити на цьому гроші.

Ми дуже спокійно й виважено підходимо до такої ситуації. Без падіння не буває зростання і навпаки. Ми не драматизуємо. Так, є паніка й збитки, але це такий цикл. Думаю, до кінця року він буде зберігатися.

Український ринок п'ять років поспіль стрімко ріс. Тепер же ситуація кардинально змінилася - той, хто зможе вміло розпорядитися своїми знаннями й досвідом, заробить і репутацію, і авторитет. Ринок - річ тверда, але справедлива. Щоб бути успішним, потрібно вміти заробляти не тільки на зростаючому, але й на падаючому ринку.

Борис Давиденко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua