0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Регулятор підкорює Інтернет


Регулятор підкорює Інтернет

Нацбанк взяв під контроль електронні гроші. Їх заборонили випускати приватним фірмам, які сьогодні займаються інтернет-розрахунками, і змусили перейти на роботу через банки. Одночасно регулятор зобов'язав перевести всі електронні гроші в гривню та ввів ліміти на операції в Мережі. На виконання нових вимог компаніям виділений рік - документ НБУ набуде чинності 5 серпня 2009 р. Більшість учасників ринку готові виконати вимоги регулятора, а той вже готовить нові вимоги до іноземних операторів.

Емісію "повісять" на банки

Постановою центробанку №178 вперше в нашій країні було дане визначення електронних грошей. Під ними він розуміє одиниці вартості або грошові знаки, які зберігаються на електронних пристроях і приймаються до сплати товарів і послуг в інтернеті. За рік випускати їх зможуть лише банки. "Сьогодні поряд з готівковими та безготівковими грішми широке поширення в нас одержали так звані електронні. Фактично вони є безготівковими й обертаються за межами банківської системи", - мотивував новацію виконавчий директор з питань платіжних систем і розрахунків НБУ Віктор Кравець.

Нові вимоги регулятора будуть поширюватися лише на емітентів віртуальних грошей на території нашої країни й не торкнуться іноземних компаній, послугами яких також користуються українці. Також ці правила не доведеться виконувати системам переказів коштів та оплати рахунків за допомогою пластикових карт, як-от "Портмоне" й PayPal. Всього, за підрахунками експертів, у нашій країні сьогодні працюють шість емітентів електронних грошей: WebMoney ("дочка" однойменної російської компанії), "Інтернет.Гроші", UkrMoney, LiqPAY, Limonex й FlashCheque.

Саме їм доведеться до 5 серпня 2009 р. виконати кілька нових вимог НБУ. Перше - укласти агентську угоду з фінустановами, оскільки лише тим, відповідно до постанови Нацбанку, дозволено випускати електронні гроші. При цьому емітентам доведеться забути про інші валюти та умовні назви віртуальних грошових знаків, номінувати їх дозволено винятково в гривні. Крім того, компанії зобов'язані обмежити максимальний розмір однієї операції в електронних грошах і залишок в електронному гаманці - вони не повинні перевищувати 5 тис. грн.

Учасники ринку напрочуд спокійно поставилися до табу, що з'явилося. "НБУ - перший фінансовий регулятор у країнах СНД, що вирішив привести ринок електронних грошей у якесь правове поле. Добре він це зробив чи погано - інше питання, відповідь на яке дасть час", - сказав директор Центра інтернет-платежів В'ячеслав Черкашин.

Експерти не очікують серйозних ускладнень при передачі емісії "електрогривень" у руки банкірів. Практично всі популярні системи електронних грошей, що діють у нашій країні, були або створені банками, або ще до появи постанови Нацбанку почали з ними працювати. Зокрема, системи Limonex, LiqPAY й UkrMoney засновані Приватбанком, FlashCheque - при участі банку "Фамільний", WebMoney не перший рік тісно співпрацює з Українським професійним банком.

"Ми, як гарант операцій у гривнях в системі WebMoney, пропонуємо як облікові одиниці право вимоги до банку (Укрпрофбанку), точніше, до грошей у ньому. Кожен їхній власник має право, пред'явивши їх, вимагати у фінустанови готівку. По суті, модель абсолютно ідентична тій, що пропонує НБУ, і значних проблем при переході не буде", - розповів директор управляючої компанії-гаранта WebMoney в Україні Олексій Титов. Передбачається, що всі емітенти віртуальних грошей зможуть швидко підлаштуватися під впроваджувану НБУ схему.

Від НБУ чекають роз'яснення

Після вивчення нового документа в експертів залишилося лише два серйозних питання. Перше пов'язано з бухгалтерським обліком електронних грошей, які з наступного року почнуть номінувати в гривнях.

Воно взагалі не прописане у постанові НБУ №178, а тому фахівці чекають ще одного положення центробанку навздогін новій постанові. "Також нові правила ставлять під сумнів законність розрахунків електронними грішми між компаніями й перерахування їх від юридичних осіб пересічним громадянам. Прямої заборони на такі операції документ не містить, але з деяких його норм можна зробити такий висновок. Щоб уникнути неоднозначних висновків, необхідно відповідне роз'яснення Нацбанку", - відзначив Олексій Титов. Якщо НБУ не роз'яснить цей момент, то проблеми виникнуть у клієнтів онлайн-казино та букмекерських компаній, що працюють в інтернеті, а також у громадян, яким не зможуть повернути гроші за ненадані послуги або неодержані товари.

Заморозити роботу емітентів може також і нечітке формулювання в розділах постанови, що обмовляє ліміти на максимальний розмір операцій в інтернеті. "Незрозуміло, до чого відноситься обмеження в 5 тис. грн. Тільки до пересічних користувачів-фізосіб або й до агентів, тобто торговців, обмінних пунктів та інших сервісних компаній, що працюють з електронними грішми", - пояснив ситуацію В'ячеслав Черкашин.

Як би там не було, а появу правил роботи з електронними грішми в країні вважають позитивним моментом. "Деякі оператори ринку сьогодні працюють абсолютно хаотично й непрозоро, в них немає навіть внутрішніх правил роботи для своїх фірм. І вони, не сповіщаючи клієнтів, можуть змінювати умови надання своїх послуг. Більше того, такі компанії не оголошують результати своєї діяльності та обсяги емісії, так що офіційної статистики про ринок просто немає. І бажання НБУ довідатися про положення справ у даній галузі можна зрозуміти", - заявив представник однієї з компаній, які займаються обміном різних типів електронних грошей.

За підрахунками експертів, загальний обсяг операцій за всіма системами таких грошей в 2007 р. в Україні склав біля $800 млн, а емісії віртуальних грошей, номінованих у гривні, - лише порядку 40 млн грн. В 2008 р. віртуальна галузь почала стрімко розростатися, і за результатами роботи в січні-червні змогла поліпшити торішні результати, досягши оцінки в $850-900 млн. Основним гравцем на ринку є компанія WebMoney, на яку, за різними оцінками, доводиться 85-90% всієї емісії віртуальних грошей у країні. Як повідомили в компанії, за минулий рік оборот WebMoney в Україні в сімох її робочих валютах склав біля $660 млн (гривня, російський рубль, євро, американський долар, узбецький сум, білоруський рубль і золото). Обсяг операцій у гривні склав 223 млн грн. ($44,6 млн), тобто близько 7% (левина частка транзакцій номінувалася в доларах). За перше півріччя обсяг операцій WebMoney на українському ринку склав $720 млн.

Світле цифрове майбутнє

Не встигли учасники ринку електронних грошей переварити нові правила, як чиновники почали виношувати нові. Як стало відомо "ДС", у Нацбанку сьогодні розробляють новий документ, що буде поширюватися на системи, зареєстровані не тільки в нашій країні, але й за її рубежами. "Ми не виключаємо чергових новацій. Але при їхній розробці мають намір з розумінням ставитися до позиції ринку й враховувати думку його профучасників", - відзначив Віктор Кравець.

За його словами, в НБУ сьогодні розглядається можливість введення обов'язкової акредитації в Нацбанку всіх іноземних систем електронних грошей. Умовою її одержання стане виконання іноземцями українських правил роботи з електронними грішми. Такого роду акредитацію вже біля року в центробанку проходять міжнародні платіжні системи (VISA, MasterCard, Western Union та ін.). Правда, ще не ясно, яким чином нацбанківці будуть контролювати й припиняти роботу пересічних українців з неакредитованими компаніями.

Як з'ясувала "ДС", на сьогоднішній день українці активніше всього користуються трьома іноземними системами електронних грошей - e-Gold, Money Mail й PayCash. Жодна з них не емітує електронну гривню, а тому зараз не вписується у вимоги акредитації Нацбанку.

Антон Одарюк

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
В Контексті Finance.ua
Опитування