446
Опитування: Зміна НБУ правил торгівлі валютою на міжбанку ускладнить роботу банків
Зміна Національним банком України (НБУ) правил торгівлі валютою на міжбанківському ринку ускладнить роботу банків і несе певні ризики для їхніх клієнтів, вважають українські банкіри, опитані агентством "Інтерфакс-Україна" у середу.
"Введення змін істотно ускладнить як роботу банків (внесення в систему всіх заявок із вказівкою суми та курсу), так і роботу клієнтів, угоди яких можуть не закриватися тривалий час", - сказав заступник директора казначейства банку "Форум" (Київ) Олександр Добровольський.
"Уже зараз очевидно, що реалізація нових правил вимагає від банків істотної зміни як внутрішніх процедур і їхніх взаємин із клієнтами, так і зовнішніх правил торгівлі на міжбанківському ринку", - відзначив директор казначейства Райффайзен Банку Аваль (Київ) Володимир Кравченко.
"Не впевнений, що банки зможуть забезпечити виконання всіх вимог постанови. Складності очікують великі банки з розгалуженою філіальною мережею та великою кількістю заявок клієнтів. Адже елементарне введення їхніх даних у систему і подальше коректування вимагає багаторазового збільшення документообігу між головним офісом банку і його підрозділами", - додав директор департаменту операцій на фінансових ринках банку "Фінанси та Кредит" (Київ) Андрій Войтенко.
Як повідомлялося, НБУ своєю постановою від 2 червня (№153) вніс зміни в механізм роботи міжбанківського валютного ринку: нові правила набувають чинності з 4 листопада 2008 року. Серед іншого, документом передбачається, що банки повинні виставляти за дорученням клієнта на покупку і/або продаж на прямому міжбанківському валютному ринку іноземну валюту винятково в сумі і за курсом, що визначений клієнтом у його заявці.
На думку фінансистів нововведення НБУ можуть привести до збільшення витрат банків, що стане причиною підвищення кредитно-фінансовими установами розміру відповідних комісій.
"Вступ у силу нових правил може викликати збільшення операційних витрат банків, пов'язаних з необхідністю внесення в систему всіх операцій за заявками і дорученнями клієнтів", - відзначила начальник управління грошових і валютних ринків VAB Банку (Київ) Наталя Шишацька.
"Банк не зможе купувати або продавати валюту на позицію у свого клієнта, а закриття заявок усередині банку, відповідно до постанови, можливо тільки при збігу курсів зустрічних операцій, що не принесе дохід банку і змусить його істотно підняти розмір комісій за покупку/продаж валюти клієнтів... Для клієнтів ризик полягає в невиконанні заявки та недоодержанні доходу при відхиленні курсу, зазначеного в заявці, від ринкового. Для банку - ризик зменшення торговельного доходу", - пояснив О.Добровольський.
"Дана постанова приведе до збільшення операційних банківських витрат і зробить процедуру покупки-продажу валюти для клієнтів банку більш тривалою за часом. Якщо зараз клієнт може здійснити таку операцію за годину - від заявки в банк до розрахунків, то після нововведень це вимагає один-два дні навіть за умови погоджених курсів - адже всі внутрішні заявки клієнтів банку повинні бути введені в систему підтвердження угод НБУ", - відзначив А.Войтенко.
Банкіри також чекають від НБУ додаткових роз'яснень нових правил роботи міжбанку.
"Положення носить загальний характер і багато аспектів його конкретної реалізації на даний момент поки не ясні, і вимагають додаткових роз'яснень із боку НБУ... Для нормального функціонування нової системи буде потрібне спеціальне програмне забезпечення, що дозволяє обробляти величезний масив даних. Нацбанк заявив про те, що представить інформацію щодо такого програмного забезпечення пізніше. Банки чекають", - відзначив Кравченко.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною