0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Позичальникам грошей не дістанеться


Позичальникам грошей не дістанеться

Після весняного простою українські банки знову почали виходити на міжнародні ринки капіталу. За перше півріччя там вдалося зібрати біля $1,8 млрд, однак фінансисти відразу попередили: левина частка цих коштів не дійде до кінцевого споживача. Ними банкіри збираються розрахуватися з іноземними кредиторами за старими боргами.

Накладні витрати виросли

Найбільш популярними в першому півріччі були синдиковані запозичення, в рамках яких фінустанови уклали 12 угод на загальну суму $890 млн. Найбільший кредит одержав Райффайзен Банк Аваль - $200 млн, скромніше були інші залучення: "Фінанси та Кредит" - $70 млн, ПУМБ - $50 млн. Як правило, фінансисти воліли позичати на європейському ринку, і лише УкрСиббанк був оригінальним, уклавши кредитний договір на $75 млн із Emirates Bank International PJSC з Об'єднаних Арабських Еміратів.

За півроку синдикати помітно додали в ціні. Якщо торік кінцева вартість іноземних кредитів для наших банків коливалася в коридорі 7-9% річних, то в цьому - 9-10,5%. Як правило, ця ціна не відображалася в публічних договорах: де-юре фінустанови залучали кошти під 1,5-3,85+Libor (3,22%), однак після додавання до цих ставок комісійних банків-кредиторів вартість запозичення піднімалася на додаткові 3-4% річні.

Втім, навіть за такими цінами вітчизняним фінансистам не давали довгострокових позик. Максимальний строк залучення ресурсів у першому півріччі - один рік. "Криза ліквідності переросла у кризу довіри. Причому мова йде не про недовіру до українських банків, а про принципову жорсткість вимог до всіх фінустанов на світових майданчиках", - пояснив нову політику запозичень директор казначейства банку "Хрещатик" Олексій Козирєв.

Значно скромніше були досягнення фінансистів із розміщення євробондів. Хоча на початку року про плани з випуску зовнішніх облігацій заявляло біля десятка фінустанов, здійснили їх лише три: двічі по $250 млн удалося залучити Альфа-банку, $250 млн - УкрСиббанку та $104,5 млн - Приватбанку.

Головна причина таких результатів - погіршення базових умов. "Ставки по євробондам за останній рік виросли на 1-2%. Якщо раніше фінустанови розміщали папери під 7-8%, то сьогодні мова йде про ставки від 9% і вище", - розповів "ДС" пан Козирєв. "За рахунок додаткових комісій витрати банків на розміщення збільшилися ще приблизно на 20%", - доповнив його заступник голови правління банку "Фінанси та Кредит" Сергій Борисов.

За словами фінансистів, уникнути націнок на базові ставки в нинішніх умовах було практично неможливо. "Під час нестабільної ситуації на міжнародному ринку організаторам доводиться докладати більше зусиль для пошуку інвесторів. Так що і їхі послуги коштують дорожче, ніж раніше", - повідав начальник управління міжнародного бізнесу УкрСиббанка Вадим Миронюк.

Борги підпирають

Запопадливість фінансистів, які, незважаючи на високі ціни й низький рівень довіри, все-таки змогли залучити за перше півріччя $1,8 млрд, сьогодні вважають змушеною мірою. У них просто не було іншого виходу: адже цього року їм доводилося активно гасити торішні позики й здійснювати виплати за старими випусками єврооблігацій.

За підрахунками банкірів, всього за 2008 р. фінустановам доведеться виплатити закордонним кредиторам біля $3 млрд (при загальному кредитному портфелі в $27,9 млрд). "Банкам необхідно рефінансувати свої поточні зобов'язання у валюті. Вони просто змушені були знову виходити на зовнішні ринки й залучати дорогі ресурси", - відзначив в інтерв'ю начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин. "Фактично основне завдання запозичення грошей сьогодні - це заповнення ресурсів, які йдуть на погашення старих боргів", - підтвердив Олексій Козирєв.

Спостерігачі відразу попереджають, що левина частка притягнутих ресурсів не потрапить до кінцевого споживача. Очікується, що як тільки банкіри розрахуються за своїми боргами, вони почнуть організовувати запозичення й під клієнтів. Правда, у другому півріччі вони вже будуть коштувати трохи дорожче. "По синдикованих кредитах ставки навряд чи зміняться, а от по єврооблігаціях до кінця року підростуть із 9,25 до 10,5-11%", - вважає Сергій Борисов.

Активність фінансистів на зовнішніх ринках буде залежати й від ситуації на вітчизняному кредитному ринку. "Якщо ставки залучення залишаться на поточному рівні, а економіка зможе працювати при вартості валютних кредитів у рамках 15-19% річних, то в другому півріччі можна чекати активного виходу банків на зовнішні ринки. У протилежному випадку ми зможемо побачити лише кілька виходів для поточного рефінансування своїх зобов'язань", - сказав Печерицин. Згідно з оптимістичними прогнозами обсяги зовнішніх запозичень вітчизняних фінустанов у другому півріччі збільшаться на 25-30%, песимістичними - лише на 10-20%.

Антонина Собачко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

В Контексті Finance.ua
Опитування