434
Зерно створило пробку в порту
— Аграрний ринок
Збільшення квоти на експорт зерна і її оперативний розподіл привели до ажіотажного попиту на перевалочні потужності.
Це відбилося як на гравцях українського ринку, так і на вантажах, що ідуть через Україну транзитом. Зокрема, на Одеському портовому елеваторі назбиралася колосальна кількість зерна, що очікує одержання власниками партій дозволів на експорт.
За даними учасників ринку, "Російські залізниці" заборонили навантаження зернових вантажів призначенням на ст. "Одеса-порт" на адресу Одеського портового елеватора для всіх одержувачів. Відповідне положення міститься в телеграмі ВАТ "РЖД" від 13 травня 2008 р. Обмеження на відвантаження було пов'язано з нагромадженням вагонів у порту.
За даними російської сторони, затор відбувся через відсутність суден і вільних ємностей. Заборона буде діяти до нормалізації ситуації і до рішення про її скасування.
Заступник директора Одеського портового елеватора Борис Дворкін відзначає, що факт затоварення потужностей зерном був зафіксований на початку травня. "Трейдери звозили партії зерна розраховуючи на одержання дозволів на експорт. Усі чекали 1 травня, коли уряд обіцяв скасувати заборону, але цього не відбулося. Реально обмеження були зняті трохи пізніше, - говорить він. - Зараз ситуація нормалізується, ми починаємо відвантаження зерна, природно, тих компаній, які вклалися у квоту, виділену урядом".
Головний диспетчер Одеського портового елеватора Сергій Доценко уточнив, що російські зернові вантажі і так не надходять із Росії. "Що стосується російського зерна, то до нас уже дуже давно воно не надходить, оскільки в Росії діють обмеження на його вивезення. Можуть іти транзитні вантажі, - говорить він. - Буквально сьогодні ми починаємо відвантажувати зерно, і робота входить у звичайне русло".
На думку експертів, обмеження експорту зернових з України, введені урядом на початку маркетингового року, відбилися на інфраструктурі не менше, ніж на самих операторах ринку. "Ми були на Одеському портовому елеваторі, вони ледве виживають", - говорить Володимир Клименко, генеральний директор Української зернової асоціації.
Відзначимо, що активізація експорту збіглася з погіршенням цінової ситуації на світовому ринку - ціни на зернові неухильно знижуються. Світові експортні ціни на пшеницю вже впали на 30% (у порівнянні з рекордним значенням, зафіксованим у третій декаді лютого 2008 р.). Індекс світових експортних цін на пшеницю Міжнародної ради зерна (МРЗ) продовжує знижуватися й у минулу п'ятницю впав до 3518 пунктів. Це найнижче значення індексу із другої половини листопада 2007 р.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною