6714
Фінансова криза переростає в економічну
— Казна та Політика
Пік кризи ліквідності в західній фінансовій системі вже пройдений, і поступово гроші повертаються на ринки. Безліч заяв, що підтверджують цей факт, з'явилися буквально за останні два тижні. Приблизно схожі речі говорили офіційні особи США і Західної Європи, а також інвестиційні керуючі та аналітики найбільших компаній.
Зокрема, міністр фінансів США Генрі Полсон заявив, що американський фінансовий ринок виходить із кредитної кризи, і "найгірше, швидше за все, уже залишилося позаду". "Немає сумніву, що справи йдуть зараз краще, значно краще, ніж у березні", - сказав він.
Найбільший іпотечний кредитор у США Fannie Mae також заявив, що кредитна криза минула свою найгіршу стадію. А президент Федерального резервного банку Канзас-сіті Томас Хеніг навіть припустив, що вже необхідно підвищити ключову процентну ставку в США, щоб упоратися із прискоренням інфляції. До цього з вересня минулого року ФРС невпинно знижував вартість базової ставки з 5,25%, довівши її до нинішнього рекордно низького рівня-2%. Проте аж до кінця квітня боротьба з інфляцією вважалася менш пріоритетною, ніж відновлення економічного зростання в Штатах.
Думки експертів із приводу звучних прогнозів розділилися. "Останнім часом дійсно з'являються заяви, прогнози і просто думки компетентних людей із приводу того, що найстрашніше вже позаду. Крім того, ФРС, і в меншій мірі ЄЦБ, дійсно не сидять без діла. Але поки важко оцінити, наскільки початі ними заходи виявилися дієвими. Та й реальний стан справ на ринках оцінити не так вже просто, потрібен час", - відзначив аналітик компанії "Телетрейд" Андрій Шеверев.
Віце-президент Foyil Asset Management Ukraine Дмитро Мошкало, навпаки, вважає ці заяви ключовим сигналом для світових ринків. "Це означає, що масовий розпродаж активів фінансовими установами в глобальному масштабі закінчився. Час дешевих акцій іде", - вважає він.
Пан Мошкало вважає, що світова криза ліквідності в першому кварталі 2008 р. була спровокована занепокоєнням інвесторів. Вони не могли оцінити масштаб збитків, які банки зазнають під час іпотечної кризи. У результаті фінансові відносини між установами на заході були зведені до мінімуму. На піку неплатежів банки знаходили кошти будь-якими способами. Тому продавалися найбільш ліквідні активи, які можна було реалізувати швидко і за максимальною ціною. Це привело до просідання фондових ринків спочатку західних, а потім російського та українського.
Тепер, на думку експерта, світ переходить від фінансової до економічної кризи. "За нашими оцінками, до осені повинні виявитися галузі світової економіки, які найбільше постраждали від нестачі ліквідності. Це означає, що просідати буде не фондовий ринок у цілому, а акції підприємств в окремих сегментах", - відзначив Дмитро Мошкало.
Його точку зору підтверджує висловлювання Шона Макголдріка з токійського відділення Morgan Stanley. "Ринок буде менше звертати увагу на фінансову кризу і на уповільнення темпів економічного зростання, ворожачи на статистиці, як на кавовій гущі", - сказав він. Серед потенційних потерпілих від кризи майже одноголосно називаються фінансовий сектор (акції закордонних банків уже сильно впали в ціні), будівельна галузь і виробництво будматеріалів.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною