852
Бити рублем
Інвестаналітики не рекомендують вкладати в долар, що подорожчав, і радять придивитися до російського рубля.
Інвестиційний прорив квітня - подорожчання долара на 3% (з початку року американська валюта тільки дешевшала). Євро на початку травня коштував 1,54 USD/EUR проти 1,59-1,60 USD/EUR у перших числах квітня. У результаті зміцнення долара на світових ринках в Україні євро втратив 1,5% вартості. Утім, західні банки не рекомендують терміново вкладати в долар, що подорожчав: хіт сезону - російський рубль.
Інша важлива новина для інвесторів - різке зниження вартості золота, зумовлене подорожчанням американської валюти. За даними Нацбанку України, на початку травня дорогоцінний метал коштував 43,8 тис. грн за 10 тройських унцій (1 унція - 38 грамів). З урахуванням квітневого здешевлення від початку року дорогоцінний метал подорожчав лише на 1%. Ще в середині березня українське золото коштувало 51 тис. грн за 10 унцій. Вітчизняні інвестори, які розпродали зливки на початку весни, отримали 18% дохідності.
Фінконсультанти поки що не рекомендують продавати золото, переводити євро в долар: вартість американської валюти знову може знизитися.
Біржовий напад
У квітні індекс ПФТС продовжував падати: -8,92% у квітні проти -19,05% у березні, з початку року просівши на 26,3%. Минулого місяця він подолав черговий "психологічний бар’єр" - 900 пунктів (позначку 1000 пунктів перетнув 25 березня). Найбільше падіння за місяць зареєстровано 21 і 22 квітня - відповідно на 3,8 і 7,09%. За словами фондовиків, загалом попит інвесторів на українські папери у квітні знизився на 50%. У результаті вартість більшості акцій другого і першого ешелонів зменшилася на 10-20%.
Зросли акції лише кількох компаній. Найбільше подорожчали папери Південного ГЗК (+7%). Серед блакитних фішок підросли тільки папери Райффайзен Банку Аваль - на 1,44% (з початку року вони подешевшали на 30%).
8 квітня різко зросли акції Дніпроенерго: інвестори вітчизняного ринку не залишили без уваги рішення Верховного Суду України про скасування додемісії компанії. За один день котирування Дніпроенерго підвищилися на 11,2%. Утім, за весь місяць акції подешевшали на 1,43%, з початку року - на 25,6%. Лідер падіння в індексі ПФТС - акції Луганськтепловозу: -12,8% у квітні й -29,7% з початку року.
Перманентне падіння українського фондового ринку в 2008-му не дозволяє заробити інвесторам, які вклали в інвестфонди наприкінці минулого року. З січня по 23 квітня їхня середня збитковість становила 5,49% (останні узагальнені дані Української асоціації інвестиційного бізнесу). Найменше просів Парекс фонд Українських Облігацій під управлінням КУА "Парекс Ессет Менеджмент": -0,15%. Збитковість на рівні 2-3% показали СЕБ фонд грошовий ринок (КУА "СЕБ Ессет Менеджмент"), Парекс Український Збалансований (КУА "Парекс Ессет Менеджмент"), СЕБ фонд збалансований (КУА "СЕБ Ессет Менеджмент"), Володимир Великий (КУА "Універ Менеджмент"). Фонд "Класичний" компанії "Кінто" (у 2007-му один із найуспішніших фондів) просів з початку року на 10%.
Лихоманило у квітні й ринок корпоративних облігацій. НБУ посилив умови рефінансування банків і на 0,5-1% підвищив ставки за активними операціями (кредитування фінустанов). Подорожчали міжбанківські кредити, на ринку утворився дефіцит гривні. Банки почали позбуватися облігацій, вимагаючи від емітентів дострокового викупу акцій. Багато підприємств-емітентів змушені підвищувати ставки за борговими паперами. "Більшість торгівців зараз навіть не розглядають рівень дохідності облігацій нижче ніж 15%. Як результат - дохідність деяких облігацій на вторинному ринку сягнула 19%", - каже аналітик однієї з київських інвесткомпаній.
Курс на Схід
Підвищення ставок на міжбанку (а також заходи НБУ з боротьби з інфляцією) не лише збільшило вартість облігацій, а й підштовхнуло зростання ставок за депозитами. За даними компанії Простобанк Консалтингу, за квітень ставки за вкладами у гривні збільшилися в середньому на 2% річних, у доларах і євро - на 0,5-1%. Ставки за гривневими депозитами у деяких банках навіть перевищили торішній рівень інфляції (16,6%).
30 квітня курс долара щодо євро підвищився до 1,55 USD/EUR (у середині місяця європейська валюта коштувала 1,60 USD/EUR). У результаті падіння вартості євро на світових ринках в Україні валюта подешевшала на 1,52% (за підсумками квітня). З початку року євро зріс на 5,5%. Різке подорожчання долара зумовлене очікуваннями інвесторів та аналітиків поліпшення економічної ситуації в США та сповільнення інфляції в країні, оскільки Федеральна резервна система США готова припинити зниження облікової ставки (під яку регулятор кредитує комерційні банки).
Утім, зараз найбільші світові банки рекомендують своїм клієнтам інвестувати не у тверді валюти (євро, долар, єна), а в російський рубль як найстабільнішу і найперспективнішу валюту. За прогнозами компанії Merrill Lynch, вартість російського рубля у найближчі півроку зросте щонайменше на 4%. Реальний його курс зміцнюється останні півтора року, попри досить високу інфляцію в РФ (17,6% у квітні в річному обчисленні). На думку західних аналітиків, російському уряду неминуче доведеться зміцнити номінальний курс нацвалюти, щоб зупинити подорожчання споживчих товарів. Зараз рубль прив’язаний до євро і долара.
Українські аналітики також не виключають зміцнення гривні. 23 квітня Нацбанк відмовився переглядати валютний коридор гривні, а фактично зміцнювати її (передбачалося, що коридор розшириться до 4,9-5,3 UAH/USD проти колишніх 4,95-5,25 UAH/USD). Однак, якщо за підсумками травня інфляція сягне квітневого рівня (3,1% за місяць), керівництво Нацбанку готове піти на надзвичайні заходи - знизити офіційний курс долара.
Найдохіднішими інвестиційними інструментами залишаються земля під Києвом і нерухомість. З початку року ціни на землю у 50-кілометровій зоні навколо столиці зросли в середньому на 10%, у деяких районах - на 16-17%. Середнє подорожчання за квітень становило 2-2,5%. Нерухомість в обласних центрах за квітень підросла в ціні в середньому на 1,5%. За даними domik.net, з початку року київські квадратні метри на вторинному ринку подорожчали на 10,3%. Експерти прогнозують подальше зростання цін на землю - не виключено, що за підсумками року дохідність багатьох ділянок перевищить рівень інфляції і становитиме 25-30%. Вторинна нерухомість у більшості великих міст подорожчає до кінця року щонайбільше на 20%.
Рекомендації. Інвестаналітики не радять вкладати зараз у ПІФи. Протягом найближчих півроку український фондовий ринок навряд чи поверне втрачені позиції: щонайменше до осені індекс ПФТС не перевищуватиме позначку 950 пунктів. За підсумками року багато ПІФів і КІФів можуть показати збитковість на рівні 8-10%.
Попри падіння вартості золота, фахівці не рекомендують вилучати гроші з інструменту. За підсумками року вклади в дорогоцінному металі можуть принести інвесторам до 20% річних: ставки за золотими депозитами - 5%, прогноз зростання вартості зливків на 2008-й - близько 15%.
За прогнозами аналітиків, восени ставки за депозитами у гривні й доларах зростуть іще на кілька відсотків - у цей час банки зазвичай підвищують дохідність інструменту. Не виключено, що за підсумками року деякі фінустанови запропонують 20-22% річних.
Олена Шкарпова, Вікторія Руденко
За матеріалами: Контракти
Поділитися новиною