1999
Вчені з'ясували, чим американці відрізняються від жителів інших країн
Опублікована чергова книга, автори якої аналізують чим і чому США відрізняються від інших країн світу. Автори збірника есе "Розуміючи Америку: Анатомія Народу, що Відрізняється від Інших" доводять, що США та американці не тільки серйозно відрізняються від інших країн і народів, але й із часом будуть відрізнятися від інших усе більше і більше.
В 1835 році француз Алексіс де Токвілль (його називають політичним мислителем, філософом, істориком, соціологом, антропологом та ін.) опублікував книгу "Демократія в Америці", що містила міркування про сучасні йому США і про суть демократії. Ця книга дотепер вважається однією із кращих і найцікавіших робіт на цю тему. Де Токвілль звернув увагу на відмінність психології та поглядів американців від жителів Європи, пояснюючи це політичними, географічними, економічними та ін. причинами. Автори збірника проаналізували тезу де Токвілля в 19-ти сферах - починаючи від структури влади, закінчуючи культурою.
Головний висновок: американців, на відміну від жителів більшості інших держав, відрізняє індивідуалізм, опора на власні сили, недовіра до держави і доброзичливе ставлення до імміграції. Американці працюють більше, вони частіше та активніше займаються благодійністю і частіше є складовою частиною громадянського суспільства.
У цілому, серйозні розходження між американцями і жителями інших держав, автори збірника виявляють у сімох основних сферах.
По-перше, це американська культура, що відрізняється від культур більшості інших країн: вона підкреслено патріотична, індивідуалістична, релігійна та оспівує дух підприємництва.
По-друге, це владна система США, з її опорою на особисті права, децентралізацію і хронічну недовіру громадян країни до людей при владі.
По-третє, це максимально гнучка і децентралізована економіка. Автори книги дотримуються думки, що в довгостроковій перспективі ця модель економіки дозволяє підвищити стандарти життя для всіх жителів країни, хоча в короткостроковій перспективі помітна і серйозна нерівність між бідними і багатими.
По-четверте, це традиція існування багатонаціонального та багатокультурного суспільства. Цікаво, що за даними , наведеними в цій книзі, в 1790 році в США проживало більше людей, що не вважали англійську мову рідною, ніж в 1990 році. Настроєність США на прийом іммігрантів дозволяє генерувати економічні, наукові і культурні успіхи.
По-п'яте, це сила громадянського суспільства - у жодній іншій країні світу неурядові некомерційні структури не грають настільки значної ролі.
По-шосте, на відмінну від більшості європейських держав, США не є "соціальною державою".
По-сьоме, США відрізняються від інших індустріально-розвинених держав і демографічно - у США набагато вищий рівень народжуваності.
Опитування показують, що нині три чверті американців горді тим, що вони американці - аналогічні почуття стосовно своєї держави і народу відчувають не більше третини французів, італійців, німців та японців. Дві третини американців переконані в тому, що їхні успіхи в житті досягнуті лише завдяки їхнім особистим зусиллям - аналогічно сприймають своє життя і кар'єру лише кожен третій європеєць. Половина американців (третина європейців) вважають, що релігія важлива для того, щоб людина могла жити високоморальним життям. До числа негативних особливостей США можна віднести, наприклад, значно більше число вбивств.
Автори збірника стверджують, що антиамериканізм має давню історію (наприклад, австрійський лікар, "батько психоаналізу" Зиґмунд Фрейд висловився в такий спосіб: "Америка - це велика помилка"). Споконвічно антиамериканізм базувався на поглядах європейської еліти, однак згодом поширився в усі верстви суспільства і нині набув небачену раніше міць.
За матеріалами: Washington ProFile
Поділитися новиною