976
Сергій Буряк вирішив виправитись
— Казна та Політика
Щоб підвищити збирання податків, ДПАУ влаштувала чищення кадрів і почала застосовувати нові форми роботи із платниками
Не чекаючи, поки прем'єр виконає свою обіцянку (місяць тому Юлія Тимошенко пригрозила звільнити трьох глав обласних податкових, які гірше за всіх справляються із планом), голова ДПАУ сам вирішив улаштувати показове покарання.
Погоріли на плані
На останній колегії ДПАУ за незадовільну роботу за підсумками чотирьох місяців були зміщені з посад керівники шести обласних податкових адміністрацій: Сумської - Микола Іващенко (область виконала план на 83%), Запорізької - Іван Ковальчук (84%), Чернівецької - Олександр Фіщук (92%), Тернопільської - Микола Гринюк (96%), Львівської - Віталій Хилюк (94%) і Івано-Франківської - Михайло Смачило (98%). Коментуючи цю подію, Сергій Васильович окремо підкреслив, що в цьому рішенні не було політичної мотивації і воно приймалося винятково виходячи з оцінки результативності діяльності та професіоналізму співробітників податкової.
Проте всидіти у своїх кріслах змогли керівники Миколаївської, Херсонської та Волинської обласних ДПАУ - Анатолій Страшний, Анатолій Пирожніков і Віталій Пекарчук, хоча їх підопічні теж не зібрали планових сум для бюджету.
Все це надало право злословам почати судачити про те, що невиконання плану для головного податківця країни стало гарним приводом позбутися від неугодних кадрів, що прийшли на посади при колишнім керівництві і не виявили належної лояльності до нинішнього. Керівник обласного підрозділу БЮТ в Івано-Франківській області, член парламентського комітету з економічної політики Дмитро Шлемко говорить, що обласних керівників звільнили за знайомою професійною методикою "Команда - план", коли неугодному керівникові встановлюється свідомо непосильне завдання зі збору податків як своєрідний метод випробування. Хоча за відставленими фіскалами, як запевняють експерти, значилося чимало гріхів, що варті звільнення. "Смачило розподіляв план податкових зборів за суб'єктивною ознакою: "свій" мер - маленький податковий план, "чужий" - великий. От сам і поплатився", - розповів Шлемко. Він підкреслює, що економіка Івано-Франківської області при правильному підході до справи та коректній роботі з регіональним бізнесом здатна забезпечувати податковій перевиконання плану. Аналогічні дорікання можна було почути і на інших податківців, що залишили свої кабінети.
У коментарі аналітик центру ім. Разумкова Костянтин Кузнєцов підкреслює, що голова ДПАУ трохи затяг з кадровим оновленням - при поставлених завданнях (потроїти бюджетні надходження і за три місяці повністю розрахуватися з боргом з відшкодування ПДВ) йому б варто було змінити команду набагато раніше. До слова, голова Держмитслужби Валерій Хорошковський провів тотальне кадрове чищення вже через місяць після призначення. За інформацією джерела в ДПАУ, такі запізнілі дії Сергія Буряка почасти пояснюються складністю узгодження звільнень із Секретаріатом Президента - там до останнього захищали деяких керівників західних областей. Імена претендентів на нові посади поки тримають у строгій таємності.
Як розповідає джерело, щодня Сергій Буряк проводить співбесіди з кандидатами в обласне керівництво - на кожну область є мінімум два претенденти.
"Публічне покарання регіональних податківців стане гарним стимулом як для нових, так і для керівників, що залишилися", - вважає старший економіст центру соціально-економічних досліджень "CASE-Україна" Володимир Дубровський. "Залишені на місцях будуть лізти зі шкіри, використовуючи будь-які способи, щоб забезпечити поставлений перед ними план доходів", - упевнений генеральний директор аналітичного центру "БЕСТ" Валерій Гладкий.
Фіктивний ПДВ за графіком
За даними Держказначейства, за підсумками першого кварталу податкова перерахувала в бюджет 15,3 млрд. грн., що на 13%, або 1,8 млрд. грн., перевищує аналогічний показник 2007 року. (Для порівняння: за цей же період Держмитслужба перевищила показник перерахувань за січень-березень 2007 року на 78% (на 8,4 млрд. грн.)). При цьому таких показників податківці зуміли домогтися багато в чому завдяки авансовим платежам підприємств. Іншими словами, суб'єкти господарювання знову заплатили податки наперед. А це означає, що вже в наступному кварталі фіскалам "світить" істотний недобір податків. Проте, Сергій Буряк поставив перед підопічними ще більш складне завдання, ніж було раніше, - домогтися у квітні-червні не менше 150% приросту зборів податків відносно аналогічного періоду минулого року і зібрати 29,677 млрд. грн. Такі цілі здаються ще більш фантастичними, якщо врахувати стан економіки. Генеральний директор аналітичного центру "БЕСТ" Валерій Гладкий в інтерв'ю "k:" підкреслює, що в березні вже виявилися перші ознаки уповільнення темпів зростання промвиробницва. "Ситуацію ускладнила і політика Нацбанку з обмеження грошової маси. НБУ сам визнає, що боротьба з інфляцією монетарними методами викликала охолодження темпів зростання економіки. Все це приведе до скорочення обсягу доходів підприємств і, відповідно, обсягів податків, що сплачуються ними,", - говорить він.
Експерти не сумніваються: для того щоб упоратися із планами, податковій прийдеться підсилити перевірочну роботу. Як стверджує пан Гладкий, ДПАУ вже відмовляється приймати декларацію, у якій зафіксована нульова прибутковість або збитковість. Особливі надії в частині посилення контролю над правильністю сплати податків фіскали покладають на електронну форму звітності, що почала діяти з 1 квітня. Як заявив заступник голови ДПАУ Сергій Чекашкин, планомірна робота податкової з виявлення та ліквідації схем податкових мінімізацій дозволить додатково зібрати для бюджету до 13 млрд. грн.
За інформацією джерела в податковій, керівництво відомства планує в червні провести низку зустрічей із представниками фінансово-промислових груп, які в першому кварталі значно знизили бюджетні відрахування. Як стало відомо, під прицілом у податкової ФПГ "Приват", "Інтерпайп", ІСД, СКМ і "Смарт-Групп", а також ВАТ "Мотор Січ".
Ще один важливий напрямок роботи податкової - ліквідація заборгованості за ПДВ. І в цьому питанні головний податковий офіс уже виявив чудеса винахідливості. Недавно в обласні податкові був розісланий "Граничний рівень попередження відшкодування безпідставно заявлених сум ПДВ, не відшкодованих на 1 квітня 2008 року".
Простіше кажучи, податківцям на місцях дохідливо пояснили, на яку суми вони повинні відмовити у відшкодуванні, щоб скоротити збільшення заборгованості. Тільки у квітні фіскалам запропоновано визнати фіктивними заявки на загальну суму 1,116 млрд. грн. Найбільше урізати відшкодування запропоновано підприємствам Києва, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Полтавської та Одеської областей.
За матеріалами: Proua.com
Поділитися новиною