Російська економіка вразила кризу


Російська економіка вразила кризу

Міністерство економічного розвитку та торгівлі РФ вкотре підвищило свою оцінку зростання ВВП на 2008 рік до 7,6% з 7,1%. Про це говориться в уточненому прогнозі до 2011 року, розповсюдженому відомством у четвер. А в 2009 році зростання ВВП складе вже не 6,3%, як припускало міністерство ще в березні, а 6,6%. В 2010 році російська економіка підросте на 6,5% з 6,6%, а в 2011-му - на 6,2%.

МЕРТ переглядає прогноз другий раз за цей рік. Спочатку міністерство вважало, що зростання ВВП цього року складе лише 6,5%.

Таким чином, світова фінансова криза не позначилася негативно на російській економіці. У попередні роки вона збільшувалася практично такими ж темпами: в 2007 році зростання ВВП склало 8,1%, в 2006 році - 6,7%, в 2005-му - 6,4%, в 2004-му - 7,1%, в 2003 році - 7,3%.

"Невідомо, чим керувався МЕРТ при зміні прогнозу зростання ВВП, але це дуже добре лягає в загальну канву перегляду того впливу, що зробила криза в США на економіку інших країн", - говорить старший аналітик ІК "Центрінвест" Володимир Рожанковський. Сьогодні, наприклад, ЦБ Китаю також заявив, що криза в США не підірвала економіку країни. Вони розраховують на таке ж зростання ВВП цього року, як й у минулому. Крім того, в Америці зараз виходять гарні звіти солідної частини компаній, у тому числі компанії Intel, JP Morgan, говорить Рожанковський.

Все це свідчить про те, що той удар економіці, що одержали інші країни в результаті кризи, був спочатку сильно перебільшений.

"І наш уряд, виходячи з опублікованого прогнозу Світового банку, давав спочатку песимістичний прогноз", - говорить експерт. Тепер же під впливом загальної переоцінки він міг бути переглянутий МЕРТом убік підвищення.

Більшість аналітиків у цілому погоджуються з оновленим прогнозом міністерства. Однак керівник відділу економічного аналізу та консалтингу Євразійського банку розвитку (ЄАБР) Євген Винокуров вважає, що "зростання ВВП в 2008 році може перебувати в діапазоні 6,5-7 відсотків": наслідки рецесії в США все-таки можуть негативно позначитися на російській економіці в другому півріччі 2007 року.

Збільшення прогнозу ВВП в 2008 році експерти пояснюють цілою низкою факторів. Насамперед, це зростання цін на експортовану сировину.

МЕРТ підвищив прогноз ціни на газ на 2008 рік до $338,8 за 1 тис. кубометрів з $333,8, а на нафту марки Urals - з $86 до $90 за барель. "Зростання цін на нафту обумовлене попитом, що збільшується, з боку Китаю та Індії, що цього року привело до гострої нестачі цього ресурсу навіть у період не найбільш високо споживання", - пояснює аналітик ІК "Церіх Кепітал Менеджмент" Людмила Медведєва.

На збільшенні ВВП позначилося і зростання інфляції, називає іншу причину Медведєва. Згідно з оновленим прогнозом МЕРТ, інфляція в 2008 році складе вже 9-10%, а не 8-9,5%, як передбачалося раніше. З тим, що вона буде не менше 10%, погоджується також і Мінфін. "Інфляція була двозначною торік і, швидше за все, буде двозначною і цього року", - заявив у четвер директор департаменту фінансової політики Мінфіну Олексій Саватюгін.

На тлі таких прогнозів імовірність подвоєння ВВП здається досить високою, говорить Медведєва. Якщо ґрунтуватися на прогнозах МЕРТ, то середнє зростання ВВП за 2000-2009 роки складе 7%, підрахував Винокуров з ЄАБР.

І "це гранично близько до цифри, необхідної для виходу на подвоєння ВВП (7,2%)", - констатує він.

Однак звичайно після бурхливого зростання економіки, що відбувається п'ять-шість років, наступає економічне уповільнення, попереджає Рожанковський.

Якщо ми не перейдемо на інноваційну економіку, то до 2010-2011 року темпи зростання ВВП можуть сповільнитися на 0,8-1%. А після 2011 року вони цілком можуть виявитися на рівні 4,2%, вважає Рожанковський.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua