Інфляція зупинила падіння темпів зростання ВВП


Інфляція зупинила падіння темпів зростання ВВП

Держкомстат заявив, що через гальмування в березні розвитку промисловості темпи зростання валового внутрішнього продукту України знизилися на 0,2% - до 6,5%.

Але три сектори - торгівля, транспорт і податкові платежі - утримали за підсумками I кварталу темпи зростання економіки на рівні 6%.

Експерти пояснюють такі показники активізацією зовнішньої торгівлі і прискоренням інфляції, але відзначають, що ці фактори забезпечують лише тимчасове прискорення економіки.

За даними Держкомстату, номінальний ВВП березня склав 71,211 млрд грн, I кварталу - 189,768 млрд грн. Індекс-дефлятор ВВП січня-березня досяг 130%. У березні темпи зростання реального ВВП у порівнянні з лютим знизилися з 6,7% до 6,5%, повідомив учора Держкомстат.

За даними відомства, сповільнився розвиток всіх галузей, що виробляють матеріальні блага: сільське господарство погіршило показник зростання з 0,8% у січні-лютому до 0,4% у січні-березні, видобувна промисловість - з 5% до 4,7%, обробна - з 9,8% до 9%, виробництво та розподіл електроенергії, газу та води - з 5,5% до 4,3%. Будівництво зменшило спад виробництва з 4,4% до 1%.

Втім, це не перешкодило економіці за підсумками кварталу збільшити темпи зростання на 0,2% - до 6%. Позитивну динаміку забезпечили торгівля (прискорення з 14,3% до 14,7%), транспорт і зв'язок (з 8,3% до 8,7%) і надходження податків (зростання із 7% до 7,6%).

Експерти пояснюють таке зростання у секторі послуг активізацією зовнішньої торгівлі. "Показники січня і лютого демонструють високі темпи як імпорту, так й експорту. Це привело до активного розвитку торгівлі та перевезень. При цьому зростання імпорту автоматично збільшило податкові надходження від ПДВ", - відзначає аналітик ІК Dragon Capital Віталій Ваврищук.

Директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин зростання податкових надходжень пов'язує з посиленням митного контролю та боротьбою з "сірим" імпортом. Нагадаємо, надходження ПДВ із імпорту склали в I кварталі 17 млрд грн і на 32% перевищили обсяг запланованих надходжень.

Юрчишин побоюється, що таке зростання, особливо в секторі торгівлі, може виявитися тимчасовим. "Зростання доходів торгівлі викликає не тільки збільшення продажів, але й зростання націнки внаслідок інфляції", - говорить експерт.

"Прискорення в торгівлі забезпечило збільшення валової внутрішньої вартості як за рахунок підвищення номінальних доходів населення, так і бажання продавців збільшити свої доходи в умовах зростаючої інфляції", - упевнена генеральний директор Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень Ірина Щербина.

Економісти сподіваються, що економіка збереже нинішні темпи зростання в найближчі місяці. "Україна демонструє темпи, характерні для країн з економікою, що розвивається,", - відзначає Юрчишин. "Зміна відбудеться лише в другій половині року. Гарний урожай дозволить сільському господарству досягти зростання виробництва близько 10%, а це прискорить темпи зростання ВВП додатково на 1%", - підрахував Віталій Ваврищук.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Держстат
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua