1295
Банки подали ознаки життя
— Фондовий ринок
"Червона" смуга, що наступила для вітчизняного фондового ринку на початку позаминулого тижня, не поспішає змінюватися "зеленою", однак деяке поліпшення ситуації все-таки відбулося. З 21 по 27 березня індекс ПФТС знизився на 2,4%, у той час як з 14 по 20 березня - майже на 8%. Збільшилася і кількість акцій у віртуальних портфелях "Дела", які виросли в ціні - якщо на позаминулому тижні був всього один такий папір, то на минулому - шість.
Однак падіння ринку триває - оптимізм, викликаний новинами про підтримку ледве не збанкрутілого американського інвестиційного банку Bear Stearns і зниження ставок Федеральною резервною системою США, вичерпав себе. Справа в тому, що в другій половині минулого тижня Сполучені Штати вкотре "порадували" світове інвестиційне співтовариство порцією жахаючої статистики. Відповідно до звіту міжнародної організації Conference Board, індекс споживчої довіри американців у березні знизився до мінімального значення за останні п'ять років, а індекс споживчих очікувань домогосподарств - до 35-річного мінімуму. На цьому погані новини не закінчилися - агентство Standard & Poor's повідомило, що сукупний індекс цін житла десяти найбільших міст країни в січні знизився на рекордні 11,4% у річному вирахуванні.
Тому українські аналітики поки акуратно коментують перспективи вітчизняного фондового ринку. "Не виключено, що переломним виявиться наступний тиждень, але, можливо, падіння протриває до середини року, - вважає заступник директора з управління активами інвестиційних фондів компанії "Драгон Есет Менеджмент" Сергій Черненко. - Проблема в тому, що український ринок ще недостатньо ліквідний - продати той чи інший папір зараз дуже складно. Цим користуються спекулянти, які скуповують акції за заниженими цінами в надії виграти в майбутньому на зростанні ціни".
Однак експерт налаштований все-таки оптимістично.
"Зростання валового внутрішнього продукту, промислового виробництва України, високий прибуток, що показують вітчизняні банки - все це говорить, що наш фондовий ринок повинен скоріше рости, ніж падати, - вважає Сергій Черненко. - Не забувайте, що дорожчає метал, що коксується вугілля - тобто продукція в тих галузях, у яких традиційно сильні українські експортери".
"Агресивний". Допоміг інтерес Абрамовича
Портфелі "Дела" минулого тижня втратили майже 23 тисячі віртуальних гривень. Найбільше впали в ціні активи "Агресивного" - на 11,5 тисячі. Зрозуміло, портфель, що в основному складається з акцій другого і третього ешелонів, тобто неліквідних і високоризикованих паперів, при падінні ринку почуває себе не дуже затишно.
Проте, якщо на позаминулому тижні в "Агресивному" не було лідерів зростанні, то на минулому подорожчали папери відразу двох підприємств, що входять у цей портфель. Це акції Південного гірничо-збагачувального комбінату і Родовід Банку. Папери останнього будуть продані на основному майданчику Лондонської фондової біржі - таку заяву минулого тижня зробив голова правління банку Денис Горбуненко. За його словами, іноземні інвестори можуть розраховувати на 25% акцій фінустанови. У результаті з 21 по 27 березня вартість паперів Родовід Банку (тут і далі мова йде про ціну покупки) виросла на 0,74%.
Що стосується паперів Південного ГЗК, то, як вважають аналітики, їхня ціна виросла (майже на 7%) через бажання основних акціонерів викупити пакети міноритаріїв. "Наскільки я знаю, скупку проводять структури Evraz (компанія, що об'єднує підприємства Романа Абрамовича. - ред.)", - говорить Сергій Черненко. Зараз Evraz належить 50% акцій ПГЗК, які група купила в Ігоря Коломойського. Іншими ж 50% підприємства володіє інший український олігарх - Рінат Ахметов. "Так що ймовірність боротьби за управління ПГЗК дуже сильна, - відзначає Сергій Черненко. - А конкуренція завжди добре впливала на ціни".
"Збалансований". Глобальне значення "Криворіжсталі"
Цей портфель менше від інших подешевшав минулого тижня - усього на 4,6 тисячі віртуальних гривень, чим зобов'язаний акціям, що подорожчали, чотирьох підприємств. Пальму першості другий тиждень підряд утримує флагман української промисловості - "Арселорміттал Кривий Ріг". Ціна акцій цього підприємства з 21 по 27 березня виросла на 3%. "Хоча папери колишньої "Криворіжсталі", на думку більшості аналітиків, у цей момент переоцінені, це підприємство зв'язують не з Україною, а зі світовим гігантом ArcelorMittal.
Тому його акції сприймають як інструмент захисту. Як облігації, наприклад", - пояснює аналітик інвестиційної компанії Millennium Capital Андрій Івасюк. Крім того, зростання цін акцій "Арселорміттал Кривий Ріг" забезпечили ще два фактори: скупка паперів основним акціонером і підвищення підприємством на початку тижня цін на метал.
Зненацька, з огляду на сильне падіння на позаминулому тижні, порадували акції Райффайзен Банку Аваль - з 21 по 27 березня вони подорожчали на 0,7%. Минулого тижня власник цієї фінустанови австрійський холдинг Raif-feisen International AG порадував брокерів новиною про свої результати за минулий рік. Консолідований чистий прибуток цієї банківської групи виріс на 42%, що в умовах фінансової кризи - дуже гарний результат.
"Більше того, у заяві, що Raiffeisen International розіслав інвесторам, говориться, що третина всього прибутку групи до оподатковування припадає на країни СНД і що це пріоритетні ринки для неї", - говорить Олег Пронін, аналітик інвестиційної компанії "Драгон Капітал". Однак інші експерти вважають, що не новина материнської структури так вплинула на акції Райффайзен Банку Аваль. "Вся справа у фундаментальних показниках цієї фінустанови, - говорить аналітик інвестиційної компанії "Альфа Капітал" Андрій Зарипов. - Наприклад, за нашими оцінками, цільова ціна акцій Райффайзен Банку Аваль на 50% більша, ніж вони коштують зараз. Варто враховувати, що в цього банку зараз є доступ до зовнішніх ринків запозичень. А кількість акцій у вільному обігу за мірками українського ринку досить велика - близько 5%".
Серед аутсайдерів "Збалансованого" - акції двох металургійних підприємств: "Азовсталі" (їхня вартість знизилася на 5,3%) і Єнакіївського металургійного заводу (також на 5,3%). Аналітики не бачать якихось особливих причин, через які папери саме цієї галузі повинні найбільше падати в ціні. "Ніяких потрясінь українська металургія на минулому тижні не зазнавала, - пояснює Андрій Івасюк. - Падіння паперів викликане тривалим відтоком іноземних грошей з українського ринку, що найбільше відбилося на котируваннях "блакитних фішок", зокрема, на акціях меткомбінатів".
"Консервативний". Облігації пішли в мінус
Цей стійкий до різного роду криз портфель минулого тижня зненацька виявився на другому місці за збитками. За тиждень він втратив 6,7 тисячі віртуальних гривень. "Підвели" "Консервативний" облігації обох фінустанов - Прокредит Банку і банку "Хрещатик", які втратили в ціні відповідно 0,5 × 2%. Очевидно, нестача грошей змусила інвесторів скидати і ці більш надійні, ніж акції, папери.
Володимир Верб’яний
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною