Експерти: Ставки на ринку МБК в Україні збережуться на високому рівні


Експерти: Ставки на ринку МБК в Україні збережуться на високому рівні

Ставки на українському ринку міжбанківських кредитів (МБК) найближчим часом можуть трохи знизитися, але в цілому будуть перебувати на високому рівні, вважає більшість опитаних агентством "Інтерфакс-Україна" банкірів.

"Ставки по гривні на міжбанку збережуться на досить високому рівні протягом усього 2008 року у зв'язку з політикою Нацбанку України, направленою на боротьбу з інфляцією. Це викличе збільшення ставок по депозитах у гривні, що вже демонструють деякі банки, що приведе до збільшення кредитних ставок", - сказав заступник директора казначейства банку "Форум" (Київ) Олександр Добровольський.

"Найближчим часом надходження грошей на рахунок Держказначейства не передбачається, торговельний баланс погіршується, суми, залучені банками з-за кордону, незначні і, відповідно, грошова маса буде рости набагато повільнішим темпом, ніж у попередньому році. Тому міжбанківські ставки будуть триматися на високому рівні в найближчі тижні", - пояснив аналітик інвестиційної компанії "Альфа Капітал Україна" (Київ) Сергій Кульпинський.

"Ставки трохи знизяться, але одночасно залишаться високими. Основний подразник - інфляція - продовжує діяти і впливати на ситуацію. Минулого тижня і на початку поточного ставки були на рівні 25-28% по "овернайту" (у гривні)", - відзначив член ради директорів, директор казначейства КБ "Дельта" (Київ) Віталій Масюра.

Як повідомлялося, залишок коштів банків на кореспондентських і транзитних рахунках до 21 березня знизився до 16,228 млрд грн, тоді як на початку березня він перебував на рівні близько 18-19 млрд грн: мінімальне значення в поточному місяці було зафіксовано 12 березня (13,747 млрд грн), максимальне - 4 березня (18,903 млрд грн). За даними операторів ринку, ставки по гривневих кредитах "овернайт" на ринку МБК 20 березня склали 14-20%, тоді як 3 березня вони перебували на рівні 5-10%.

За оцінкою директора казначейства банку "Дельта", ситуацію може змінити втручання Нацбанку. "Якщо НБУ розширить пропозицію по гривні, то ставки, найімовірніше, знизяться до 10% по "овернайту". Ситуація найближчим часом повинна бути змінена - і ці зміни можуть відбутися або в курсоутворенні, або в системі регулювання грошового ринку. Наприклад, через внесення змін у постанову НБУ про нормативи банків, через яку частина гривневої маси була заморожена", - підкреслив Масюра.

Начальник управління казначейства Індустріалбанку (Запоріжжя) Олександр Фомін вважає, що на зростання ставок повинні відреагувати Кабінет міністрів і Нацбанк. "Скорочення ліквідності не може тривати довго, тому що це, насамперед, відіб'ється на позичальниках, яким банки будуть змушені збільшити ставку і прив'язати її до інфляційного показника. Все залежить від того, як швидко на цю ситуацію відреагує Кабмін", - сказав Фомін.

При цьому, за його оцінкою, з урахуванням подорожчання залучення коштів на міжнародному ринку ставки на українському ринку МБК не повернуться на рівень 0,5-1% (по "овернайтах"). "Усе буде в остаточному підсумку залежати від регулятора", - підкреслив Фомін.

У той же час начальник відділу дилінгових операцій Ерсте Банку (Київ) Дмитро Лазарєв вважає, що саме дії Нацбанку стали каталізатором збільшення ставок на ринку МБК: за рахунок продажу НБУ депозитних сертифікатів з досить високими ставками з ринку були активно вилучені тимчасово вільні гривневі ресурси.

"Починаючи з першої декади лютого, коли почали знижуватися залишки на коррахунках банків, ставки по довгих ресурсах - від місяця до трьох - виросли до 15% річних, по більш коротких ресурсах - до 20%, на ресурси "овернайт" - до 25%", - підкреслив Лазарєв.

На думку банкіра, зростання ставок на ринку МБК вплине на вартість депозитів і кредитів для клієнтів банків. "Ця ситуація вписується в боротьбу з інфляцією. Думаю, що вона збережеться досить довгий час, оскільки повністю відповідає стандартним методам боротьби з інфляцією. Надалі вона буде впливати на рівень процентних ставок по кредитах і депозитах", - відзначив Лазарєв.

Альтернативну точку зору висловив директор департаменту операцій на фінансових ринках банку "Фінанси та Кредит" (Київ) Андрій Войтенко. "Незважаючи на кризу довіри на міжнародних ринках капіталу, що, у свою чергу, додає негативу в перспективи динаміки ставок на вітчизняному грошовому ринку, ми прогнозуємо зниження ставок у найближчий час: спочатку на міжбанківському ринку, а потім і стабілізацію ставок по комерційному кредитуванню. Скажімо, з поточних рівнів міжбанку 12-17% по "овернайтах" до позначки 3-5% і навіть нижче", - відзначив він.

Банкір пояснив, що такі прогнози пов'язані з очікуваним збільшенням активності НБУ на валютному ринку. "Допомога тут прийде з боку валютного ринку. На тлі довгоочікуваної ревальвації гривні і під тиском продавців НБУ буде змушений викуповувати долар США за рахунок прямої емісії національної валюти. Більше того, не виключене виникнення дефіциту саме доларів США і збільшення ставок по ньому в другому кварталі", - підкреслив Войтенко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua