528
Чавес готує війну
Уго Чавес анонсує нову "велику війну" у Південній Америці. До кордонів проамериканської Колумбії вже стягнуті війська Венесуели та Еквадору. Формальний привід - проведення Колумбією в Еквадорі трансграничної операції, спрямованої проти бойовиків марксистського угруповання FARC. Президента Колумбії Чавес уже назвав "терористом", "боягузом", "пішаком США" і "злочинцем", благо побоюється, що наступна операція колумбійців пройде вже у Венесуелі.
Те, що відбувається зараз у Латинській Америці, найбільше нагадує підготовку до повномасштабної війни. Причому одна зі сторін конфлікту - Венесуела та Еквадор - оперують саме цим терміном, слово в слово. І поблажку тут можна зробити лише на експресивний характер президента Венесуели Уго Чавеса.
Чавес, втім, уже перейшов від слів до справи. У ніч на понеділок стало відомо, що президент віддав наказ Генштабу Венесуели стягати війська до кордону з Колумбією. Мова йде про 10 батальйонів, що становить кілька тисяч солдатів, підкріплених важкою бронетехнікою (включаючи танки). Уряд Еквадору також заявив, що направляє на колумбійський кордон збройні сили, але щодо чисельності солдатів і класу бронетехніки інформації поки немає.
Конфлікт між Чавесом і президентом Еквадору Рафаелем Корреа з одного боку і президентом Колумбії Альваро Урібе з іншого ввійшов у гарячу фазу наприкінці 2007 року. Справа в тому, що на території Колумбії вже багато років діє терористична організація під назвою "Революційні збройні сили Колумбії" (FARC). Протистояння між офіційною Боготою (столиця республіки) і FARC носить характер позиційної війни, причому останні не занадто розбірливі в методах: у хід ідуть викрадення людей, вимагання та наркоторгівля.
Жертвами цього конфлікту стали десятки тисяч мирних жителів, і думка міжнародного співтовариства в цьому протистоянні на боці Колумбії: FARC визнана терористичною організацією більшістю країн Європи і Латинської Америки.
Однак у Чавеса інша думка. Керівництво FARC сповідує революційну ідеологію марксистсько-ленінського спрямування, якій симпатизує сам венесуельський команданте. Бойовиків він іменує винятково "повстанцями" і "внутрішньою опозицією імперіалістській Боготі".
Опозиція ця, однак, не дуже внутрішня. Кілька передових загонів FARC ховаються від колумбійських військ у джунглях Еквадору і Венесуели. Два дні назад терпіння президента Колумбії Альваро Урібе луснуло і він віддав наказ про проведення трансграничної операції в джунглях Еквадору.
Історія і юридичне обґрунтування цього конфлікту дуже нагадує антикурдську операцію турецького Генштабу в Північному Іраку. Однак колумбійці обійшлися без прелюдії: їхні дії були блискавичними та досить успішними. Під час операції був знищений один з лідерів FARC Рауль Реєс і ще 16 бойовиків з його загону. Реєс, до слова, був людиною номер два в ієрархії терористів і "міністром закордонних справ FARC".
За підсумками операції уряд Колумбії попросив вибачення Еквадору у зв'язку з "вторгненням у прикордонну зону", заодно пояснивши, що боротьба з терористами не визнає кордонів, оскільки кордонів не визнають самі терористи.
Президент Еквадору Рафаель Корреа відреагував відкликанням посла з Колумбії, назвавши операцію офіційної Боготи порушенням державного суверенітету. Відповідь Боготи зробила ефект бомби, що розірвалася. Директор Національної поліції Колумбії генерал Оскар Наранхо ввечері 2 березня повідомив, що має у своєму розпорядженні докази зв'язку президента Рафаеля Корреа з колумбійськими лівими екстремістами та наркоторговцями. Документи, що підтверджують це, були нібито знайдені в комп'ютері, виявленому на місці розгромленого табору FARC.
Еквадор тільки і встиг назвати сказане небилицями, як у справу втрутилася третя сторона - невтомний Чавес. Дії Колумбії він назвав неприпустимими, саму Колумбію - терористичною країною, а президента Колумбії Альваро Урібе - злочинцем. Після цього Чавес попередив, що, якщо "щось подібне" Колумбія ризикне почати відносно Венесуели, на території якої також ховаються бойовики FARC, він пошле в Колумбію російські військові винищувачі Су-30.
На підтвердження своїх слів Чавес направив до колумбійських кордонів піхоту і танки, резюмувавши ситуацію в такий спосіб: "...дії Колумбії можуть послужити приводом для початку війни в Південній Америці".
Свого посла Чавес не відкликав тільки лише тому, що наприкінці 2007 року взагалі закрив представництво Венесуели в Колумбії, а посланця колумбійців без особливих церемоній викинув зі своєї вотчини.
Першопричини цього конфлікту не тільки в тому, що Венесуела вважає Еквадор своїм союзником, а Колумбію "маріонеткою США". У Чавеса до колумбійця Альваро Урібе, що називається, особисте. Венесуельський команданте не раз зізнавався в симпатіях до FARC і пропонував викреслити цю організацію зі списку терористичних, у яких повстанці виявилися "під тиском США".
"Це боліваріанський проект, що тут поважають, я сам боліваріанець", - пояснив Чавес (боліваріанці виступають за об'єднання Латинської Америки на принципах демократії, соціалізму, антикапіталізму та антиамериканізму).
Альваро Урібе пропозицію шаленого команданте відкинув, помітивши, що в Південній Америці дійсно діють озброєні групи, які борються з диктаторськими режимами. "Там вони можуть бути визнані повстанцями. Але в Колумбії вони борються з демократією, тому заслуговують того, щоб їх називали терористами. Уряд продовжить боротися до повної поразки цих терористичних груп, яким уже робили дуже великодушні пропозиції щодо миру", - відрізав президент Колумбії.
Чавес дійсно не дуже вірить, що діяльність FARC щільно зав'язана на наркотрафіку і тероризмі. Інакше він трактує й узяття бойовиками організації заручників з метою шантажу офіційної Боготи.
Один час венесуельський лідер виступав посередником між бойовиками та колумбійським урядом, і певні плоди це приносило. Однак потім команданте, що називається, "попросили". Більше того, Урібе почав спробу взагалі заборонити Чавесу вести переговори з FARC, думаючи, що лівацьки налаштований президент Венесуели хоче в такий спосіб зробити в Колумбії державний переворот.
Такий хід Чавес сприйняв уже як особисту образу. Урібе він назвав "боягузом", "пішаком США" і "босом мафіозного угруповання, що не заслуговує того, щоб бути президентом". На цьому офіційні контакти Каракаса та Боготи були заморожені.
Звістка про трансграничну операцію в Еквадорі зовсім вивела Чавеса з рівноваги. По-перше, Еквадор - союзник, так що події венесуельський лідер трактує саме як "порушення державного суверенітету і привід для війни".
По-друге, в операції брали участь американські військові фахівці, а ставлення Чавеса до США загальновідоме. По-третє, президент Венесуели не міг не згадати, що в джунглях його країни теж можна зустріти бойовиків FARC.
"Не думайте, що з нами пройдуть такі штуки! Це буде дуже серйозно, це буде causa belli, причина для війни, якщо ви почнете збройне вторгнення на територію Венесуели. Це непростимо", - вибухнув Чавес гнівною відповіддю. Пізніше команданте договорився до того, що назвав знищення Рауля Реєса боягузливим, благо він "спокійно спав", а самого Реєса своїм другом, хоча бачилися вони лише один раз - в 1995 році. "Він був справжнім революціонером", - охарактеризував Чавес убитого.
Зараз Венесуела та Еквадор готуються до війни з "маріонеткою США". У справу пішли піхота і танки, так що реакції "ляльковода" усі чекають із нетерпінням.
За матеріалами: Взгляд
Поділитися новиною