Буш обвалив світову економіку


Буш обвалив світову економіку

Острах рецесії американської економіки викликала новий обвал всіх біржових курсів від Азії до Європи. Так біржовики відреагували на оприлюднену в п'ятницю програму уряду Джорджа Буша із стимулювання економіки. На біржах у Лондоні, Парижі, Франкфурті, Гонконгу та Бомбеї індекси цінних паперів недорахувалися приблизно 7%. Формально ситуація не змінилася лише в США - там у понеділок торгів не проводилося.

"Нерви на межі", - говорив Мірко Піллер, аналітик німецького банку Helaba. "Такого не бувало з 11 вересня 2001 року", - погодився Крістоф Лінднер, брокер Baader.

Настрої, які панували в понеділок на біржі у Франкфурті, були під стать світовим. DAX, індекс провідних німецьких компаній, знизився на 7%. Біржова вартість Hypo Real Estate знизилася на 12%, Allianz і Postbank впали в ціні на 8%.

Індекс німецьких технологічних концернів знизився на 6,6%. Індекс MDAX, що відображає індекс середніх німецьких компаній, впав на 4,32%. Цінні папери технологічних концернів Німеччини знизилися в ціні на 6,31%.

У Цюріху "блакитні фішки" SMI подешевіли на 5,5%. FTSE 100 у Лондоні втратив 3,9%. Паризький CAC 40 - 4,7%.

Це відбулося після обвалу на азіатських біржах, де біржовий курс знизився до показників серпня 2006 року. У Токіо індекс Nikkei обвалився на 3,86%,виявившись на позначці в 13 325 пунктів, - це найгірший показник за останні два роки. Біржа в Гонконгу також завершила понеділкові торги з помітним мінусом - до 5,5%. Востаннє подібне відбувалося у вересні 2001 року.

Особливо сильно постраждав ринок цінних паперів в Індії: акції найбільших концернів цієї країни подешевіли на 7,4%. У ході торгів втрати часом перевищували 11%. В економічній історії цієї країни таке було лише двічі.

З великим мінусом завершилися торги в Південній Кореї, Сінгапурі, на Тайвані та Філіппінах. Мінус 3,75% - так почався день на біржі в Торонто. Панікою ознаменувався початок тижня і на біржах у Бразилії, Аргентині, Чилі та Мексики, де вже в першій половині дня курс знизився на 6%.

Нинішній обвал пов'язують із новою програмою з підтримки національної економіки, оприлюдненої в п'ятницю. За планами, запропонованим урядом Джорджа Буша, компанії в США можуть розраховувати на податкові пільги в цілому на 145 млрд доларів, що приблизно дорівнює 1% ВВП цієї країни.

Біржовикам, які бояться американської рецесії, цих обіцянок виявилося недостатньо. Як помітив у Гонконгу Френсіс Люн з Fulbright Securities, "незначність масштабів цієї програми розчарувала інвесторів".

Острах американської рецесії позначилася і на цінах на нафту. У Нью-Йорку відзначене зниження до 89 доларів за барель, у Лондоні до 88 доларів. Лише кілька тижнів тому ціна нафти перевищувала 100-доларову позначку.

Європейських інвесторів також не моглапорадувати нещодавня заява Європейського центрального банку, за прогнозами якого темпи економічного росту на Старому континенті можуть виявитися повільнішими, ніж передрікалося раніше.

Несподіваним нинішній обвал назвати важко: п'ятничні торги завершилися з помітним зниженням індексів Dow Jones і NASDAQ - 4%.

Біржова лихоманка може затягтися. "Нікому не хочеться потрапити під ніж", - заявив один із брокерів у Франкфурті. За словами біржового аналітика Джузеппе Амато із брокерського будинку Lang & Schwarz, у найближчі дні індекси можуть упасти до 6500 пунктів.

"Униз по спіралі. Без роздумів і всякого змісту" - так позначив ситуацію Вернер Бадер з німецького банку LBBW.

"Біржа схильна до перебільшень - спочатку жадібність, що підняла курс до рекордних значень, а тепер падіння, викликане страхом. Розум перебуває десь посередині", - коментує ситуацію Денис Накен, менеджер Allianz Global Investors.

Менеджер Nordinvest у Франкфурті Борис Бем заявив, що є всі підстави дивитися в майбутнє з оптимізмом: "Це ще не кінець світу. Просто один поганий день. Однак я можу припустити, що закінчення 2008 року ми зустрінемо із плюсом".

У кожному разі цей понеділок навряд чи зрівняємо з "чорною п'ятницею" жовтня 1929 року, з якої почалася найважча криза у світовій економіці. Непорівнянний він і із втратами іншого "чорного понеділка": 19 жовтня 1987 року відбулося різке падіння індексу Dow Jones. У той день на вітер було пущено близько 500 млрд доларів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua